Коли “хороший” холестерин стає “поганим”: дані нового дослідження вчених

Вчені з Х’юстонського дослідницького інституту виявили, що надлишок так званого «хорошого» холестерину...

22 Грудня 2024
1 хв читання
68 переглядів

Вчені з Х’юстонського дослідницького інституту виявили, що надлишок так званого «хорошого» холестерину – ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) – може бути пов’язаний зі збільшенням частоти серцево-судинних захворювань.

Про це повідомляє NewDay з посиланням на Ukr.media.

Холестерин є важливою жироподібною речовиною, що відіграє ключову роль у функціонуванні імунної, нервової та травної систем. Він переноситься в організмі різними білками, включаючи ЛПНЩ (поганий холестерин) і ЛПВЩ (хороший холестерин).

Недавні дослідження показали, що не весь холестерин однаковий. Кожен тип холестерину складається з двох форм: вільного, який бере активну участь у клітинних процесах, і етерифікованого, більш стабільного і схильного до накопичення в організмі. Надмірна кількість вільного холестерину, навіть якщо він є частиною ЛПВЩ, може сприяти розвитку серцево-судинних захворювань.

Під час доклінічного дослідження вчені з’ясували, що ЛПВЩ з високим вмістом вільного холестерину, ймовірно, втрачають свою функцію. Було виявлено прямий зв’язок між рівнем вільного холестерину в ЛПВЩ і його накопиченням у макрофагах – клітинах, що можуть сприяти розвитку атеросклерозу, захворювання, яке вражає артерії.

Раніше вважалося, що перенесення вільного холестерину в ЛПВЩ корисне для серця, оскільки допомагає видаляти надлишок холестерину з тканин. Однак нові дані показують, що при високій концентрації ЛПВЩ у крові таке перенесення може стати загрозою для здоров’я, оскільки вільний холестерин може потрапити до лейкоцитів і спричинити запалення судин.

Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, що алкоголь може бути корисним: як вино допомагає врятуватися від передчасної смерті.

Вийти з мобільної версії