Про газову атаку херсонці дізналися запізно
Херсонці дихали небезпечною речовиною, і про небезпеку їх ніхто вчасно про це не сповістив – служби екстреного реагування і самі про це… запізно дізналися. Причому подібна ситуація може повторитися у будь-який день. А саме: 21 жовтня нинішнього року лабораторія обласного Гідрометцентру відібрала проби повітря на Шуменському житловому масиві. Обладнання у синоптиків катастрофічно застаріле, тож результат своїх досліджень вони отримали тільки наступного дня. І вжахнулися: концентрація токсичного формальдегіду (він може згубно впливати на роботу нирок і печінки, вражати верхні дихальні шляхи) перевищувала норму у сім разів!
Начальник гідрометслужби Херсонщини Юрій Кіріяк доповнює: повітря у деяких мікрорайонах обласного центру вже давно перенасичене сполуками фенолу та формальдегіду. Але зазвичай їх вміст перевищує гранично допустиму концентрацію, відповідно, у 4,6 та 2,5 рази. Але щоб всемеро – такого за останні місяці ще не було. Звідки той формальдегід узявся, фахівці не відають: адже шукати джерело викиду не мають технічних можливостей і прав. Цим повинні займатися екологи. Синоптики тільки припускають, що це можуть бути випари неякісного пального, або ж продукт горіння пластику. Випари формальдегіду пластик може виділяти навіть сам по собі, у спеки, коли температура перевищить 35 градусів за Цельсієм. Але у останньому випадку вона була навіть меншою за двадцять градусів, тож забруднення повітря, найімовірніше, сталося через людський фактор.
Надзвичайна ситуація на Шуменському не викликала напливу пацієнтів у лікарнях – газова атака виявилася нетривалою. Але здоров’ю городян вона тією чи іншою мірою однаково зашкодила. І тут знову повертаємося до питання оперативності сповіщення про небезпеку. Синоптики вже кілька років нагадують, що для цього варто придбати хоча б одну мобільну лабораторію із сучасним обладнанням, яка могла б працювати не тільки в Херсоні, а за потреби виїжджати на адміністративний кордон з окупованим Кримом, ближче до сумнозвісного «Титану», проводити моніторинг у Новій Каховці, де повітря менше забруднене вихлопами автотранспорту, але більше викидів у той же час дають працюючі промислові підприємства. Та все «упирається» в гроші: один лише сучасний газоаналізатор коштує близько чотирьохсот тисяч гривень, а вся лабораторія в комплексі – до трьох мільйонів гривень. Тож її купівлю держава та органи місцевої влади успішно «відкладають на потім». Економія на здоров’ї людей – наше все!
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал