Рекорди спеки ще попереду…
Прийшла весна, а зиму ми особливо й не помітили: ні тобі снігу, ні — міцних морозів.
Рекордно теплою зима видалася не тільки в Україні. Минуле десятиліття стало найтеплішим в історії спостережень учених NASA і Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США, починаючи з 1880 року. А директор Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського Олександр Косовець стверджує, що у Києві вперше за 140 років спостережень не було зафіксовано настання метеорологічної зими!
На думку фахівців, Україна належить до тих регіонів нашої планети, де темпи підвищення температури протягом останніх 30 років найвищі у світі. Якщо раніше говорили, що найбільше зростає температура в Арктичних широтах, то нині Україна потрапила до списку тих регіонів, де підвищення температури відбуваються надзвичайно швидко.
Кліматологи прогнозують, що в найближчі десять років в Україні стануть нормою аномально теплі зими і літня спека. Вони радять уряду вже зараз готуватися до засух, ураганів, смерчів, які почастішають, та неврожаїв, бо такі температурні аномалії, як в Україні, змінюють кількість опадів, рівень поверхневих вод і рівень води у річках. Можуть спостерігатись значні зміни сезонних явищ, наприклад, ранній початок цвітіння рослин, а потім — різкі похолодання. Це не може не позначитися на агросекторі.
— Я представляю аграрну науку, — говорить Раїса Вожегова, директор Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, заслужений діяч науки і техніки України. – Наш інститут – єдиний в Україні й не випадково розташований він на Херсонщині. Адже наша область – зона ризикованого землеробства, тут найжорсткіші погодні умови. Якщо за останні десять років в Україні середньодобова температура зросла на 1,5 градуса, то на Херсонщині середньорічна температура збільшилася на 2-2,5 градуса, а в липні-серпні – на 4 градуси! За зрошення ми платимо величезні кошти. В інших регіонах нашої держави аграрії одержують хороші врожаї, не вкладаючи таких величезних грошей.
Та за словами кліматологів, потепління принесе для сільського господарства не лише негативні наслідки, але й підвищить врожайність деяких теплолюбних культур. Йдеться не тільки про поліпшення умов для озимої пшениці, але і про дині, кавуни, виноград та низку теплолюбних овочів і фруктів, ареал вирощування яких стрімко рухається на північ України. Тепер у нас можна вирощувати культури, які притаманні південній Європі, чого раніше не було. Це рис, бавовник і кукурудза, яка ще 20 років тому в західних областях країни не визрівала. Зерно не встигало визріти через недостатність тепла. Також це стосується і соняшнику, який раніше вирощувався тільки в південно-східній частині країни. Зараз він вирощується на всій території України.
Нові сорти, селекція, зрошення в будь-якому вигляді й розумні технології вирощування культур можуть набагато пом’якшити несподіванки, які чекають на нас всіх через глобальне потепління.
Анатолій НІКОЛАЄВ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал