Палац, який Херсон може втратити
Знову скандал навколо обласного палацу молоді і студентів. Заклад на Перекопській, всім відомий як ДКТ, обласна влада зібралася реформувати. Реформувати аж так, щоб і назви не залишилося. Обласний палац молоді і студентів хочуть об’єднати з обласним палацом культури, який розташовується у будинку офіцерів, на тій же вулиці Перекопській, але ближче до центру. Такі метаморфози ініціюють у Департаменті культури, туризму і курортів ОДА. Питання вже навіть розглядалося на двох профільних комісіях Херсонської облради – комунальній та культурній. Згоди депутати поки що не знайшли, взявши тайм-аут на вивчення ситуації. Аж до кінця січня спеціально створена зведена комісія вивчатиме стан справ у двох палацах, аби мати розуміння, чи варто взагалі замахуватися на реорганізацію.
Протягом останніх років у будівлю закладу вкладено мільйони обласних коштів, у ДКТ, як до сих пір називають палац городяни, нарешті стало тепло, а його фасад вже не виглядає убогим. За цей час у закладі змінилося багато чого – від директора до наповнення концертних програм. Творчі працівники палацу запевняють, він став більш сучасним. Відколи ДКТ закидали відставання від сучасності, що орієнтований зовсім не на молодь, хоча має відповідну назву, у палаці з’явилися нові, студентські колективи, цікаві, різнопланові заходи, нові гуртки. Але ж тепер знов не так. Чиновники від культури хочуть наділити палацу молоді і студентів колективи ветеранські.
Як зазначила керівник департаменту Світлана Думінська, у будинку офіцерів займаються не менше семиста артистів обласного палацу культури. І все це в аварійній будівлі, де в задовільному стані лише одне крило. Репетиціями розписані всі дні, з вечора до ранку, бо займатися можна лише почергово. З наступного ж року, як запевняє керівництво культурного департаменту, репетиції в будинку офіцерів стануть не можливі взагалі, бо тут почнуться масштабні ремонтні роботи. Будівлю палацу культури було вирішено передати обласній філармонії, попередньо її відремонтувавши. Вже й проектно-кошторисна документація є, обласному бюджету вона стала в півмільйони гривень. Сам же проект реконструкції затягне на 69 мільйонів гривень. Грошей поки що немає, замість них тільки обіцянки, що облрада начебто виділить третину коштів вже наступного року, також є надія на благодійні внески до спеціально створеного фонду, але ж це тільки надія…
«Два заклади культури, які працюють практично за ідентичними статутами, тобто, палаци культури, можуть знаходитись в нормальному приміщенні, саме для того, щоб відбудовувати те приміщення, в якому повинна бути філармонія. Чому локомотивом йде обласний палац культури – тому що там на сьогоднішній момент у два рази більший штат, вони більше працюють і гуртків там набагато більше, — зазначила директор Департаменту культури, туризму та курортів ОДА Світлана Думінська.
Колектив обласного палацу молоді і студентів б’є на сполох – реорганізувати, закрити, ущільнити простіше всього, спробуй потім назад поверни! Працівники просто впевнені – реорганізація не минеться без скорочення штатів. Свою думку вони озвучили під час прес-конференції, яку зібрали в стінах палацу.
-Обидва заклади є закладами культури, в обох є керівники, режисери, всі творчі, культурні працівники, які займають відповідні посади. Яким чином збережуть свої робочі місця працівники ліквідованого закладу, який припинить свою діяльність в разі приєднання з обласним палацом культури? Та ні в якому. Це буде безпосереднє скорочення штату. Тобто, ці люди остануться за бортом, тому що два режисери бути не може, як і два головних бухгалтери і т.д., — зазначила юрист обласного палацу молоді і студентів Тетяна Літвінова.
Фактично безхатьком херсонська філармонія стала маже 20 років тому. В ніч на 15 січня 1999-го у будівлі на вул. Горького, з концертною залою, яка славилася унікальною акустикою, виникла пожежа. Стара, ще дореволюційної забудови, споруда, вигоріла вщент, залишивши по собі пару стін з ліпниною –згадкою про колишню велич концертної зали, в якій свого часу давав сеанси знаменитий Вольф Месінг… Чому згоріла філармонія, так ніхто й не з’ясував, подейкують, тоді в центрі старого Херсона тривали війни за нерухомість. Так не діставайся ж ти нікому! Так спочатку синім полум’ям спалахнув кінотеатр ім. Комінтерна, наступною була філармонія… Всі ці два десятиліття майстри камерного співу побираються у пошуках приміщення, виступають, де запросять, репетиції проводять у тісному підвалі адміністративної будівлі. Звісно, філармонійна зала Херсону аж пече! Але ж не ціною реорганізації інших закладів культури. І як можна підмінити одну концертну залу іншою, якщо і філармонія, і палац молоді і студентів, і обласний палац культури виконують індивідуальну, дуже необхідну суспільству місію? А будувати філармонію не намагалися? Та можна скільки завгодно нагадувати про непрості часи, коли не до капітального будівництва, і все таке, але ж достатньо тільки нагадати, як у Новій Каховці, наче Фенікс із попелу, відродився палац культури, що як і херсонська філармонія, згорів однієї ночі… Всім миром відбудували. Бо було бажання і чомусь навіть і на думку не спало реорганізовувати якийсь інший заклад, щоб переселити туди колектив палацу.
Марина Савченко
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал