Одеська художниця подарувала Новокаховській картинній галереї портрет Альбіна Гавдзинського
Символічно, що презентація картини відбулась на день народження міста, 28 лютого.
Міська картинна галерея носить ім’я народного художника України Альбіна Гавдзинського. Саме подарована ним колекція із 237 робіт, що змальовують будівництво Каховської ГЕС і міста, стала основою для створення цього художнього музею у 1967 році. Його називають літописцем Нової Каховки. А він до кінця своїх днів називав її «моя Нова Каховочка», хоча більша частина його життя була пов’язана з Одесою. Роки роботи у Новій Каховці стали однією із сторінок у біографії відомого художника. Але ж якою! Після закінчення з відзнакою у 1950 р. Одеського художнього училища його разом з іншими кращими випускниками рекомендували до вступу до Ризької академії мистецтв. Та він вирішив поїхати на береги Дніпра, де зводилась Каховська ГЕС, і увічнив на полотнах народження міста та працю будівельників. «На сьогодні у галереї зберігається 297 робіт Альбіна Гавдзинського. Останній раз він відвідав Нову Каховку у 2007 році на 40-річчя галереї, а потім ми їздили до нього в Одесу на святкування 85 і 90 років, а також на ювілейну виставку. …Він мав артистичну красу, нагадує мені актора Жана Маре. Альбін Станіславович – людина знана, але яким він був скромним! Жодної похвальби себе, і було видно, що він і від інших на похвалу не чекав», – згадує директор галереї Олена Михайленко.
Портрет Альбіна Гавдзинського став дипломною роботою випускниці Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського Наталії Конончук. У день 68-річчя Нової Каховки вона завітала до галереї разом зі своїм науковим керівником – викладачем художньо-графічного факультету кандидатом мистецтвознавства Мариною Пономаренко. Над роботою у жанрі парадного портрету розміром 1,9х1,3 метри молода художниця працювала більше року. «Традиційно на парадному портреті зображали аристократів, він має функцію возвеличення людини, що здійснила подвиг. Ми вирішили, що художник, який своїм життям здійснив подвиг, цілком гідний посісти це місце і бути зображеним на полотні за типологією парадного портрету. Вік був вибраний на схилі років, зрілий. Коли художник пише модель у віці – це портрет-біографія. Це портрет людини, що пройшла через усе століття, вона – ровесник століття. І тому тут є, що сказати – його руками, поглядом…», – розповіла Марина Пономаренко. Ні вона, ні автор портрету не були знайомі з Альбіном Гавдзинським за його життя. Але докладно вивчили його біографію і творчий шлях, спілкувались з родиною та відкрили для себе людину широкої душі. «Спершу зачепила зовнішність художника, – згадує Наталія Конончук. – А потім, із заглибленням у його життя, вивченням біографії, спілкуванням з родичами і тими, хто його знав, прийшло усвідомлення того, що вибір був недаремним. Це прекрасна людина, було великим задоволенням працювати над роботою».
Портрет встановлено в галереї для перегляду, а потім він посяде гідне місце в постійній експозиції творів Альбіна Гавдзинського.
Поліна ГЕНЕРАЛЬЧУК.
Фото автора.
Фото. На презентації портрету у галереї, зліва направо: Олена Михайленко, Марина Пономаренко та Наталія Конончук.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал