Олександр Співаковський: «Настав час наводити лад у власному домі»
Розвиток територій уже давно не визначається родючими землями чи вдалим розташуванням. Визначальним фактором зараз стає людський капітал. Там, де створять кращі можливості для життя людини, для її самореалізації, і буде успіх.
Херсонщина десятиліттями була донором інтелекту і робочих рук для інших регіонів. Сьогодні «нашого цвіту по всьому світу», натомість у самих вже критично не вистачає кваліфікованих фахівців. А найгостріший дефіцит — в освіті та медицині. Області не вистачає понад 1,7 тис. вчителів та близько 1,8 тис. медичних працівників.
З подібними викликами зіштовхнулася сьогодні більшість регіонів України. Але саме наша область першою в Україні почала напрацьовувати власну стратегію розвитку людського капіталу. Рушієм цього процесу став народний депутат Олександр Співаковський, він першим привернув увагу обласної влади до необхідності пошуку можливостей протистояти згубним процесам.
— Трудова і освітня міграція існувала завжди, — говорить нардеп. — Але коли 70% випускників одразу після закінчення школи виїжджають у пошуках кращої долі, це вже не є нормальним. Адже під загрозу ставиться весь подальший розвиток нашого краю. Єдиний вихід — створювати кращі умови тут, щоб молодь побачила для себе перспективу.
Регіональна Програма підтримки і розвитку людського капіталу, яку Херсонщина почала втілювати два роки тому, поки що єдина в Україні. Програма відкрила молоді доступ до вищої освіти з гарантією отримання першого робочого місця. А місцеві громади отримали можливість через співфінансування замовляти для себе підготовку саме тих фахівців, яких вони потребують для розвитку.
Програма діятиме до 2023 року. Про результат говорити зарано, та навіть проміжні підсумки показують: рух відбувається у правильному напрямі. За Програмою навчаються зараз понад тисяча студентів, і кількість їх щороку зростає. Адже громади вже відчули переваги, які надає Програма. Так, Асканійська громада цього року навчатиме вже 4 своїх випускники (на медиків, вчителів і програмістів). І в разі потреби готова забезпечувати їх і житлом, і мінімальними соцстандартами. «Як би не було у нас гарно, ніхто з Києва не приїде до нас працювати, тож маємо самі подбати про свої кадри», — говорять тут.
Дія Програми поширюється поки що на підготовку фахівців за найбільш дефіцитними для Херсонщини спеціальностями. Проте, за словами ректора ХНТУ Юрія Бардачова, регіональне замовлення все одно надало місцевим університетам новий імпульс для розвитку.
Поштовх до нового життя дала Програма і учасникам АТО. Зараз у вишах безкоштовно навчаються близько 200 хлопців, що прийшли з війни. За словами Віктора Олексеєнка, коли людина знаходиться на війні, вона мріє про краще майбутнє: «Приходиш додому і ось, будь ласка, перед тобою краще майбутнє — можливість отримати спеціальність і підвищити свій рівень життя». Віктор освоює спеціальність «Харчові технології» у ХДАУ.
До реалізації Програми розвитку долучилися вже всі райони області та більшість ОТГ. Як результат — за два роки відтік молоді за межі регіону вдалося скоротити на 8%.
— Програма дала можливість місцевій владі й громадам відчути свою відповідальність за розвиток територій, — говорить народний депутат України Олександр Співаковський. — Прийшло розуміння того, що, вкладаючи в людину, ми інвестуємо в майбутнє своїх громад і країни. Адже велику додану вартість створює саме людина. Через освіту, через знання людина знаходить технології, а далі вже працює економіка. Програма розвитку людського капіталу — це дієвий інструмент, щоб залишати здібну молодь в регіоні й розвивати свій край.
Довгострокова стратегія розвитку людського капіталу конче потрібна всій Україні — переконаний Олександр Співаковський. І саме цим він планує займатися у новому парламенті. Досить бути донорами інтелекту і робочих рук для інших, вважає він. Прийшов час наводити лад у власному домі.
Відомі херсонці про кандидата:
Юрій БАРДАЧОВ, ректор ХНТУ:
Нові умови прийому до вишів суттєво обмежили обсяг держзамовлення у регіональних університетах. Програма розвитку людського капіталу, яку ініціював Олександр Співаковський, дала херсонським вишам новий імпульс розвитку. Олександр Співаковський гідно представляє інтереси і рідного Херсона, і сфери освіти. Він показав себе ефективним народним депутатом. Тому ми знову підтримаємо саме його кандидатуру.
Алла МАЛИЦЬКА, головна лікарка Херсонської міської клінічної лікарні ім. Є. Є. Карабелеша:
Протягом усього періоду, скільки Олександр Володимирович був народним депутатом, колектив нашої лікарні відчував його підтримку в усьому. У 2018 році завдяки його зусиллям ми придбали сучасне обладнання у відділення загальної хірургії. На зустрічі нашого колективу з ним прозвучала дуже правильна думка про те, що в народні депутати мають йти лише ті люди, які готові до цього. Ті, хто має відповідний життєвий досвід, освічені й ерудовані. Співаковський якнайкраще відповідає цим критеріям.
Світлана МИКИТЮК, директорка Херсонського НВК № 56:
У нього слова ніколи не розходяться з ділом. Якщо він сказав, то зробить. Завжди прислухається до думок колег. Коли приймали Закон «Про освіту», в ньому були враховані усі наші пропозиції. Співаковський ініціював обласну Програму розвитку людського капіталу. Як керівник я щиро її підтримую, оскільки зацікавлена в тому, аби в школи приходила працювати молодь. Він правильно говорить: якщо не будемо вкладати в молодь, в її розвиток, тут буде пустеля. Вся його діяльність спрямована на те, щоб вигравала саме Херсонщина.
Олександр Співаковський —
кандидат у депутати Верховної Ради України по 182-му виборчому округу
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал