Перепис населення у форматі 3D
Україна планує провести електронний перепис на основі адміністративних реєстрів.
Державна служба статистики разом з Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні провели онлайн-конференцію «Перепис за реєстрами: виклики, можливості, подальші кроки», яка зібрала ключових доповідачів з України та світу.
За роки незалежності в Україні відбувся лише один перепис – у 2001 році. Планувалося провести перепис у 2020 році, але через пандемію коронавірусу та потребу у додатковому часі на підготовку перепису Держстат запропонував перенести його на 2023 рік. Рекомендація ООН — проводити перепис не рідше одного разу на 10 років.
— Переписи дуже важливі. І наша стратегія – їх модернізувати, використовуючи сучасні технології та методології. Перепис на реєстрах потребує від країни підготовки. Мова йде про наявність гарно інтегрованих реєстрів, що містять важливу соціально-демографічну інформацію, — розповів Хайме Надаль, представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
За словами Міністра Кабінету Міністрів України Олега Немчінова, перехід на перепис населення за реєстрами містить численні переваги та можливості. Це зниження фінансових витрат, скорочення термінів проведення перепису, зменшення строків отримання результатів перепису населення, зниження навантаження на респондентів, можливість проводити перепис частіше, ніж раз на 10 років.
— Наразі, за законом про Всеукраїнський перепис, в Україні існує всього два методи проведення перепису: метод обходу домівок та метод надання усних чи письмових відповідей. Державна служба статистики вже підготувала пакет змін до закону про Всеукраїнський перепис, які зараз проходять погодження в уряді. Якщо Верховна Рада їх проголосує, на що ми сподіваємось, то з’явиться третій метод проведення перепису, а саме дозвіл робити перепис на основі даних, що містяться у національних електронних інформаційних ресурсах, тобто у реєстрах, — повідомив, — Ігор Вернер, голова Державної служби статистики України.
З точки зору вартості, Україна може провести наступний перепис значно дешевше, ніж останній. Але це потребує певних інвестицій, щоб повністю змінити спосіб, у який збираються дані. Країни Європи почали або вже здійснили перехід до переписів на основі реєстрів. Такий підхід, тобто переписи на основі реєстрів, створює своєрідну 3D-модель суспільства, яку можна обертати і вивчати з будь-якого боку. Однак, такий перехід не можна зробити швидко. Наприклад, Естонія витратила на це 15 років.
Результатом онлайн-конференції стало підписання спільної заяви щодо створення робочої групи з підтримки переходу України до перепису населення на основі реєстрів. До заяви приєдналися європейські статистики та експерти.
— Створення робочої групи із залученням міжнародних експертів — це важливий крок до підготовки якісного проведення перепису за реєстрами, визнання його результатів міжнародними партнерами України, цифрової трансформації держави та сучасної культури використання даних, — прокоментував подію Олег Немчінов.
Анатолій НІКОЛАЄВ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал