Пестициди, токсичні в Європі, чомусь безпечні в Україні…
Українські екологи закликають владу заборонити в нашій державі використання трьох пестицидів, назви яких були оприлюднені під час круглого столу, що відбувся в Києві за участі представників регіональних ЗМІ.
— Йдеться про такі засоби для боротьби з бур’янами, як атразин, гліфосат, ацетохлор, які є дуже небезпечними для довкілля, — схвильовано звернулася до присутніх у залі Алла Войціховська, еколог міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». Виникає запитання: чому пестициди, які визнані токсичними для людей в Європі, використовуються в Україні? Ці пестициди не використовуються навіть в Росії та Білорусії. Чи для українців індекс токсичності є більший, ніж в інших країнах? Чому представники державних органів реєструють пестициди, які всюди заборонені?
Виявляється, що ці шкідливі пестициди інтенсивно використовують українські агропідприємства. Як наслідок — забруднюються вода, повітря, ґрунт, отруюються люди, масово гинуть бджоли…
Один із учасників круглого столу, мешканець Рівненщини Богдан Лимар наочно представив наслідки цієї проблеми. Він, як і мешканці інших регіонів України, став жертвою обприскування пестицидами. Внаслідок використання агропідприємством невідомих пестицидів впритул до житлового будинку Богдан Лимар та його дружина були отруєні, на їхній пасіці загинули десятки бджолиних сімей. За цим фактом порушене кримінальне провадження. Найгірше те, що такі випадки трапляються практично в усіх областях України. Щоправда, до кримінальних проваджень доходить не скрізь.
— Люди звертаються за порятунком до контролюючих організацій, а ті розводять руками, тому що не здійснюють такого контролю, — обурюється Алла Войціховська. — Між тим, в Україні за останні два роки зареєстровано 1092 пестициди, за жодним з них не здійснюється контроль! Держспоживслужба, яка підпорядковується Мінагрополітики, чомусь після реформування залишилася без лабораторій, які тепер підпорядковані МОЗ України і не мають повноважень контролюючих органів. Ні Держспоживслужба, ні Держекоінспекція не знають, що фактично вноситься у землю!
Аби не допустити негативного впливу пестицидів на здоров’я людей, вітчизняне законодавство регламентує деякі правила, яких агрофірми повинні дотримуватися.
— По-перше, використовуватися мають лише ті пестициди, які зареєстровані в Україні, — зазначила юрист Марта Панькевич. — Друга вимога законодавства: повинні розроблятися карти-схеми внесення пестицидів на поля. Зокрема, пестициди мають вноситися не ближче 300 метрів від присадибних ділянок. Не можна застосовувати пестициди, якщо сила вітру становить більше 3—4 метрів на секунду. Треба враховувати й напрямок вітру, щоб не віяв він у бік житлових будинків.
Ще одна вимога: забороняється вносити пестициди у денний період і в час, коли температура повітря більша 22 Цельсія. Законодавство пропонує агрофірмам вносити хімікати або в ранковий час, або у вечірній. До того ж, агрофірма повинна попереджати населення за кілька днів до внесення пестицидів, на якій території і в який день вона цим займатиметься. Протягом доби після внесення пестицидів людям забороняється виходити на власні поля для обробітку, бо зберігається висока концентрація пестицидів у повітрі.
Учасники круглого столу закликали владу заборонити використання в Україні пестицидів, які визнані токсичними в Європі, та організувати дієвий контроль за використанням усіх пестицидів.
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал