Під час сну ми всі стикаємось з феноменом сновидінь, проте не всі з нас пам’ятають їх після пробудження. Незалежно від того, чи згадуємо ми конкретні образи, чи не можемо пригадати жодного деталі, науковці стверджують, що ми сновидимо регулярно. Як повідомляє NewDay з посиланням на Popular Science, дослідження показують, що практично кожна людина спить знову і знову, навіть якщо вважає, що не має снів. Вчені надають певні пояснення, чому іноді ми забуваємо свої сни одразу після того, як прокидаємося, зокрема це стосується процесів у мозку, які змінюються в різні фази сну. Якщо ви прокидаєтесь під час фази швидкого руху очей (REM), ймовірність того, що ви пригадаєте свій сон, значно зростає.
Основним фактором, який впливає на здатність запам’ятовувати сни, є момент пробудження. Під час глибокого сну сновидіння не завжди зберігаються в пам’яті. Вчені встановили, що пробудження під час активної фази сну збільшує шанс згадати сон. Інакше сон, як правило, залишає наші спогади швидко, якщо ми не надаємо йому увагу в перші хвилини після пробудження. Серед інших чинників, що впливають на це, можна виділити емоційний стан людини, частоту пробуджень і біологічний ритм організму. Чим ближче до ранку ми прокидаємось, тим активніше функціонує наш мозок, що робить сни більш помітними.
Цікаво, що рутинне використання будильника може знижувати шанси на пам’ятання снів. Дослідження показують, що коли людина прокидається через будильник, це частіше трапляється на стадії глибокого сну, коли мозок ще не готовий зберігати сновидіння в пам’яті. Більше того, звук будильника підвищує рівень кортизолу, що змушує людину відразу зануритися у свої ранкові справи, а не зосереджуватися на сновидінні. Якщо ви хочете збільшити ймовірність запам’ятовування снів, спробуйте прокидатися без будильника або хоча б дати собі кілька хвилин після пробудження, щоб згадати сон.
Крім того, вплив на сновидіння можуть мати інші фактори, зокрема психологічний стан людини, її характер і навіть мозкова активність. Люди з високим рівнем відкритості зазвичай мають більшу здатність згадувати сновидіння, а емоційно насичені сни частіше залишають слід у пам’яті. Дослідження також показують, що сновидіння можуть сприяти обробці та збереженню спогадів. У результаті досліджень було виявлено, що запам’ятовування снів може мати певне значення для когнітивного і емоційного розвитку людини.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, до чого людям сняться небіжчики.