Перекривати дороги вкотре погрожують селяни на Херсонщині
Ще одна «гаряча точка» з’явилася на й без того тернистому шляху децентралізації у Херсонській області. Велика група мешканців сіл Любимівка й Миролюбівка Нововоронцовського району виставила владі ультиматум: перекриватимуть автотрасу Марїнське-Берислав, якщо влада не узгодить їхнього варіанту створення територіальної громади. Перспективним планом передбачено, що названі села стануть складовою ОТГ із центром у селищі Нововоронцовка. Але активісти обстоюють ідею об’єднання Любимівки, Миролюбівки, Нововоскресенівки,Хрещенівки, Біляївки та Петропавлівки.
Вони вважають, що Нововоронцовська ОТГ занадто «громіздка» і джерел доходів у неї буде замало, аби розвивати соціальну інфраструктуру в усіх без винятку селах. З тим і прийшли на зустріч із керівництвом райради та райдержадміністрації. Затяжна дискусія в актовому залі «Білого дому» тривала майже три години, але ні до чого домовитися не вдалося: сторони розійшлися «при своїх». І погроза перекривати дорогу залишається в силі.
— Прихильники створення Любимівської ОТГ переконані, що у такій конфігурації об’єднаній громаді буде легше виживати й розвиватися. У такому разі я б перший це вітав. Але от що виходить: громаді потрібна опорна школа, але не один з тутешніх навчальних закладів таке завдання виконувати не може. У школі Любимівки заледве 120 учнів набирається, у школах сусідніх сіл – по 65-70. Таким чином, опорну школу доведеться створювати з нічого, а де гроші. Так само й із медициною. Ні дипломованих лікарів, ні амбулаторій тут немає – самі лише ФАПи. Та фельдшерсько-акушерські пункти Національна служба здоров’я не фінансуватиме, тож новій ОТГ й амбулаторію доведеться облаштовувати, і медиків для неї шукати. Все це теж гроші, яких немає. У райцентрі, принаймні, медицина й освіта не потребуватимуть таких додаткових витрат, — зазначив голова Нововоронцовської райради Михайло Бідний.
Втім, прихильникам альтернативного варіанту об’єднання є що відповісти. Якістю нововоронцовської медицини вони відверто незадоволені. У ЦРЛ пологове відділення закрили – аби дитина з’явилася на світ у нормальних умовах, породіллям доводиться їхати до Берислава. Дитяче й терапевтичне відділення тут ще животіють, а от на хірургічному теж незабаром можна буде «поставити хрест»: два хірурги пенсійного віку будь-якої миті скористаються правом на заслужений відпочинок. А молодим фахівцям нема чого запропонувати. Те ж саме і з районною економікою, яка «на обидві ноги шкутильгає». Жодного виробничого підприємства нема – райцентр і села виживають за рахунок землі. Від таких «чудових перспектив» мешканці роз’їжджаються хто по Україні, хтось за рубіж. Населення району з 1977 року скоротилося з 27 до 18 тисяч осіб, і могло б «вміститися» у середніх розмірів селище чи містечко. Нововоронцовщина сьогодні – наче та дірява свита, де вже й латки немає на що нашивати.
По суті, тут не ОТГ б створювати, а проситися всім районом до якоїсь багатшої громади. Та де взяти таких сусідів, якщо поруч не менш проблемні Високопільський і Бериславський райони? Виходить, виборсуватися з труднощів рано чи пізно доведеться самотужки. І не важливо, чи то робитиме Любимівська, чи Нововоронцовська ОТГ: «стартові позиції» відрізняються, якщо чесно сказати, не дуже.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал