«Назад у майбутнє»: у Херсоні відбувся унікальний модернізм-проект
Колючий дріт на сходах знаменитої будівлі-корабля (річморвокзал), нині занедбаної. Людина із сачком на фоні легендарного фасаду готелю «Фрегат», який приватний власник зібрався реконструювати під квартирний будинок, і т.д. Влучні і часом жорсткі асоціації, які викликає стан будівель херсонського модернізму, продемонстрували в своїх роботах сучасні фотографи і дизайнери. Їхня творчість об’єдналася в ініціативу «Херсонський модернізм – назад у майбутнє». Днями в арт-просторі «Фрідом» презентували виставку за результатами проекту, який тривав півроку. На суд глядача представили світлини, в центрі яких Херсон, що зникає. Це занехаяні будівлі радянського періоду, яких немає в реєстрі пам’ятників архітектури, але без яких не уявити наше місто.
-Архітектурна спадщина – це не лише та історична частина, яку люблять і цінують херсонці, а вся архітектура, присутня в місті. Несправедливою є історична девальвація цих будівель. Її причини зрозумілі, і тим не менш, ми хотіли показати херсонцям, що це був період функціональної архітектури, яка мала чудові зразки. Можливо, не такого значущого європейського рівня, але значущого для нашого міста. У Херсоні є не лише типові проекти, а й індивідуальні, які добре вписалися в міський контекст,- розповіла куратор проекту «Херсонський модернізм – назад у майбутнє» Юлія Манукян.
Не секрет, що більшість таких будівель давно в приватній власності. Відтак закон їх не захищає. Якої б цінності не був фасад, не існує жодних гарантій, що його збережуть. У Херсоні немає програм, які б хоч якось стосувалися охорони архітектурної спадщини часів колишнього СРСР, а саме її нетипових проектів.
-У херсонського модернізму немає охоронного статусу. Ми можемо вже завтра втратити такі об’єкти, як «Ювілейний», «Фрегат» і т.д. І ніхто нічого не зможе зробити, ніхто не захистить будівлю від власника, якщо він захоче її знести, — розповідає керівник проекту Андрій Луцик.
Інтелектуальний, якщо не сказати — філософський проект «Назад у майбутнє – Херсонський модернізм» вдалося реалізувати завдяки участі в грантовому проекті. Ініціатори зізнаються – через мистецтво прагнуть привернути увагу до проблеми зникнення архітектурної спадщини міста. Це нонсенс, але тому, що в Україні перетворюють на руїни, заздрять у Європі. Там таких будівель немає, бо якби були, з них би зробили як-то кажуть, цукерочку.
-Європейці моляться на наш «Меридіан». Ок’екй, там непогано випивають, або звідти пливуть на дачу – говорять у нас. Крутий об’єкт не експлуатується і абсолютно занехаяний. Тому в мене кічові і контрастні образи знаходяться на фото одночасно. Що є в нашому суспільстві красою? Вона настільки багатогранна, незрозуміла і суперечлива, це все і відображає наше ставлення до архітектури, — розповіла учасник проекту, фотограф Лі Білецька.
Знімалася в проекті херсонська молодь. Але є серед учасників і подіумна знаменитість світового рівня. Організаторам вдалося залучити до проекту професійну модель, яка працює з модним домом Гуччі, — Микиту Гришко. Затримавшись в Україні через карантин, він погодився приїхати до Херсона. Знімався з великим захопленням, адже проект нетривіальний. Приміром, у частині світлин використано унікальну техніку відділення кольорів.
-Насправді це три окремі фотографії на чорно-білу плівку, відзняті через кольорові фільтри (червоний, зелений, синій), які в колір збиралися вже в процесі фотошопу, — розповів фотограф Денис Максимов.
А от учасниця проекту, дизайнер Олена Гуменюк створила альбом-трансформер. У ньому представила серію колажів на 8 відомих херсонських будівель у стилі модернізму. І все це – на кальці!
Виставка про херсонський модернізм в арт-просторі «Фрідом», що в будівлі міської типографії, демонструватиметься до 25 грудня. Вхід безкоштовний. Частина експозиції, розрахована на аудиторію 18+, через світлини у стилі ню, тож дітей з собою брати не варто.
Марина САВЧЕНКО
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал