Облав не буде, але ухильників каратимуть
30 листопада закінчився осінній призов громадян на строкову військову службу. На Херсонщині при плані призову 490 осіб станом на 22 листопада було відправлено до війська 437 призовників (79%). Про особливості нинішньої призовної кампанії під час прес-конференції розповіли керівники херсонських обласного та міського військових комісаріатів. На тлі резонансних подій, що відбувалися в Києві та Львові, коли призовникам, котрі злісно ухиляються від служби, вручали повістки в нічних клубах та на дискотеках, на Херсонщині таких радикальних методів не застосовували. Що¬правда, до ухильників пообіцяли й надалі бути особливо суворими. Вдаватися до таких кроків змушує те, що понад 67,5% призовників після отримання повісток не з’явилися на призовні дільниці, а це близько 10 тисяч(!) осіб.
Зі слів військового комісара обласного військкомату полковника Ігоря Будніка, сьогодні мало, лежачи на дивані, мріяти жити в мирній незалежній державі та називати себе її патріотами. Зараз держава гостро потребує дієвого захисту свого суверенітету. І це не тільки святий обов’язок українських військових, а й кожного громадянина. Навіть якщо особа не отримала повістки, згідно з нормами діючого законодавства, вона зобов’язана прибути до військкомату в перші ж дні після виходу відповідного указу Президента. За словами Ігоря Будніка, найвищі обсяги неявки призовників у Великолепетиському районі — 81,6%, Нововоронцовському — 81,3%, Скадовському — 76,6% та місті Херсоні — 72,8%.
За словами військового комісара міського об’єднаного військового комісаріату полковника Олександра Зіньковського, в Херсоні на призовні дільниці не з’явилися 3917 осіб. Хоча план призову складав лише 96. З тих, хто прибув за повістками, лише 72 особи відповідали вимогам призову за станом здоров’я і були відправлені за місцем несення служби. Військовий комісар вкотре підкреслив, що особи, призвані на строкову службу, ні в якому разі не потрапляють у зону АТО. Також Олександр Зіньковський назвав під¬приємства різної форми власності, керівники яких сприяють ухиленню від служби своїх працівників. Серед них держпідприємство «Херсонський річковий порт», комунальна установа «Херсонський обласний шкірно-венерологічний диспансер», ТОВ «Олешківська вільниця», ПМК-19, ТОВ «ЛДК», ПП «Броксервісгруп». Серед приписаних у Херсоні ухильників є навіть гравець ФК «Металург» та працівник «Міжнародних авіаліній України». Більшість «доброзичливих» керівників напрацювала ідентичні схеми — спершу відправляють призовників у нібито планові від¬пустки, потім навіть звільняють. Подеколи, вичекавши час, приймають на роботу знову. Військовий комісар попередив, що подібні маніпуляції відстежуються і разом з призовниками до відповідальності вже сьогодні притягуються й спритні керівники. Згідно зі складеними адмінпротоколами, вони мають сплатити до бюджету 10 800 грн. штрафу.
Навіть виїзд призовника на заробітки до інших країн не є поважною причиною для відтермінування служби. Про свій намір виїхати вони мають поставити до відома військові комісаріати або ж знятися з обліку. Це стосується й призовників, котрі навчаються за кордоном. Достатньо батькам принести довідку, що їх син навчається, і йому в законний спосіб нададуть відстрочку від служби. Для тих, хто умисно ухиляється від служби шляхом виїзду за межі держави, є імовірність виникнення проблем при перетині кордону як в напрямку виїзду, так і подальшого в’їзду на територію України.
Списки на розшук та до¬ставку осіб, які підлягають призову, але ухиляються від цього, передаються в органи Національної поліції для роз¬шуку та примусової їх до¬ставки для проходження призовної комісії. З досвіду весняного призову за ухиляння від проходження стро¬кової служби порушено 3 карні справи.
Військові комісари також розповіли й про позитивний приклад — юнаків, котрі після проходження строкової служби залишилися в армії, підписавши контракти. Це близько 15% тих, хто був призваний та відслужив. Багато хлопців йдуть вчитися і до військових навчальних закладів, аби продовжити професійну кар’єру. Привабливі умови вступу, безкоштовне навчання та стовід¬соткове працевлаштування, причому як на військові, так і на цивільні спеціальності, приваблює молодих людей, насамперед з сільської місцевості. Це шанс знайти себе, здобути фах та престижну роботу. Сьогодні найбільші обсяги бажаючих служити за контрактом у Каланчацькому, Чаплинському та Каховському районах. Мало бажаючих — у Великоолександрівському та Нижньосірогозькому районах. Дивує, що гідні заробітки на військовій службі не приваблюють якраз у тих населених пунктах, де найвищий рівень безробіття, дивуються вій¬ськові. Армія на сьогодні гарантує суттєве підвищення рівня заробітної плати контрактникам з 1 січня 2018 року (сьогодні вона становить від 7 тис. грн.), забезпечує їх повністю обмундируванням та харчуванням, а також житлом (гуртожитками або відшкодовує орендну плату).
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал