Що заважає місцевому самоврядуванню
Актуальні питання діяльності органів місцевого самоврядування Херсонщини обговорили під час засідання регіонального відділення Асоціації міст України. Херсонський міський голова, голова РВ АМУ Володимир Миколаєнко сконцентрувався на ключових питаннях, котрі впливають на діяльність місцевого самоврядування в процесі децентралізації, галузевих реформ, а також на законодавчих новаціях, які ускладнили роботу. Зокрема, йшлося про новий порядок формування ринку електроенергії, що обтяжило й без того непросту долю комунального господарства. Йшлося й про поточні проблеми, які доведеться невідкладно вирішувати в обласному центрі – від закупівлі громадського транспорту до ремонтів ліфтів. Миколаєнко подякував АМУ за виважену принципову позицію з послідовного відстоювання інтересів місцевого самоврядування. З ним погодилися й присутні голови територіальних громад, які вдячні регіональному відділенню асоціації за позитивну практику проведення консультацій у громадах, навчальних візитів та практикумів, регіональних платформ.
Серед тих, хто поділився власними думками з обговорюваних нагальних питань діяльності громад, – голови Новорайської об’єднаної територіальної громади Олександр Шокуров, Горностаївської ОТГ – Дмитро Ляхно, Присиваської – Сергій Кліщевський, Музиківської –Олександр Лейбзон, Іванівської – Віктор Дебелий, голова Голопристанської міськради Олександр Бабич.
Начальник Головного управління ДФС у Херсонській області Ігор Клим та фахівці відомства на запрошення РВ АМУ постійно беруть участь у заходах, присвячених темі ефективного нарощування доходів місцевих бюджетів. Під час зібрання Ігор Клим поінформував голів громад про актуальні питання взаємодії органів місцевого самоврядування та ДФС. Йшлося про важливість легалізації праці, декларування доходів, створення реєстрів оподаткування майна та землі, про потенціал отримання доходів від туристичної сфери. Голови громад висловили спільне обурення реальними втратами колосальних обсягів доходів місцевих бюджетів через застосування нечесних схем, у тому числі й з боку органів влади, внаслідок сприяння реєстрації суб’єктів господарювання не за місцем фактичного провадження діяльності. Так у деяких районах, де ОТГ покрили переважну частину території, удаються до перереєстрації у селах, що не об’єдналися, навіть органів районної влади – як крупних платників ПДФО, та інших великих бюджетних установ і суб’єктів підприємництва. Про таку негативну практику, зокрема, в Чаплинському та Голопристанському районах, говорили очільники територіальних громад. А також про те, що чимало грошовитих бізнес-структур зареєстровані в містах, як і підрозділи «Укрпошти», «Херсонобленерго», хоча їх структурні підрозділи свою діяльність ведуть якраз у сільській місцевості, і саме в місцеві бюджети мали б сплачувати податки. «Туди, де фактично живуть і працюють, де отримують медичні, соціальні, адміністративні послуги, де вчаться їхні діти», – резюмують голови громад. На що Ігор Клим порадив більше контактувати з представниками зазначених структур, укладати договори, співпрацювати.
Про реалізацію програм з покращення стану доріг в області та перспективи на нинішній рік розповів заступник директора департаменту – начальник управління автодоріг загального користування місцевого значення облдержадміністрації Анатолій Галамага. Він ознайомив з обсягами виконаних робіт на автодорогах області минулого року, а також поділився планами на нинішній з урахуванням обсягів фінансування та пріоритетних напрямків. Йшлося про критерії розподілу коштів, джерела їх надходження, взаємодію з громадами, якість проектно-кошторисної документації. Як з’ясувалося, спільні «недопрацювання» призвели до того, що область освоїла торік лише 78,5% виділених коштів субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автодоріг загального користування місцевого значення, вулиць та доріг комунальної власності в населених пунктах. Це один з найнижчих показників по державі. Ще гірше спрацювали хіба що в Луганській та Кіровоградській областях. На Херсонщину було виділено 319779,4 тис. грн., з яких спромоглися використати лише 250925,7 тис. грн.
Голови громад висловили власну точку зору та рекомендації, аби співпраця була справді на користь розвитку дорожньої мережі в межах області. Вони подякували РВ АМУ за лобіювання інтересів органів місцевого самоврядування на рівні області з прозорого розподілу коштів та їх виділення на найбільш значущі об`єкти. Жваве обговорення відбувалося з приводу перспектив передачі на баланс громад доріг місцевого значення загального користування. Їх очільники висловили з цього приводу чітку позицію: спочатку потрібно привести їх до ладу, а потім передавати, адже йдеться про найбільш знищені бездоріжжям ділянки. Відзначалося, що кілька ОТГ уже змогли створити власні комунальні підприємства, котрі займаються ремонтом доріг, і роблять це значно дешевше та якісніше, аніж автодори. Мають таку техніку Іванівська, Каланчацька та Горностаївська ОТГ. Обговорювалися обсяги та вартість ремонтів, доцільність використання більш міцного покриття, аніж асфальт, який швидко розбивається. В умовах інтенсивного транзитного руху багатотонного транспорту ефективніше використовувати бетонне покриття – більш стійке та з тривалішою гарантією експлуатації.
Обговорюючи різні аспекти життєдіяльності громад, їх керівники дійшли висновку, що при розподілі коштів, інших ресурсів, зокрема, спецавтотранспорту, обласними та районними органами влади відбувається дискримінація ОТГ, як таких, що мають нібито неосяжні власні можливості. А відтак замість справедливого розподілу щедро «винагороджуються» під різні державні програми якраз ті, хто чинить упертий опір реформам та децентралізації, саботує зміни.
У підсумку учасники зібрання відвідали міське комунальне підприємство «Херсонський водоканал», де ознайомилися з сучасною практикою знезараження питної води.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал