Скільки ж заплатимо за передплату?
Міністерство інфраструктури оприлюднило проект наказу про зміну з 1 січня 2020 року тарифів на приймання та доставку періодичних друкованих видань за передплатою через Укрпошту. Про це йшлося на зустрічі керівництва Укрпошти із видавцями та головними редакторами друкованих засобів масової інформації.
Журналістів і видавців черговий раз «ощасливили»: повідомили, що з наступного року тарифи на доставку преси в середньому зростуть на 15%. Як завжди, знайшлися аргументи.
— Тиражі друкованої преси падають і падатимуть в силу цифровізації, скорочення кількості жителів країни, особливо мешканців села, які є основними передплатниками, — зазначив у своєму виступі генеральний директор ПАТ «Укрпошта» Ігор Смілянський. — Однак ми спрямовуємо зусилля на збереження рівня передплати та покращення якості доставки.
Для розширення аудиторії передплатників наприкінці вересня — на початку жовтня підприємство планує запуск оформлення передплати онлайн. Окрім того, Укрпошта посилює контроль за якістю доставки — спростила систему сортування, щоб прискорити час обробки преси. Закуплено і встановлено у відділеннях спеціальні стійки для викладки газет і журналів, найтиражніші обласні видання, як запевняє керівник Укрпошти, розміщуються на них безкоштовно.
— В Україні 7 тисяч населених пунктів з населенням менше, ніж 100 жителів. Тримати там людину на повну занятість не має сенсу, а з другого боку — ми повинні там знаходитися, — пояснює Ігор Смілянський. — Цього року ми обладнали комп’ютерами всі населені пункти, де мешкають більше 2 тисяч осіб. Там всюди є інтернет. Що стосується менших населених пунктів, то я там не бачу альтернативи пересувним відділенням. У нас є листи від поважних європейських інституцій, які готові кредитувати Укрпошту за дуже вигідною ставкою на проект «Пересувне відділення». Якщо він буде реалізований, ми зможемо прогнозовано підвищувати тарифи на доставку. Поясню. Є чимало сіл і селищ, де люди не хочуть працювати на 0,2—0,3 ставки, а надати їм повну ставку я не можу, бо там немає що робити. Ми створили найбільшу комп’ютеризовану мережу України. Але виявилося, що знайти людину, яка готова працювати з комп’ютером, дуже важко. І проблема не в тому, що люди не хочуть навчатися, проблема в тому, що в Укрпошті був дуже вільний графік роботи. Скажімо, людна працювала на 0,3 ставки і одержувала відповідні гроші. Але при цьому мала дві корови і разом із зарплатою на Укрпошті (2 дні на тиждень) це дозволяло їй заробляти цілком пристойні кошти. Навіщо в такому випадку працювати п’ять днів на тиждень на Укрпошті? Після того, як були встановлені комп’ютери, я з Києва бачу, коли людина прийшла, коли пішла і скільки операцій виконала за день. З’ясувалося, люди не готові працювати під контролем навіть за підвищену зарплату!
Чому ж Укрпошта знову підвищує тарифи? Пояснюють тим, що наступного року на збільшення витрат підприємства і зростання собівартості надання послуг істотно вплине очікуване збільшення розміру мінімальної зарплати. Крім цього, на збільшення витрат матиме вплив інфляція, підвищення вартості оренди приміщень, зростання цін на паливно-мастильні матеріали, електроенергію, опалення та інші комунальні послуги.
— Тарифи зростатимуть із збільшенням зарплати співробітників, бо ці витрати не має на кого перекласти, — підкреслив генеральний директор Укрпошти. — Ми не одержуємо держпідтримки на доставку преси і, скоріш за все, не матимемо її, як, наприклад, пошта Італії, що отримала на це 170 мільйонів євро на рік. До речі, всі уряди європейських країн дотують доставку періодики!
Ну а як відреагували на всі ці заяви і пояснення видавці та редактори друкованих ЗМІ? Реакція була бурхливою.
— Давайте разом звернемося до уряду за дотацією на доставку періодики! — пропонували деякі журналісти.
— Нас поставили перед фактом щодо підвищення тарифів на 15%, — гнівно вигукували одні.
— Більшість районних газет не «перетравлять» новий тариф! – запевняли другі.
— Свої тарифи Укрпошта піднімає, але ніякої відповідальності за зриви в доставці передплатних видань не несе! — констатували треті.
А ось ще одна озвучена позиція:
— Ми будемо виступати проти, бо вважаємо, що підвищувати тарифи без відповідальності Укрпошти за терміни доставки фінансово і без розрахунків за передплату — це просто гра в одні ворота. Укрпошта систематично підвищує тарифи на доставку, і при цьому не підвищує зарплату листоношам, скорочуючи відділення та їх робочий час, тільки погіршує якість доставки. Тому виступатимемо проти підвищення тарифів і, сподіваємося, що новий уряд нас підтримає.
Національна спілка журналістів України обурена наміром Укрпошти знову підняти тарифи на доставку преси і вважає це свідомим знищенням друкованої преси. Як заявив голова НСЖУ Сергій Томіленко, «це свідомі кроки, спрямовані проти національних і регіональних газет. Від нового уряду спілка чекає «втілення нормальної програми сприяння розвитку українських ЗМІ (зокрема преси) і реального захисту інформаційного простору».
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал