Пляжі Херсонщини перетворюються на черепашачий рай?
Дивовижа: у Джарилгацькій затоці Чорного моря біля курортного Скадовська на Херсонщині протягом тижня двічі виловлювали, фотографували та відпускали назад у воду справжню морську черепаху. Її ідентифікували, як молоду представницю виду Caretta caretta (дивись фото, що облетіли днями соціальні мережі). Вона мандрує переважно тропічними й субтропічними морями-океанами, та в Чорному морі ніколи раніше помічена не була. А найближча локація, де вона відкладає яйця – пляж на річці Дальян за півтори години їзди від турецького міста Мармарис. Їжі для неї і в річці вдосталь: тамтешні голубі краби для такої черепахи делікатес. Можливо, й краби чорноморській прийшлися їй до смаку.
То що ж, маємо зоологічну сенсацію – океанські мандрівники цілими групами переселяються на чорноморське узбережжя України? Не зовсім так: фахівці закликають не робити поспішних висновків. По-перше, черепаху або ж черепах у Чорне море міг випустити якийсь власник приватної колекції. По-друге, не можна говорити про масовість такої міграції, якщо вона й відбувається. Адже одну й ту ж черепаху під Скадовськом просто могли впіймати двічі поспіль.
— Солоність води у північно-західній частині Чорного моря та в Босфорі зараз не дуже відрізняється. Тож черепахи цілком можуть мігрувати з Середземного моря у Чорне, й виживати там, що доводить випадок у Скадовську, — пояснює старший науковий співробітник Чорноморського біосферного заповідника, кандидат географічних наук Дмитро Черняков. – Та й у цілому, тенденція до проникнення середземноморських видів до акваторії Чорного моря не нова. Ще на початку шістдесятих років минулого століття біля берегів Херсонщини виловили екзотичну рибу-меч, яка нині є в колекції музею заповідника. Та й після того у морі від Одеси до Криму час від часу можна було спостерігати появу «переселенців», що також перетнули Босфор. Це явище доволі рідкісне, але вже не сенсація.
Любителі природи з Херсонщини занепокоєні тим, що в разі настання морозів та замерзання прибережної частини Джарилгацької затоки черепаха caretta caretta може загинути – адже звикла до тепліших вод. Та за словами біологів, навряд чи їй така доля загрожує. Все ж таки Чорне море ніколи не промерзає наскрізь, і в пастку для панцирної гості не перетвориться. Їжу собі вона також може знайти і на більшій глибині, або ж просто мігрує у зворотньому напрямку. Та якщо морських черепах справді кілька, і нове середовище їм припаде до смаку, може статися так, що вони спробують відкласти свої яйця десь у пісочок біля Лазурного, Залізного Порту й того ж Скадовська. Тоді якусь частину пляжу доведеться від курортників звільняти на користь «новоселів». Як це, до речі, зробили із пляжем Ізтузу на річці Дальян у Туреччині. Вдень ним «володарюють» відпочивальники, але на ніч піщаний берег цілковито переходить у розпорядження caretta caretta, про що повідомляє плакат із окремим попередженням та роз’ясненнями.
На ранок відкладені ними яйця забирають працівники спеціально створеного тут розплідника-ветеринарного шпиталю, й виводять черепашат у штучних умовах для збереження виду. Таким чином, усі задоволені: унікальна тварина отримала гарантований шанс на продовження роду, туристи – додаткову цікавинку.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Фото автора та з мережі Інтернет.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал