Наскільки побільшала ваша пенсія?
Останні два місяці багаті на перерахунки пенсіонерам — як військовим, так і цивільним. На запитання, які найчастіше виникають у зв’язку з цим, відповідає начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Зінаїда ЛАЗАРЄВА.
— Зінаїдо Тимофіївно, що змінилося у пенсійному забезпеченні військових пенсіонерів?
— Уряд прийняв Постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка визначила порядок виплати та розміри проведення перерахунку пенсій військовослужбовців. Їм та деяким іншим особам (окрім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейських) перерахунок здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року.
— Якщо можна, уточніть, будь ласка, що це за складові?
— Вони визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Йдеться про оклад за посадою, військове (спеціальне) звання та надбавку за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно, починаючи з 1 січня 2018 року, у таких розмірах: з 1 січня 2018 року — 50%; з 1 січня 2019-го — 75%; з 1 січня 2020-го — 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
— Як щодо колишніх працівників міліції?
— Для них перерахунок здійснюється з урахуванням грошового забезпечення поліцейського за січень 2016 року, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. При цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплата пенсії в новому розмірі розпочалася з січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016-го по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
— з січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016-го по 31 грудня 2017 року;
— з 1 січня 2020-го — щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016-го по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
— Скільком пенсіонерам уже перераховано пенсії?
— Станом на 1 квітня до Головного управління надійшло 8400 таких довідок від уповноважених відомств. 3700 особам виплату пенсії в нових розмірах здійснено у березні поточного року, по мірі надходження довідок про грошове забезпечення виплату перерахованих пенсій плануємо закінчити найближчим часом.
— Які перерахунки проведені цивільним пенсіонерам?
— Вперше за весь період існування Пенсійного фонду перерахунки, з урахуванням напрацьованого стажу, проведені автоматично без додаткового звернення громадян.
Нагадаю, що до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в жовтні минулого року внесено зміни, окрім перерахунків по заявах, починаючи з квітня поточного року, будуть провадитися перерахунки в автоматичному порядку (без звернень) за даними персоніфікованого обліку тим особам, які мають страхового стажу не менше як 24 місяці після призначення (перерахунку) пенсій (страховий стаж буде зараховано включно по 28 лютого 2018 року), та тим особам, які напрацювали страховий стаж меншої тривалості, ніж 24 місяці, але після призначення (перерахунку) минуло 2 роки.
Перерахунки будуть проведені тим пенсіонерам, які до 1 квітня 2018 року не зверталися з заявою щодо перерахунку, та не залежатимуть від статусу: працює або не працює особа. Перерахунок буде проводитися з заробітної плати, з якої призначена пенсія. У разі, якщо страхового стажу напрацьовано 24 місяці і більше, буде обрано найбільш доцільний варіант розрахунку пенсії (з добавленням лише страхового стажу або зі зміною стажу та заробітку).
— Зінаїдо Тимофіївно, поясніть, кому саме буде проведено перерахунок? Чи є якісь винятки?
— З 1 квітня переглянуті пенсійні справи, які призначені до 1 квітня 2016 року на умовах або в порядку, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». А це: пенсії за віком, по інвалідності, вислузі років, пільгові пенсії.
Разом з тим, звертаю увагу, що пенсії по вислузі років будуть перераховані лише тим, хто досяг пенсійного віку.
— А що робити пенсіонерам, які вийшли на пенсію після 1 квітня 2016 року? Вони втрачають право на перерахунок?
— Ні. Вони так само, як і раніше, матимуть право звернутися за перерахунком із відповідною заявою або такий перерахунок буде проведено в автоматичному порядку з квітня наступного року. Звичайно, після того, як з дати призначення (або останнього перерахунку) сплине 2 роки.
— Автоматичний перерахунок уже проведений?
— Так. Тому в квітні мешканці нашої області отримають перераховані розміри пенсії. Такий перерахунок проведено майже 61 тисячі пенсіонерів. До речі, на сьогодні працюючих пенсіонерів на Херсонщині нараховується майже 50 тисяч або 20% від загальної кількості, а значить, перераховані пенсії будуть і тим, хто вже звільнився з роботи та до органів Пенсійного фонду не звертався.
— Від чого залежить сума доплати по перерахунку, а, відповідно, й розмір пенсії?
— Розмір пенсії в першу чергу залежить від величини страхового стажу, тобто періоду, протягом якого людина підлягала загальнообов’язковому пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися страхові внески в розмірі не менше мінімального страхового внеску. Це — по-перше. По-друге, від суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески до Пенсійного фонду. Наступним чинником, який впливає на повноту зарахування страхового стажу і, відповідно, на розмір пенсії, є своєчасна сплата страхових або єдиного внесків. У разі, якщо внески сплачено не повною мірою, до страхового стажу робітника буде зараховано лише той період, за який фактично сплачені кошти.
Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць, за який внески не сплачено, не враховується до страхового стажу.
Тобто право на пенсію (перерахунок пенсії) матимуть лише ті громадяни, які легально одержували заробітну плату та з якої повною мірою надходили внески до пенсійного бюджету.
— Скільки років страхового стажу необхідно мати людині сьогодні для отримання права на пенсійне забезпечення?
— З 1 січня 2018 року необхідний для призначення пенсії страховий стаж складає 25 років замість 15 років, як було раніше, і надалі він поступово збільшуватиметься. Для тих, хто досягне пенсійного віку в 2019 році, — це 26 років, у 2020-му — 27 років і так до 2028 року, коли необхідний для призначення пенсії стаж становитиме 35 років.
Діючим законодавством встановлена пряма залежність розміру пенсії від величини страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок.
Майже щодня до органів Пенсійного фонду в області звертаються люди за призначенням пенсій, яким не вистачає необхідного мінімального страхового стажу.
За нашими підрахунками, майже третина населення Херсонщини у працездатному віці не отримує офіційних доходів і тому втрачає право на гідне пенсійне забезпечення, гарантоване державою.
— Чи можете навести інформацію про кількість людей, котрі звернулися по призначення пенсії, але отримали відмову через відсутність необхідного страхового стажу?
— Збільшення мінімального страхового стажу до 25 років вплинуло на те, що з початку 2018 року, в порівнянні з січнем-лютим минулого року, на 25% скоротилася кількість осіб, яким призначено пенсії. Понад 400 осіб, які вже досягли пенсійного віку, не мають достатнього стажу для пенсійного забезпечення, з них лише 10% можуть отримати тимчасову допомогу в органах соціального захисту до досягнення 65-річного віку. Їх страховий стаж — у межах 15 років.
Кожна людина повинна зрозуміти, що виплата заробітної плати за тіньовими схемами негативно впливає на добробут кожного громадянина та перешкоджає проведенню соціальних реформ.
Отримуючи зарплату в «конверті», людина позбавляє себе права на отримання пенсії в майбутньому, а згода на отримання мінімалки передбачає мінімальний коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні розміру пенсії.
— Чи може непрацююча людина працездатного віку заробити собі страховий стаж, необхідний для призначення пенсії? Не секрет, що багато співвітчизників працюють за кордоном, моряки ходять під прапорами іноземних держав тощо…
— Діючим законодавством для непрацюючих громадян передбачена можливість отримання страхового стажу шляхом укладення договорів добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Договір про добровільну участь укладається з незастрахованою особою на термін не менше одного року, також може бути передбачена одноразова сплата внесків за попередні періоди, починаючи з 1 січня 2004 року.
— Людина сама може обирати суму, з якої буде сплачувати страховий внесок і котра в подальшому буде використана для обчислення пенсійних виплат?
— Так. При цьому сума сплачених внесків не може бути меншою, ніж 22% від мінімальної заробітної плати, яка на сьогодні становить 3723 гривні, відповідно мінімальний внесок — 819 грн. 6 коп. Поряд з цим вона не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору, на сьогодні це 55 845 грн.
— Де саме можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування?
— У сервісному центрі органу Державної фіскальної служби за місцем свого проживання.
До речі, з 1 січня 2018 року відбулися зміни у законодавстві щодо укладення договорів добровільної участі на одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди. Тепер сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць попереднього періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
Тобто на сьогодні, згідно з договором про добровільну участь на одноразову сплату, за попередні періоди необхідно заплатити за кожен місяць 1638,12 грн. (819,06*2).
Таким чином, сплачуючи внески своєчасно, можна заощадити свої кошти.
— Якщо заробітна плата була менша від мінімальної, то в якому разі можливо зарахувати страховий стаж за повний?
— У випадках, коли людина в окремі місяці отримувала заробітну плату менше мінімального розміру, законом передбачена можливість самостійно здійснити доплату до мінімального внеску та зарахувати до страхового стажу повний місяць.
Для цього застрахована особа, яка бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний, подає до органу Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії відповідну заяву за встановленою формою.
За даними персоніфікованого обліку складається повідомлення-розрахунок, на підставі якого людині протягом 10 календарних днів необхідно здійснити сплату розрахованих сум страхових внесків та в місячний термін подати до Пенсійного фонду за себе відомості про суми доплати.
У разі, якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період пропорційно до сплачених страхових внесків.
— Чи багато херсонців скористалися такою можливістю?
— З 2004 року правом здійснити доплату до мінімального страхового внеску та повною мірою зарахувати страховий стаж скористалися більше 12 тисяч громадян, з них 96% — підприємці.
Приклади перерахунку
Приклад 1. Жінка вийшла на пенсію в липні 2014 року. При призначенні пенсії стаж було враховано по 30 червня 2014 року. Вона продовжує офіційно працювати, але до органів Пенсійного фонду по перерахунок не зверталася.
Під час проведення масового перерахунку з 1 квітня 2018 року до страхового стажу їй автоматично буде зараховано період з 1 липня 2014 року по 28 лютого 2018 року, тобто розмір пенсії буде обчислено з урахуванням цього зарахованого стажу.
Приклад 2. Чоловік, 30 січня 1958 року народження, отримує з 1 травня 2013 року пенсію по вислузі років. Страховий стаж при призначенні зараховано по 30 квітня 2013 року. Після призначення пенсії працював на посаді, яка не дає права на призначення пенсії по вислузі років — з 1 січня 2015 року по 30 червня 2015 року. До органів пенсійного віку з заявою про перерахунок не звертався.
Оскільки заявник 30 січня 2018 року досяг пенсійного віку (60 років), з 1 квітня 2018-го автоматично йому буде зараховано 6 місяців стажу.
Приклад 3. Чоловік, 28 червня 1958 року народження, отримує з 1 травня 2013 року пенсію по вислузі років. Страховий стаж при призначенні зараховано по 30 квітня 2013 року. Після призначення пенсії працював на посаді, яка не дає права на призначення пенсії по вислузі років — з 1 січня 2015 року по 30 червня 2015 року.
Оскільки пенсіонер досягне пенсійного віку (60 років) в червні поточного року, право на автоматичний квітневий перерахунок відсутнє. Для зарахування напрацьованого страхового стажу (6 місяців) чоловіку необхідно звернутися після 29 червня 2018 року до органів Пенсійного фонду.
Приклад 4. Жінка отримує пенсію по інвалідності. Після призначення пенсії зверталась із заявами: 20 лютого 2015 року про перерахунок пенсії з доданням стажу — до страхового стажу їй враховано період по 31 січня 2015 року; а також 1 лютого 2016 року — про перерахунок пенсії у зв’язку зі звільненням з роботи (з 31 січня 2016 року).
Оскільки від останнього перерахунку з доданням напрацьованого страхового стажу минуло більше двох років, з 1 квітня 2018 року автоматично буде зараховано період з 1 лютого 2015 року по 31 січня 2016 року.
Приклад 5. За заявою громадянці М. від 25 липня 2016 року призначена пенсія по інвалідності, стаж враховано по 30 червня 2016 року, продовжує офіційно працювати.
Оскільки пенсія призначена після 1 квітня 2016 року, право на автоматичний перерахунок з 1 квітня 2018 року відсутнє.
Заявник має право звернутися з відповідною заявою після того, як набуде не менш як 24 місяці страхового стажу (тобто відпрацює по червень 2018 року).
Сторінку підготував Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал