Реформа на гальмах
Скадовський район – один із тих, де децентралізація застигла в невизначеності. Перспективним планом формування територій громад області тут передбачено створення Скадовської, Лазурненської та Новомиколаївської ОТГ, однак досі не створено жодної – ні в рамках, ні поза рамками зазначеного плану. Наразі про реформу в окремих сільських радах і чути не хочуть, боячись змін, які похитнуть звичний устрій життя. У більшості випадків очевидним є те, що селян просто вводять в оману ті, хто зацікавлений гальмувати створення ОТГ. Поширюючи байки про те, що у жителів громад якраз на першому місці, – про нібито занепад всього, що вціліло по селах, — про освіту, медицину, культуру та соціальний захист. Про те, що держава підтримуватиме ОТГ не завжди і що зі створенням об’єднаної громади можна ще почекати, бо справа буцім то добровільна. Поки завдяки такій спекулятивній риториці хтось життя та розвиток відкладає на завтра, інші стрімко розвиваються.
«Ми обома руками за децентралізацію: тільки не в нашому селі…»
Про перспективи подальшого розвитку своєї території та можливості утворити об’єднану громаду говорили в Шевченківській загальноосвітній школі. Директор навчального закладу Сергій Тодорчук, вчителі, технічний персонал змогли отримати вичерпну інформацію про те, що передбачає реформа та які успіхи з її упровадження вже мають ОТГ Херсонщини за короткий проміжок часу. Про це говорили регіональні консультанти Асоціації міст України з місцевого економічного розвитку, бюджетних та юридичних питань. На прикладах презентації успіхів об’єднаних громад області пересвідчилися, що за бажання і спільної участі можна досягти кардинального покращення інфраструктури населених пунктів – насамперед малих сіл. Адже шевченківці не приховують, що бояться опинитися на другорядних ролях у ОТГ. У будь-якій обраній конфігурації об’єднання остерігаються невизначеності — насамперед зі ступенем своєї школи, де наразі навчається 125 дітей, однак критично мало учнів у старших класах: 3 – у 11-му та 7 – у 10-му. Демографічну кризу, щоправда, нарешті подолали в початкові школі – наступного року тут буде 16 учнів, а цьогоріч – 13.
Якщо говорити про варіанти, з ким об’єднуватися, які розглядаються та обговорюються селянами, то це або ОТГ зі Скадовськом або з сусіднім селом Широким, яке виношує ідею стати адмінцентром громади орієнтовно з трьох сільрад. В обох випадках селяни непокояться, що центр тягнутиме ковдру на себе, а вони фінансово будуть обділені. Аби розвіяти страхи, консультанти розповіли про особливості розподілу фінансів та набуття нових повноважень ОТГ, про вигідні можливості формування освітньої мережі, функції старости та депутатів. Селяни ж висловили свої думки щодо плюсів та мінусів обох конфігурацій об’єднання. Думками ділилися як прихильники, так і противники створення ОТГ. Відтак з’ясувалося, що зацікавлені особи вправно маніпулюють громадською думкою, спекулюють недосконалістю перспективного плану та одночасно використовують його як догму. Поширюють плітки, аби вичекати час. Проти «спішних» рішень висловився під час зібрання й сільський голова Сергій Кручиненко: «Ми обома руками за децентралізацію, тільки не в нашому селі! У нас є все – 4880 га землі, краща школа, в ній – столова… У Широкому ж усе зруйнували, окрім будинку культури». Попри те, що йому апелюють сільські мешканці, насамперед молодь, що «час іде, а у нас нічого не змінюється», він переконаний, що громада й без змін живе безбідно. Бюджет сільради, де чисельність населення перевищує 1,1 тис. осіб, – 1,2 млн. грн. У те, що в статусі ОТГ він може зрости в кілька разів, сам сільський голова вперто не вірить. Комусь досягнення вже створених ОТГ здаються надреальними: мовляв, ну не може бути, щоб усе там так швидко і настільки добре. Що тільки підтверджує, що ті зробили разючий крок уперед.
Від сумнівів – до віри в себе
Така ж зустріч з педколективом та технічним персоналом відбулася і в Ульянівській ЗОШ цього ж району. Йшлося про реформу місцевого самоврядування, перспективи створення об’єднаних територіальних громад. Бо ж успіхи уже створених ОТГ справляють враження.
Ульянівська сільрада розташована по сусідству з Шевченківською та Широківською, котрі мають порівняно однакові інфраструктурні можливості, бюджети та чисельність населення. Відтак йшлося про важливість налагодження спільного діалогу в процесі визначення конфігурації об’єднання. Адже частина воліє створити ОТГ з адмінцентром у Скадовську, інші обговорюють варіант об’єднання з центром у Широкому. Остаточний вибір, звісно ж, що за громадами. Зі слів учасників зібрання, людям у селах сьогодні вкрай бракує достовірної інформації про кінцеву мету реформи, переваги децентралізації, позитивний досвід уже створених ОТГ. Незацікавлені в просуванні реформ поширюють страхи про безперспективність змін, сіють сумніви, зазначають селяни. Відтак освітянам цікаво було почути про відведене їм місце в процесі реформування, адже їх найбільше непокоїть доля свого навчального закладу, наповнюваність класів. Сучасна школа, збудована в 1991 році, сьогодні є осередком життя на селі. Тому тут покладають великі надії на те, що в процесі змін вона набуде подальшого розвитку. Крім того, людей непокоїть, яким чином громада зароблятиме на життя, адже в селах немає потужних підприємств. Консультанти розповіли про перспективи залучення інвестицій, важливість участі у грантових проектах. Як з’ясувалося, невпевненість сіє й невідома доля малих сіл, про що зазначали учасники. Їм продемонстрували, як розвиваються найменші населені пункти в ОТГ Херсонщини, а також розповіли про особливості розподілу повноважень та фінансових ресурсів, якими неможливо обділити жоден бюджетний заклад чи село в ОТГ. Сьогодні бюджет Ульянівської сільради складає 1,1 млн. грн. – приблизно такий же, як і в найближчих сусідів. Тому селяни висловлюють сумніви, чи зможуть вони вийти з глибокої дотаційності і зажити достойним життям, а не зводити кінці з кінцями. Сьогодні ж практично кожна родина намагається вижити за рахунок вирощеного врожаю, і збут його дедалі дається все важче, нарікають люди. Однак над тим, як нарешті вийти з затяжної кризи, обіцяють серйозно замислитися. Зрозуміло, що часу на зміни втрачено багато, як і коштів на свій розвиток.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал