ОТГ Херсонщини набирають обертів: курс – на економічну стабільність та сталий розвиток
Минулий рік пройшов під знаком виборів до новостворених об’єднаних територіальних громад. На Херсонщині їх нині 26. До когорти ОТГ торік додалися Білозерська, Бехтерська, Борозенська, Високопільська, Іванівська, Костянтинівська, Любимівська, Станіславська, Чулаківська, Ювілейнінська, Роздольненська, Долматівська, Виноградівська та Горностаївська. І хоч вибори в останніх двох відбулися ще в квітні, вони разом з іншими тільки зараз набувають бюджетної самостійності. Головним стратегічним завданням модернізації системи держуправління та територіальної організації влади, яка сьогодні здійснюється, є формування ефективного місцевого самоврядування, створення комфортних умов для проживання громадян, надання їм якісних та доступних послуг. Їх досягнення неможливе без підвищення рівня економічного розвитку відповідних територій, їх фінансового забезпечення та достатніх джерел для наповнення місцевих бюджетів.
– Тепер місцеве самоврядування, самі громади значно пильніше ставляться до питання збільшення надходжень до місцевих бюджетів, пошуку резервів їх наповнення, покращення ефективності адміністрування податків і зборів. Ті 14 громад, які в режимі міст обласного значення вже прожили один бюджетний рік, демонструють динамічні темпи приросту власних доходів, виконання бюджетів, – зазначає регіональний консультант Асоціації міст України з місцевого економічного розвитку, виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська.
Графік 1. Загальний обсяг бюджетних надходжень.
Загалом, з урахуванням міжбюджетних трансфертів з держбюджету, доходи місцевих бюджетів 12 ОТГ області торік склали 462,9 млн. грн. Загальний фонд місцевих бюджетів ОТГ (без урахування міжбюджетних трансфертів) виконано на 117,9 % до планових показників у загальній сумі 263,05 млн. грн. Найсуттєвіше перевиконання бюджету продемонстрували Каланчацька, Чаплинська, Тавричанська, Хрестівська та Зеленопідська ОТГ.
Графік 2. Виконання бюджету.
Власні ж доходи місцевих бюджетів ОТГ Херсонщини, які торік вперше перейшли на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом, склали 462,9 млн. грн. Окремо можна розглядати результативність діяльності Кочубеївської сільської ОТГ порівняно з 2016 роком, яка в такому режимі працює вже 2 роки. З розрахунку на одного мешканця цієї першої в області ОТГ середній показник надходжень власних доходів збільшився торік на 945,5 грн. та склав 3897 грн.
– У Кочубеївській ОТГ, де перші місцеві вибори були проведені в 2015 році, і яка лише в 2017 році отримала 60% надходжень від податку на доходи фізичних осіб до свого місцевого бюджету, власні ресурси за рік зросли на 35% та склали 7,7 млн. грн. (+2 млн. грн.), що більше від середнього показника по Україні, який складає 31%, – резюмує регіональний консультант АМУ з бюджетних питань Юрій Гаврилюк.
– У частині використання коштів увага акцентується на необхідності формування найбільш оптимальної структури бюджетних видатків, створенні ефективного, не надто чисельного управлінського апарату, здійсненні постійного аналізу використання бюджетних коштів і упередженні випадків їх нераціонального витрачання, – говорить Лариса Оленковська. – Показники виконання місцевих бюджетів відображають загальний соціально-економічний стан відповідної території та її потенціал до сталого розвитку. У 2017 році всі 12 зазначених ОТГ отримали з держбюджету субвенцію на формування інфраструктури, яку громади спрямували на реалізацію інфраструктурних проектів. І якщо у 2016 році ця сума склала 4,6 млн. грн. (Кочубеївська ОТГ), то у 2017 році загальний обсяг інфраструктурної субвенції сягнув понад 52,1 млн. грн.
Графік 3. Залучення інфраструктурної субвенції.
Однак слід зазначити, що загалом інші області залучили в середньому не менше 65,5 млн. грн., а лідери процесу – Хмельницька та Житомирська – до 167 млн. грн. (графік 4).
Крім того, для реалізації розвиткових проектів ОТГ отримали частину коштів з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) та частину коштів субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій. Ці кошти витрачаються на будівництво та реконструкцію соціальних об’єктів (лікарні, школи, дошкільні заклади), відновлення мостової інфраструктури, проведення термомодернізації тощо. Загальний обсяг коштів ДФРР для ОТГ Херсонської області у 2017 році склав близько 13,7 млн. грн.
Громади, намагаючись ефективно використовувати кошти, частину з них акумулюють на рахунках з метою реалізації більш вартісних проектів. Станом на 1 січня 2018 року на котлових рахунках ОТГ залишилися невикористаними протягом минулого року кошти в сумі 64,5 млн. грн. Найбільше коштів залишилося у Каланчацькій та Чаплинській селищних і Тавричанській сільській ОТГ.
Графік 5. Залишки на котлових рахунках.
– Наразі завдяки зусиллям експертів Асоціації міст України ці кошти є перехідними і громади зможуть використати їх ефективно, – підкреслює Лариса Оленковська. – Цьогоріч на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом перейшли повністю всі 26 об’єднаних громад області. Тож чекатимемо на наступні результати та успіхи.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал