Оптимізації профтехучилищ на Херсонщині не уникнути
В облдержадміністрації не відкидають ймовірності об’єднання деяких закладів.
Перегляд мережі закладів профтехосвіти області анонсують в управлінні освіти і науки облдержадміністрації. Через нестачу учнів у деяких ПТУ і ліцеях тут уже задумались над їхнім об’єднанням.
Найменше учнів, за словами начальниці управління Ірини Дробиш, мають 6 закладів. З них чотири розташовані в сільській місцевості: Бериславський, Каховський, Архангельський професійні аграрні ліцеї та великолепетиське ПТУ № 22.
— Їхній контингент – біля 200 учнів. Та й чи є вони? Іноді приїздиш до деяких закладів, а тих дітей там просто нема. Буває, вони наявні лише «на папері», або ж просто не відвідують заняття. А якось я зіткнулася з ситуацією, коли доводилося розшукувати тих учнів. Такого не повинно бути. Тому необхідно переглянути мережу, все добре порахувати. Можливо, деякі з існуючих в області 25 закладів профтехосвіти найближчим часом доведеться оптимізувати. Але лише після ретельного аналізу, — прокоментувала Ірина Дробиш.
Поки реорганізація зачепила ПТУ № 23 з Новоолексіївки Генічеського району, яке об’єднали з Каховським професійним аграрним ліцеєм. Будівлю ж передали 34-му окремому мотопіхотному батальйону 57-ї ОМПБ ім. кошового отамана Костя Гордієнка. Тож в управлінні освіти і науки ОДА не відкидають ймовірного закриття й інших ліцеїв та училищ. Але обіцяють не залишити напризволяще ані їхні колективи, ані самих учнів.
Такий крок обласні чиновники називають вимушеним не лише через величезні витрати на утримання малокомплектних ПТУ. За їхніми словами, держава останнім часом виділяє субвенції на покращення матеріально-технічної бази лише тих закладів профтехосвіти, які мають не менше 400 учнів. Однак таким контингентом в області можуть похвалитися хіба що ПТУ в Херсоні і Новій Каховці.
Потребує оновлення й матеріальна-технічна база училищ, що вже фізично застаріла і вимагає модернізації. Вирішувати цю проблему поки вдається створенням у закладах навчально-практичних центрів галузевого спрямування. На сьогодні в області діє 14 таких центрів будівельного, аграрного і промислового напрямів. Мова про херсонське Вище професійне училище №2, Архангельський, Каховський, Олешківський ліцеї, Херсонський професійний суднобудівний ліцей, новокаховське ПТУ №14, генічеське ПТУ №27, Новокаховський професійний електротехнічний ліцей, Херсонське вище професійне училище сервісу та дизайну і Новокаховське вище професійне училище. На базі останнього в цьому році заплановано створити ще один центр з професії «Електрогазозварник» і дообладнати вже діючі центри в Херсоні і Новій Каховці.
— Завдяки ним учні, наприклад, Архангельського ліцею ще в 2016 році отримали можливість навчатися на сучасній сільгосптехніці. А в Каховському ліцеї — в 2018 році. Є потреба в спеціалістах і у роботодавців. Заклади укладають договори на підготовку необхідних кадрів. Також щомісяця про потребу на ринку праці повідомляють центри зайнятості. Допомагає й рада професійної освіти при облдержадміністрації за участі представників бізнесу, яку створили у 2016 році. Нещодавно ми оновили її склад і невдовзі збираємося провести її засідання, щоб опрацювати питання з регіонального замовлення для закладів профтехосвіти, — розповіла Ірина Дробиш.
Чимало претензій щодо порушення норм пожежної і техногенної безпеки висували до закладів освіти представники Держслужби з надзвичайних ситуацій. Взимку ДСНС навіть вимагала закриття адмінбудівлі і гуртожитку Новокаховського ПТУ №14.
Факт таких порушень в закладах профтехосвіти підтвердила й Ірина Дробиш.
— Ми відпрацювали всі протоколи ДСНС, побували в усіх училищах і переконалися, що в багатьох випадках усунення тих порушень не вимагали жодних фінансових витрат. Проте для виправлення усіх зауважень ми склали кошториси і готуємо дане питання на розгляд обласної ради. Загалом на ці потреби необхідно біля 12,5 млн грн, — додала Ірина Дробиш.
Невдовзі училищам доведеться конкурувати з профільною середньою школою, старші класи в якій матимуть академічне та професійне спрямування.
— І батьки, і самі учні вже будуть замислюватися, де їм продовжити навчання після 9 класу. У школі, що матиме статус ліцеїв, чи в ПТУ, з яких можна вийти з якоюсь професією. Думаю, це буде цікава конкуренція, — підсумувала Ірина Дробиш.
Олег БАТУРІН.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал