Від збільшення кількості громадських формувань з охорони правопорядку у Новій Каховці крадіжок та інших злочинів не поменшало
«Охоронців більше, ніж глядачів»
«Зловила себе на думці, що на масових заходах мені все частіше стає некофмортно», — ділиться жінка років п’ятидесяти на одному з нещодавних урочистостей в Новій Каховці. Свій дискомфорт вона пояснює великою кількістю мовчазних чоловіків в уніформі, які в останній рік заполонили вулиці міста. Часто їх можна зустріти під час масових заходів, що проходять просто неба або в палаці культури. «Іноді здається, що їх більше, ніж простих глядачів, — говорить жінка. — Навіщо їх нам так багато? І невже цим чоловікам більше нема чим себе зайняти?».
Офіційно в Новій Каховці нині діють 3 громадські формування з охорони правопорядку — «Ніхто, крім нас», «Зубр» і новоутворений «Чорний туман», а також комунальне підприємство «Муніципальна охорона». Причому деякі громадські формування вже були помічені у гучних розбірках зі своїми колегами. Великого розголосу, приміром, набув нещодавній приїзд до Нової Каховки представників «організації патріотів» «Кордон» з Олешок для «чоловічої розмови» з членами «Чорного туману». Свідки їхньої зустрічі на центральній площі розповідали, що це було схоже на бандитські розбірки епохи 1990-х. Про «приїзд у місто невстановлених осіб у камуфляжах на чорних джипах, які влаштували тут патрулювання і розшукували якихось людей», повідомляли новокаховські волонтери, журналісти й користувачі соцмереж.
Деякі місцеві ЗМІ накинулися з критикою на обидві сторони в цій історії. «Эпическая битва ветеранов АТО с ветеранами АТО, в общем-то, не состоялась», — написала одна з газет підкреслюючи, що «Чорний туман» створений учасниками бойових дій з російськими окупантами.
— Законом не заборонено кому завгодно створювати громадські формування з охорони правопорядку за будь-якими напрямами чи вподобаннями. Ми на це ніякого впливу не маємо, виконавчий комітет може тільки узгоджувати їх статут. Проте всі вони мають у статутах пункт про участь у громадських заходах. Ось вони це і роблять, — коментує міський голова Володимир Коваленко. — Нами було створене комунальне підприємство «“Муніципальна охорона». Його спіробітники, як і члени громадських формувань, можуть брати участь у патрулюванні лише разом із працівниками поліції. Але за нашим задумом муніципальна охорона в майбутньому може стати муніципальною поліцією, коли з’явиться відповідне законодавство.
Попри велику кількість громадських охоронців, порядку в Новій Каховці більше не стало. На це на своїй останній сесії нарікали депутати міськради. За їх словами, на міському кладовищі крадії і вандали за зиму повиносили абсолютно всі металеві огорожі.
— Якщо наше суспільство робить подібні речі, то ніяка поліція не зможе навести порядок, — зауважив Володимир Коваленко.
За його словами, у міськвідділі поліції немає доброї половини кадрів, відсутні дільничні інспектори у Таврійську і сільській місцевості. «Навіть якщо поставити на тому ж кладовищі членів громадських формувань, навряд чи це злякає крадіїв. До кожної огорожі охорону не прикріпиш, — додав він. — Днями мій заступник збирав представників усіх пунктів прийому металобрухту і попередив про їх персональну відповідальність. Адже її повинні нести не лише ті, хто краде, а й хто приймає це на металобрухт».
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал