Новомиколаївські депутати наполягають на легітимності прийнятих рішень
У продовження теми
Не так давно ми розповідали про протистояння, яке відбувається навколо добровільного приєднання Новомиколаївської сільради Новотроїцького району до Присиваської ОТГ Чаплинського району. Нагадаємо, що децентралізаційна «лихоманка», спровокована в Новотроїцькому районі, де досі не створено жодної ОТГ, лобіюванням зацікавленими особами створити одну об’єднану громаду на увесь район, розбурхала не тільки місцеві сільські ради, жителів територіальних громад, а й зачепила інтереси крупних агровиробників та землевласників. Перекриття трас та погрози фізичною розправою опонентам стали приводом для вивчення ситуації з боку керівництва облдержадміністрації. Голова ХОДА Юрій Гусєв навіть особисто завітав для цього в глибинку. Щоправда його реакція на реалії протистояння вразила місцевий депутатський корпус та інших прибічників об’єднання з Присивашшям. Та детальніше про це – згодом.
Хто насмілився подивитися в бік
З передісторії: запекле протистояння зачепило й ще одну сільську раду цього району – Чумацькошляхівську, яка «насмілилася» дати згоду на приєднання до Тавричанської ОТГ Каховського району. Таким чином «крайні» громади на межі з ОТГ сусідніх районів фактично почали «розсотувати» район, який у вичікуванні застряг на «запасній колії» децентралізації, якщо не сказати в тупику. Додали масла у вогонь наміри створення на теренах району однієї ОТГ замість передбачених Перспективним планом формування територій громад Херсонщини чотирьох. Ідею об’єднати район з 44 населених пунктів(!) наполегливо лобіює голова райдержадміністрації Наталія Солтановська, заручившись підтримкою народного депутата Володимира Іванова, який пообіцяв запустити процес обговорення конфігурації ОТГ спочатку, всупереч уже завершеним процедурам та прийнятим громадами рішенням, а також документам, відправленим облдержадміністрацією до ЦВК для призначення довиборів депутатів від Новомиколаївки в Присиваській ОТГ. Причина такої категоричності в нібито незгоді частини населення Новомиколаївки об’єднуватися з сусідами…
Крізь облогу та замети
Аби остаточно розставити крапки над «і» та висловити власну аргументовану точку зору на події та зумисне перекручування реальних настроїв у населеному пункті на зустріч до голови ХОДА в Херсон прибули представники депутатського корпусу Новомиколаївської сільської ради, а також керівництво, старости Присиваської ОТГ, депутати, керівники освітніх, медичних, культурних закладів громади. Заради цивілізованого діалогу новомиколаївці навіть прорвалися крізь облогу — перекриту опонентами трасу, аби ті не їхали до обласного центру. Люди все ж здолали сотні кілометрів у негоду, потрапляючи в снігові замети, аби губернатор вислухав їх та почув. Їх обурило те, що під час свого візиту до Новомиколаївки очільник області навідріз відмовився зустрічатися з депутатами сільради. Але ж їх обрали люди! Він не вислухав їхньої думки й під час вуличного мітингування опонентів. Зі слів депутатів, підігрітий натовп, який на холоді кілька годин чекав губернатора, просто здійняв лемент, не даючи й слова сказати іншій стороні. «Гусєв прибув уже темної пори, його обступили крикуни, які й самі достеменно не знали, проти чого чи за що конкретно галасують: за «один район – одну громаду» чи на 4 ОТГ, чи проти приєднання Новомиколаївки до Присиваської ОТГ», — обурювалися депутати. Прибувши на аудієнцію до Херсона, вони так і не застали Гусєва. Його відсутність пояснили терміновим відрядженням. А з людьми, яких зібралася повна зала, зустрівся його перший заступник Дмитро Бутрій.
Провокатори нагнітають
Новомиколаївський сільський голова Надія Ющук підкреслила, що морально-психологічний клімат у громаді, підривають ззовні через представників такої собі «ініціативної групи» та її членів Віктора Ясинського та Наталію Басову, котрі розпалюють внутрішню ворожнечу між людьми в селі.
— Поширюють нічим не підкріплені плітки, анонімні звернення, погрози на адресу депутатів та мене як сільського голови, залякують «живи і бійся», — зазначила Надія Ющук. – Організовують подворові обходи жителів громади з перекрученою інформацією та закликами не мовчіть, а кричіть, що не згодні. Я враховую думку всіх жителів громади, згодна на відкритий діалог, але не на бруд позаочі. Заручившись підтримкою голови РДА, зазначені особи нагнітають обстановку, цькують мене та депутатів сільради, щоб ми поскладали повноваження. А далі – за сценарієм – невідомо хто нестиме відповідальність за долю села, роботу його інфраструктури, об’єктів соціального призначення, бюджет.
Таке розхитування ситуації, порушення громадського порядку та спокою поблизу адмінмежі з окупованим Кримом є неприпустимим, застерігають сільський голова та депутати, адже поруч дамба Північнокримського каналу, а причетними до розпалювання непримиренних внутрішніх чвар та спонукання до громадянського протистояння є громадяни, які мають «російське коріння», про що Надія Ющук налаштована повідомити СБУ.
Коли крикуни замість суддів та прокурорів
Депутати сільради передали підписане ними звернення до голови ОДА, де від себе та від імені жителів громади пропонують Юрію Гусєву об’єктивно та неупереджено вивчити ситуацію щодо добровільного приєднання до Присиваської ОТГ. Адже ним підписано розпорядження про відповідність законодавству України та Конституції прийнятих сільськими радами рішень про добровільне приєднання. Тож їх дивує, чому замість дій у правовому полі легітимне рішення ставиться під сумнів натовпом з криками «ганьба» та береться до уваги головою облдержадміністрації реплікою посеред темряви «я вас почув…». Адже, зі слів депутатів, зібрання, яке відбулося хаотично посеред вулиці в світлі нічних ліхтарів, не було ні сходкою жителів, ні зборами громадськості чи слуханнями, ні чим іншим офіційним, де хтось би головував, оголошував його статус, порядок денний, реєстрував учасників, вів протокол та рахував результати голосування. Відтак анархія та ґвалт взяли верх над здоровим глуздом та конструктивом, обурені новомиколаївці. Невипадково сільський голова громади, що мала б стати центром однієї із чотирьох ОТГ у цьому районі, обурений такою організацією вивчення громадської думки та явно упередженими висновками «гостей» щодо доцільності застосування формату об’єднання всіх в одну громаду, мало не взяв губернатора за барки, аби «аргументувати» точку зору щодо реальних інтересів тергромад.
Присивашшя намірів не приховує
Представники делегації, яка сподівалася на зустріч з губернатором, висловили власне бачення подальшого розвитку громад у складі Присиваської ОТГ. Новомиколаївські депутати підкреслили, що попередньої детально вивчали соціально-економічну ситуацію в ОТГ, їздили до сусідів, відвідували сільські заклади освіти, медицини, культури, знайомилися з інфраструктурними об’єктами, досліджували стан соціальної, спортивної сфер. Їм імпонує, що за короткий проміжок часу громаді вдалося приділити увагу кожному зі старостатів, закупити нову комунальну техніку, зайнятися ремонтом доріг, водозабезпеченням населених пунктів, кардинальним покращенням послуг населенню. «Ми там були, бачили все на власні очі, — переповідають. – Там у людей очі горять від вражень та нових ідей. Тож чим ми гірші. Жаль тільки, що стільки часу та грошей згаяли в очікуванні. Присиваська ОТГ нам відкрито говорить про свої плани щодо нас, про бюджет, проекти. Ми спільно обговорюємо, що кожен матиме від об’єднання. А ті, що волають про одну ОТГ на увесь наш район, – як вони бачать перспективу того, до чого закликають, чому вони не йдуть зі своїми планами до людей?».
— Важко говорити про те, що відбувається, але так хочеться, щоб і в наших дітей з’явилася перспектива, як у сусідів, — з тремтінням у голосі говорить учитель Олена Данилевич. – Наш район безповоротно втратив свій шанс на реформи та розвиток, які дала держава ще в 2015-му. А сьогодні такими діями вони взагалі вкрили нас брудною ганчіркою, бо ми наважилися щось нарешті робити. Чому районна влада не каже нам, скільки у нас залишиться бюджетних установ у форматі задуманого ними масштабного об’єднання. Бо й самі над цим не замислювалися? Впевнена, що з Присивашшям у нас є майбутнє. В їхній Іванівці на початку були гірші умови, ніж у нас сьогодні. Не було такої інфраструктури, але ж вони гуртом справилися. Сьогодні там створені реально комфортні умови для життя , і цей процес невпинно триває. Чим же ми гірші?».
— Ми звернулися до новомиколаївців не як загарбники, — підкреслив староста Павлівського старостинського округу Присиваської ОТГ Анатолій Андрієвський. – У нас є свої земля та інші ресурси. Ми маємо досвід життя як рівний з рівним у 5 населених пунктах. Я працюю 3 роки старостою та понад 20 років у місцевому самоврядуванні. І мені є з чим порівнювати. Ті ж, хто так завзято галасує проти, просто не були в нас, не бачили нинішніх реалій сільського життя в об’єднані.
Інстинкти замість здорового глузду
Дмитро Бутрій підтвердив, що Присиваська сільська ОТГ дійсно є одним із лідерів серед об’єднаних громад за темпами розвитку, реалізації проектів не тільки в області, а й в Україні. Тож рішення новомиколаївців приєднатися до ОТГ є логічним на тлі того, що в своєму районі за стільки років так і не спромоглися розпочати децентралізацію.
— Ні конкретних рішень, ні державницької позиції так ніхто й не виявив, — резюмував він. – До того ж, бюджетна децентралізація й без того дала можливість отримати значні кошти, за що й трималися… Нині ж спрацьовує інстинкт самозбереження перед переходом до адмінтерреформи. Є райони, де ОТГ створювалися всупереч волі районного керівництва та місцевих князьків, і навіть при шаленому їх супротиві. Тож при наполегливості громад ніякі маніпуляції ззовні не здатні перешкодити їх волевиявленню. Ніхто з маніпуляторів не вірив, що реформа дасть позитивні результати, і що вона не згорнеться на півдорозі. Тож сьогодні вже не актуально формувати громади під чиїсь інтереси або дослухатися до тих, хто гальмує реформу. Ви на власні очі бачили позитивні результати в Присиваській ОТГ, однак дуже шкода, що роздивилися на переваги децентралізації ви тільки в 2019-му.
— Як би там не було, сьогодні важливо зберегти та посилити правопорядок, забезпечити громадський спокій у населеному пункті, — акцентував голова Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський. — Ті, хто затіває протести, має усвідомити, що для нас важливо, аби люди почувалися в безпеці та розуміли, хто і для чого їх підбурює. На жаль, законний спосіб прийняття рішень вочевидь не діє на тих, хто ставить амбіції вище інтересів громад. Для тих, хто приїхав сюди і сів за стіл для діалогу, неприйнятно вирішувати щось криками, штовханиною та образами. Дестабілізація ще ніколи не приводила до конструктиву, отже нам треба шукати спільну мову, а не цькувати та перетягувати на свій бік будь-якими засобами. Нам жити з цими людьми, спілкуватися по-добросусідськи в будь-якому статусі. Ніхто не збирається нікого «ламати через коліно». Ми розуміємо, що в процесі об’єднання є прихильники та опоненти. Ми теж таке проходили, однак не зійшли з обраного шляху. Однак ще раз наголошу, що вуличні мітинги – це не шлях громадського обговорення. Ось і сьогодні ми записалися до голови ОДА на прийом, але він не знайшов часу вислухати думку людей з обох громад…
Рішення прийняті в правовому полі
Коментуючи ситуацію, запрошена на зустріч в якості експерта виконавчий директор Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська висловила власну точку зору на події, що відбуваються, та стосовно неприпустимості нівелювання ролі місцевого самоврядування та власне й самого легітимного рішення про приєднання сільської ради до Присиваської ОТГ. Адже обидві громади повністю пройшли процедуру приєднання та їх документи спрямовані облдержадміністрацією до ЦВК.
— Я не є прибічником конкретної конфігурації ОТГ, але підтримую виключно законні шляхи. Оскільки Присиваська ОТГ є членом АМУ, наша юридична служба детально вивчила всі матеріали та на підставі легітимних документів дала висновок, що приєднання відбувається в законному руслі, — резюмувала експерт. — На жаль, голову ОДА ввели в оману непорядні особи. Рішення мітингувальників не можуть мати ніяких правових наслідків, натовп не має права ставити під сумнів прийняті рішення органами місцевого самоврядування. Для оскаржень є суд. Позаяк громада не повинна бути розмінною монетою в амбітних змаганнях. До того ж, цілком зрозуміло, що одна громада не може бути ефективною та спроможною з такою кількістю населених пунктів та на таких відстанях, як замислили в Новотроїцькій РДА.
За кілька днів потому під час консультацій між учасниками загальних зборів Херсонського РВ АМУ представники громад-членів Асоціації міст України підтримали запропонований на погодження проект Перспективного плану формування територій громад Херсонщини із врахуванням висловлених ними зауважень, в тому числі — враховуючи інтереси приєднання Новомиколаївки до Присиваської ОТГ.
Ксенія АЛІСОВА.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал