22 січня: яке сьогодні свято та що потрібно знати про цей день

22 січня — це день, коли українці згадують про важливість єдності, незалежності та духовної віри.

21 Січня 2025
2 хв читання
99 переглядів

22 січня – особливий день, наповнений значними історичними, релігійними та національними подіями. Для українців ця дата має особливе значення, адже саме сьогодні святкують День Соборності України, а також вшановують пам’ять святого апостола Тимотея згідно з церковним календарем, пише NewDay. Крім того, з цим днем пов’язано чимало народних прикмет, історичних подій та традицій.

Церковне свято 22 січня: пам’ять святого апостола Тимотея

22 січня християни вшановують святого апостола Тимотея, який був одним із найближчих учнів апостола Павла. Тимофій народився в місті Лістра, що в Малій Азії, в сім’ї єврейки та грека. Від ранніх років він глибоко вивчав Святе Письмо, що стало основою його духовного зростання. Знайомство з апостолом Павлом докорінно змінило його життя — він став ревним служителем християнської віри.

Тимофій супроводжував Павла в місіонерських подорожах і виконував важливі доручення. У Новому Завіті є два послання, адресовані йому апостолом Павлом, які відображають їхню глибоку дружбу та духовний зв’язок. Він служив єпископом у місті Ефес і прийняв мученицьку смерть у 97 році. Цього дня прийнято молитися за зміцнення віри, духовну мудрість і вірність у виконанні своїх обов’язків.

Що не можна робити 22 січня:

• Виконувати важку фізичну працю.

• Сваритися, лихословити чи проявляти агресію.

• Виносити сміття з дому пізно ввечері, щоб не залучити невдачі.

Народні прикмети та традиції

У народі 22 січня називали “Тимофій Напівзимник”, оскільки цей день вважався серединою зими. Селяни спостерігали за природою та робили прогнози на майбутнє:

• Якщо на морозі запотівають віконниці, це свідчить про наближення потепління.

• Хуртовина цього дня обіцяє тиждень снігопадів.

• Тихий гул бджіл на пасіці — прикмета до врожайного року.

Історичні події 22 січня

1918 рік – ухвалення IV Універсалу Українською Центральною Радою, що проголошував Україну незалежною державою.

1919 рік – урочисте підписання Акта Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) і Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР). Ця подія об’єднала українські землі в єдину державу.

1992 рік – встановлення дипломатичних відносин між Україною та Іраном, а також визнання незалежності України Філіппінами.

В історії незалежної України особливою подією став живий ланцюг єдності, утворений 21 січня 1990 року. Мільйони людей, узявшись за руки, з’єднали Київ, Львів та Івано-Франківськ, символізуючи єдність українців.

День Соборності України

День Соборності України щорічно відзначається 22 січня на честь проголошення Акта Злуки, який об’єднав УНР і ЗУНР. Ця подія мала величезне значення для історії України, оскільки символізувала єдність українських земель після тривалого перебування під владою різних імперій.

Вперше День Соборності було офіційно встановлено в Україні у 1999 році. У сучасній історії це свято нагадує про важливість єдності та територіальної цілісності країни, особливо в умовах сучасних викликів. У цей день по всій Україні відбуваються урочисті заходи, серед яких традиційне створення символічних “живих ланцюгів” єдності.

Радіо Свобода/Соборність України. “Живий ланцюг” 1990 року в архівних фотографіях

Нагадуємо, раніше ми писали яке свято відзначають 21 січня, які існують традиції в цей день та важливі події

Вийти з мобільної версії