Рік тому напали на Катерину Гандзюк: активісти обіцяють акції в Херсоні
Вночі на стіні фасаду будівлі Херсонської міськради з’явився напис «Вбивці Катерини Гандзюк будуть покарані». Послання без підпису, натомість відомо, що до Херсона їдуть київські активісти, які запланували акції до річниці нападу на Катерину Гандзюк. Рівно рік тому, 31 липня, під під’їздом багатоповерхівки у Таврійському мікрорайоні тоді невідомий чоловік підбіг до в. о. керуючої справами апарату Херсонської міськради і вихлюпнув на неї зі спини літр рідини. Згодом стало відомо — це концентрована сірчана кислота. Молода жінка отримала майже 40% опіків тіла. У тяжкому стані її спочатку доправили до реанімації Херсонської обласної клінічної лікарні, а вже за добу перевели до київського опікового центру. У лікарні Катерина провела три місяці, за цей час їй зробили 14 операцій. За тим, як жертва звірячого злочину щодня бореться за життя, хапаючись за нього, наче за соломинку, спостерігала вся країна.
Згодом у соцмережі з’явилися шокуючі фото Катерини на лікарняному ліжку — груди, спина, руки, волосяний покрив були обпечені. Разом з тим, вражала мужність молодої жінки. У такому стані Катерина записала відеозвернення до українців, в якому зазначила, що облита кислотою вона виглядає краще, ніж вітчизняна правоохоронна система…
4 листопада Катерини не стало — організм не витримав наслідків тяжких опіків. Вже того ж дня Україною прокотилася низка акцій протесту. Мешканці різних міст, а також друзі вимагали від поліції затримати вбивць молодої жінки.
Сама Катерина не раз заявляла, що постраждала через корумповану систему, з якою боролася, і назвала правоохоронцям прізвища людей, котрих підозрювала в замовному нападі на себе. Слідство у справі вбивства в. о. керуючої справами апарату Херсонської міськради, статтю за якою потім перекваліфікували на завдання тілесних ушкоджень, що спричинили смерть, видалося затяжним. Спочатку поліція затримала невинну людину. За лічені дні підозрюваним названий був раніше судимий херсонець Микола Новіков. Суд обрав йому запобіжний захід — тримання під вартою. У слідчому ізоляторі чоловік провів майже три тижні, але його причетність до злочину слідчі довести не змогли, тому Новікова випустили на свободу. Ще трохи згодом у Нацполіції заявили про затримання п’ятьох підозрюваних-виконавців злочину.
Усі виявилися учасниками АТО. Групу виконавців очолив Сергій Торбін, який на сході мав позивний «Опер». Саме він скоординував подільників — Микиту Грабчука, Володимира Васяновича, Віктора Горунова, В’ячеслава Вишневського. Як з’ясувалося, до Херсона виконавці прибули заздалегідь, щоб ретельно спланувати напад на Катерину Гандзюк. Невдовзі після похорону жертви злочину правоохоронці затримали ще одного фігуранта резонансної справи. Ним виявився помічник тодішнього нардепа від БПП Миколи Паламарчука, щоправда, той його одразу звільнив. Павловському інкримінувалося посередництво між виконавцями і замовниками нападу на Катерину Гандзюк, а саме передачу коштів за виконання кривавого злочину. Щодо самих замовників — названо було прізвище херсонця Олексія Лєвіна (прізвисько Москал-молодший), який ще в серпні 2018-го виїхав за межі України. Також у справі як підозрюваний фігурував голова обласної ради Владислав Мангер, якому обрали запобіжний захід тримання під вартою, але згодом чиновник вийшов під заставу. Пізніше запобіжний захід змінився на носіння електронного браслета. Наразі крапка щодо ролі Мангера у злочині відносно Катерини Гандзюк не поставлена. Оголошений у міжнародний розшук Олексій Лєвін не знайдений. Ігореві Павловському вдалося вийти з-під варти під приводом різкого погіршення стану здоров’я, адвокати довели, що їхній підзахисний має перебувати під домашнім арештом. Термін запобіжного заходу вже сплив, а клопотання про його подовження чомусь не було. Тож наразі Павловський перебуває на свободі. За даними ГПУ, матеріали відносно його участі у злочині передано до суду.
Виконавці замовного злочину вже відбувають покарання. Вердикт Феміди виявився не таким суворим, як хотілося б рідним і близьким загиблої. Вони отримали від 3 до 6 років позбавлення волі. Замовники ж кривавого нападу залишаються непокараними.
Саме через це активісти, що об’єдналися в ініціативу «Хто замовив Катю Гандзюк?», не припиняють акції протесту.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал