Сплати податки і спи спокійно: за що платимо?
– Податки – це плата за цивілізацію, бо саме від їх накопичення залежить стан доріг, громадського транспорту, обсяги державних інвестицій у освіту, медицину, соцзахист, – зазначив під час брифінгу начальник Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Ігор Клим. – Відтак своєчасне, усвідомлене та добропорядне декларування своїх доходів є ознакою культури та сприяє розвиткові територіальних громад Херсонщини. Кампанія з декларування свого майнового стану та доходів за минулий рік розпочалася 1 січня і триватиме до травня. Обов’язково подати декларацію мають ті платники податків, які отримували доходи від надання в оренду земельної ділянки, паю, житлової нерухомості – квартир, будинків, кімнат на курортному узбережжі, дачних будинків або іншого нерухомого та рухомого майна.
Активність громадян стала вищою
Станом на 13 лютого до податкових органів надійшло 1659 декларацій про майновий стан та доходи, що майже на півтисячі більше, ніж торік. Понад 80% з них – декларації від мешканців аграрних районів, котрі отримували дохід від реалізації сільгосппродукції. Загальна сума задекларованого доходу перевищила 141 млн. грн. Сума ПДФО склала 3,4 млн. грн., що вдвічі більше проти минулого року. 0,4 млн. грн. перераховано військового збору.
10 мільйонерів задекларували понад 106 млн. грн.
Упродовж січня-лютого в області 10 осіб задекларували мільйонні статки, отримані за минулий рік. Серед джерел вказали переважно «інші доходи». І лише 1 декларант – доходи у вигляді зарплати, 1 – від надання майна в оренду, 1 – отриманий фізособою, що провадить незалежну професійну діяльність. 9 мільйонерів зареєстровані в Херсоні, 1 – у Новій Каховці.
Моряки та заробітчани теж звітують
Жителі області за півтора місяці задекларували майже 1 млн. грн. іноземних доходів, з яких визначили податкові зобов’язання для самостійної сплати ПДФО в сумі 200 тис. грн. та 13,2 тис. грн. – військового збору. Здебільшого доходи отримані декларантами на території Польщі, США та Великобританії. Аби активізувати процес та вплинути на свідомість, органи ДФС співпрацюють з крюінговими компаніями та агентствами з працевлаштування за кордоном.
Збагатилися на спадщині та продажу майна
111 декларантів повідомили про отриманий дохід у вигляді спадщини на суму понад 15,6 млн. грн. 22 особи повідомили про реалізацію рухомого та нерухомого майна на 2,4 млн. грн.
Умови для декларантів з обмеженими можливостями
Зі слів Ігоря Клима, в області створені комфортні умови для декларування доходів людьми, котрі потребують особливої уваги. Це особи поважного віку, з особливими потребами, соціально незахищені верстви населення, котрі потребують роз’яснень щодо отримання податкових знижок. Продовжується практика виїзних консультативних пунктів у сільській місцевості, ОТГ. Уже проведено такі прийоми в Голопристанському, Білозерському та Чаплинському районах.
Платити чи не платити: у питаннях та відповідях
Під час брифінгу відбувався одночасно і формат спілкування з платниками податків у режимі онлайн. Деякі із запитань надійшли завчасно на телефон прямої лінії.
«Добрий день! У грудні я переїхав жити до Чернівців. З обліку за колишньою адресою в Херсоні мене зняли, а за новою зареєструватися не встиг. Підкажіть, до якої податкової мені подавати декларацію?».
– Громадянин подає декларацію про майновий стан і доходи за звітний податковий період у встановлені Податковим кодексом строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою, тобто за місцем проживання, за яким він береться на облік як платник податку в контролюючому органі. Якщо він проживає не за місцем реєстрації, то ця звітність все одно подається за податковою адресою за місцем реєстрації. Якщо ж громадянина знято з реєстрації за однією адресою, але ще не зареєстровано за іншою, то він повинен подавати декларацію до податкового органу за попередньою податковою адресою.
«Добрий день! Декларацію планую подати через Електронний кабінет. Чи потрібно мені для цього укладати договір з податковою?».
– Заповнення декларації в Електронному кабінеті дійсно скорочує час і витрати на подання звітності та мінімізує помилки при її заповненні. Особливо в разі необхідності в додатку до декларації надати копії документів, що важливо при використанні права на податкову знижку. Проте, щоб подати декларацію в електронному вигляді з використанням сервісу автоматичного часткового заповнення, слід завчасно подбати про отримання особистого електронного цифрового підпису. Із податковою інспекцією ніякі угоди укладати не потрібно. Слід зауважити, що інформація з Держреєстру фізосіб, на підставі якої автоматично заповнюється декларація, може бути неповною, оскільки в реєстрі не відображаються дані доходів, отриманих від фізосіб та іноземні доходи. Тому при заповненні декларації будь-яке значення можна відкоригувати в ручному режимі. В Електронному кабінеті можна сплати й податки з використанням платіжної карти.
«Добрий день! У минулому році я отримала спадок від бабусі. Чи необхідно мені звітувати про цей дохід?».
– Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу. За нульовою ставкою ПДФО оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Бабуся належить до членів сім’ї першого ступеня. Отже об’єкт спадщини має нульову ставку податку, тобто Ви можете не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
«Торік я працювала на сезонних роботах у Німеччині. Чи потрібно мені в Україні подавати декларацію про отримання доходу?».
– Громадянин, який отримує іноземні доходи, зобов’язаний включити їх суму до річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за звітний рік, а також сплатити з таких доходів ПДФО за ставкою 18% та військовий збір – 1,5%. При цьому, згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, громадянин може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Для отримання права на зарахування податків, сплачених за кордоном, потрібно отримати від державного органу країни, де отримували дохід, уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та об’єкт оподаткування. Така довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами.
«Добрий день! Вас турбують із Нововоронцовського району. Підкажіть, чи потрібно подавати декларацію про доходи, якщо я надаю свій пай в оренду сільгосппідприємству?».
– У цьому випадку сільгосппідприємство-орендар є податковим агентом і зобов’язане нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету ПДФО та військовий збір з Вашої орендної плати, тобто з доходів орендодавця від надання ним в оренду земельної ділянки (частки, паю). У такому ж порядку оподатковується і дохід, отриманий від надання земельної ділянки фізичній особі-підприємцю. Якщо ж орендодавець отримує дохід від надання земельної ділянки (паю) в оренду фізичній особі, то обов’язок щодо декларування та сплати податку покладається безпосередньо на самого власника земельної ділянки (паю).
«Добрий день! Свого часу нам виділили 1,6 га для ведення особистого сільського господарства, які наша сім’я обробляє самостійно. Чи потрібно мені як власнику землі декларувати отримані доходи та сплачувати з них податки?».
– Доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена безпосередньо громадянином на земельних ділянках, наданих йому для ведення особистого селянського господарства та земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари, не оподатковуються. Якщо ж розмір таких земельних ділянок перевищує 2 га, то дохід від продажу сільгосппродукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. При продажу продукції її власник має подати копію довідки про наявність у нього земельних ділянок. Довідка видається місцевою радою за місцем податкової адреси громадянина. Якщо власник земельної ділянки не може підтвердити самостійне вирощування продукції, доходи від продажу якої він отримав, або сукупний розмір таких ділянок перевищує 2 га, то йому необхідно обов’язково декларувати дохід від продажу власної сільгосппродукції. У Вашому випадку Ви можете не подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для її подання.
«Я бажаю скористатися правом на нарахування податкової знижки за освітні послуги дитини. Які документи мені необхідно надати і в який термін надати таку декларацію?».
– Право на користування податковою знижкою, зокрема, надається за послуги, сплачені на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для здобуття середньо-професійної або вищої освіти. Право на отримання податкової знижки має платник податку або член сім’ї першого ступеня споріднення. У вашому випадку це один з батьків. Громадянин, який має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані в звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення. Громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку, мають право надати декларацію до 31 грудня 2019 року.
Торік такою податковою знижкою на Херсонщині скористалося 2809 громадян на суму понад 5 млн. грн.
«Я працювала репетитором. Чи потрібно мені подавати декларацію про отримані доходи?».
– Вчителі, викладачі та особи, які упродовж року надавали репетиторські послуги та не були зареєстровані як фізичні особи-підприємці, зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію про майновий стан і доходи, які оподатковуються ПДФО на загальних підставах за ставкою 18% та військовим збором 1,5%.
«Добрий день! Я надаю власну квартиру в оренду студентам. Чи потрібно мені подавати декларацію?».
– Так, якщо орендар не є суб’єктом господарювання, то відповідальним за нарахування та сплату податку до бюджету, є орендодавець, який зобов’язаний самостійно нараховувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб до бюджету. Суми отриманого доходу, сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов’язання за результатами звітного року орендодавець в обов’язковому порядку відображає у річній декларації, яку подає до 1 травня.
***
– Сьогодні держава демократизує податкове законодавство, аби надати право самостійно вибирати – чесно сплачувати податки, щоб фінансово забезпечувати свої ж конституційні права, або ж приховувати свої доходи, порушуючи Конституцію та вимоги суспільної моралі, – підсумував сказане Ігор Клим. – Якщо декларації не подані до 1 травня, то податкова після винесених попереджень застосовує штрафні санкції. Так само, якщо доходи перелічені не в повному обсязі, то теж будуть донарахування.
Звісно, що все приховане рано чи пізно стає явним через удосконалення роботи фіскальних органів, підходи та методи виявлення порушників законодавства, в тому числі через доступ до різних баз даних та реєстрів. Внаслідок чого дедалі вже не так важко виявити осіб, які здають житло в оренду, здійснюють неоформлену підприємницьку діяльність, займаються репетиторством або отримують доходи за кордоном.
Зі слів Ігоря Клима, сьогодні налагодилася тісна співпраця підрозділів ДФС з головами об’єднаних територіальних громад, які напряму зацікавлені в нарощуванні доходів місцевих бюджетів за рахунок збільшення обсягів ПДФО, які туди спрямовуються. Відтак легалізація праці та підприємництва, доходів громадян від різних сфер діяльності тут стали в пріоритеті.
Під час брифінгу питання головному податківцю області ставили як журналісти, так і присутні представники громадських організацій, трудових колективів, підприємці.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал