Site icon Новый день

Одразу кілька громад Херсонщини замислились над будівництвом сміттєпереробних заводів

Одразу кілька громад Херсонщини замислились над будівництвом сміттєпереробних заводів

В Херсоні його обіцяють побудувати протягом 1,5-2 років.

Слідом за Новою Каховкою взяти участь в інвестиційній програмі з будівництва та експлуатації заводу з переробки сміття в електричну енергію Каховській і Херсонській міськрадам запропонувало ТОВ “Німецько-українське підприємство “Браун Індастріал Технолоджі”. 

Як заявив міський голова Херсона Ігор Колихаєв, він готовий надати “зелене світло” на його будівництво. За його словами, про це йшла мова на зустрічі з представниками цього підприємства 17 лютого.  

— Я маю декілька пропозицій від низки великих компаній з різних країн щодо будівництва в Херсоні сміттєпереробного заводу. Херсон має високі амбіції щодо свого розвитку, тому розмовляти будемо вкрай предметно, на балачки часу немає. Спеціалісти вже взялися вивчати угоду щодо будівництва. Ми все добре порахуємо, і у разі нашої фінансової спроможності часткової участі в проєкті, я даю “зелене світло” на реалізацію цього проєкту, — розповів Ігор Колихаєв.

— Завдяки цьому проєкту ми можемо вирішити вічну проблему з нашим полігоном твердих побутових відходів. Інвестори пропонують реальний вихід, а їхня пропозиція має економічне підґрунтя. Мені як бізнесмену подобається те, що проєкт самоокупний. Це значить, що він зможе існувати довгі роки, — повідомив на сесії Каховської міськради 18 лютого перший заступник міського голови Каховки Руслан Романенко.

В грудні пропозиція від “Браун Індастріал Технолоджі” надійшла і до Новокаховської міськради. Представники компанії стверджують, що вони вже реалізували “більше ніж 350 проєктів в галузі традиційної та альтернативної енергетики”. Вони пропонують громадам створити спільні підприємства з переробки сміття і вкласти в їхнє будівництво 54 млн грн. Загальна ж вартість будівництва одного такого сміттєпереробного заводу складає 180 млн грн.

За словами директора компанії Ігоря Трушенка, кожен майбутній завод зможе переробляти 26 тон відходів на добу і виробляти до 1,5 МВт електроенергії на годину. На ньому планують створити 48 робочих місць. Побудувати його в тому ж Херсоні обіцяють протягом 1,5-2 років.

— Від Каховки вимагається вкладення 30% від потрібної суми — близько 1,8 млн євро. Такі кошти не підйомні для бюджету нашої громади. Але є варіант залучити банк і ми тоді зможемо сплатити лише 5% від цієї суми — 300 тис. євро. Теж чимало, але більш реалістично для Каховки. Тож треба ретельно вивчити це питання і визначатися. Інших варіантів, як вирішити сміттєву проблему в місті я не бачу. Гасити постійно палаючий полігон? Не нагасишся, — додав Руслан Романенко.

Нагадаємо, що в 2021 році в Бериславі планують розпочати будівництво сучасного сміттєсортувального комплексу. В грудні Державний фонд регіонального розвитку погодив виділення для реалізації цього проєкту перших 10 млн грн. 

Про намір побудувати сміттєсортувальний комплекс керівництво Берислава вперше заявило наприкінці 2018 року. Очільник громади Олександр Шаповалов не приховував, що дуже сподівався на будівництво давно і неодноразово анонсованого сміттєпереробного підприємства у Новій Каховці. А оскільки за більш ніж 10 років сусіди аж ніяк не просунулись у цьому питанні, бериславцям довелося думати як самим вирішувати сміттєву проблему.

Побудувати цей комплекс згідно проєктно-кошторисної документації розраховують за 9 місяців. Вартість усіх робіт становить 25,3 млн грн, з яких майже 22,8 млн грн планують отримати з державного бюджету.

Олег БАТУРІН.