Скадовськ: неосяжні можливості дитячого курорту
У Скадовській міській раді напередодні відкриття курортного сезону зацікавлені не тільки підготовкою інфраструктури до зустрічі тисяч відпочивальників, а й пошуком додаткових резервів нарощування місцевого бюджету, участю в програмах та проектах розвитку. Спільно з регіональними консультантами Асоціації міст України тут обговорили особливості нарощування можливостей місцевого бюджету, спрямованих на розвиток курорту, благоустрій тощо. У обговоренні взяли участь секретар ради, який виконує обов’язки міського голови, Олег Сокольчук, заступники голови та представники апарату ради, депутатського корпусу, комунальних підприємств та бюджетних закладів. Предметна розмова торкалася актуальних питань нарощування фінансових можливостей міської громади, котра має величезний потенціал розвитку туризму як потужна курортна зона з відповідною інфраструктурою. Попри це, як зазначалося, в межах міста знаходиться незначна кількість баз відпочинку та дитячих таборів. Левова їх доля розташована за його межами. Левова доля будівель у першій та другій прибережних смугах, маючи по кілька поверхів, де-факто зорієнтовані на надання послуг відпочивальникам (міні-готелі), де-юре ж реєструються як звичайні приватні житлові будинки. Відтак сотні відпочивальників посеред сезону в такому вулику видають за «родичів». Прихована по-суті масова підприємницька діяльність, звісно, що не приносить ніякого доходу міському бюджету.
Хоч на повну користується благами та інфраструктурою міста – дорогами, комунікаціями, водопостачанням та водовідведенням, благоустроєм, іншими послугами. Тому спільно з консультантами учасники зібрання активно та зацікавлено обговорювали шляхи легалізації такого бізнесу, вплив на нарощування доходів за рахунок туристичного збору. На жаль, для цього місцевого податку депутатський корпус затвердив наднизьку ставку – 0,1% як для внутрішніх туристів, так і для іноземців. Фактично з відпочивальника, якого вдалося правдами і неправдами легалізувати, місцева скарбниця отримує мізер – по 4,17 грн. за добу. А оскільки переважна частина курортників залишаються в «тіні», то загальна сума за сезон ледь набирається 208 тисяч гривень, бідкаються в міській раді. Це фактично сльози в порівнянні з тим, скільки підприємливі тіньовики заробляють на курортниках, котрі сім’ями приїздять на 10–14-денний відпочинок. До того ж, майже чверть із зазначеної загальної суми сплачує дитячий табір «Червоні вітрила». На запитання, навіщо ж таку низьку ставку встановили, пояснюють, що почали з малого, щоб дисциплінувати населення платити. Однак і на це тут не вельми ведуться, намагаючись будь-що приховати немалі доходи. Хоч у громаді визначені й податкові агенти, які здійснюють повноваження зі збирання коштів. Це комунальні підприємства міської ради «Водне господарство» та «Очисні споруди», а також громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону Українське козацтво «СПАС». Зібрані ними кошти повністю перераховуються до міського бюджету. Розробили та поширюють і пам’ятку для тих, хто займається бізнесом у курортній зоні, з нагадуванням про те, як від свідомого внеску кожного в місцеву скарбницю залежить загальний добробут та розвиток Скадовська. У ній містяться бюджетні реквізити, куди можна перерахувати кошти, а також перелік пільговиків, з яких туристичний збір не справляється.
Консультанти розповідали про досвід курортів сусідніх областей, де за сезон вдається акумулювати від 1,5 млн. грн. до 2 млн. грн. туристичного збору в місцевих бюджетах. А також ознайомили з цікавими креативними ідеями співпраці влади, бізнесу та громади в Генічеську. Зі слів експертів, сьогодні важливо створити конкурентні умови для розвитку курортної зони, налагодити здорову конкуренцію і в залученні коштів проектів міжнародної технічної допомоги та державних програм розвитку. Така різнобічна боротьба за ресурси й дасть можливість комплексно наростити потенціал. Також йшлося про нове в законодавстві, що дозволяє збільшити доходи місцевих бюджетів, про види туристичного бізнесу, котрі сьогодні набувають стрімкого поширення, та про проекти, які можна залучити під розвиток таких територій. Наголошувалося на важливості спільно зароблені кошти вкладати в інфраструктуру і демонструвати це громаді, щоб зацікавити місцевих мешканців.
Окремо представники міської влади говорили про дефіцит коштів під делеговані повноваження, про відсутність державного фінансового забезпечення низки пільг, які покладені на відкуп органам місцевого самоврядування. Зачепили й тему децентралізації та створення ОТГ. Нагадаємо, що в Скадовську цю тему активно обговорювали кілька років тому, але на заваді двом сільським радам – Ульянівській та Приморській, котрі дали тоді згоду на створення ОТГ з містом, стала Антонівська сільрада. До сьогодні цей вузол так і не розв’язано. Адже ті, хто згоден об’єднуватися, не мають спільної межі, а ще вважають, що в Антонівці свідомому рішенню громади заважають місцеві «князьки».
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал