Сумнівні аванси пропонують хліборобам Таврії
До збирання врожаю ще далеченько, але оператори продовольчого ринку вже реагують на його очікуваний недобір через весняну посуху та заморозки. Зокрема, у Чаплинському, Новотроїцькому та кількох інших районах Херсонщини з’явилися «гінці» від київських фірм із цікавою пропозицією. Фермерам та керівникам приватних агрофірм вони під розписку пропонують аванс, та ще й у доларах, і без відсотків, під купівлю 20-60 тонн озимої пшениці та ячменю майбутнього врожаю. Умова тільки одна:продавати обумовлену партію зернових із знижкою у двісті гривень на кожній тонні. Таким чином, бізнесмени заздалегідь можуть «застовпити» за собою певну кількість зерна, передбачаючи, що його кількість не зможе задовольнити попиту експортерів. Та й багато хто з селян погоджується: адже гроші потрібні і на пальне, і на хімікати, і на пересівання ділянок, де посіви загинули раніше. А знижка – це все ж вигідніше, ніж брати банківський кредит під високий процент. Хоча ті, у кого є власні резерви, брати аванси не поспішає.
— Пропозиція трейдерів виглядає начебто спокусливо. Якщо з’являться вільні гроші, можна створити запас дизельного палива – у березні тому воно із доставкою коштувало 23-26 гривень за літр, а нині подешевшало до 12,3 гривні. Отже, настав підходящий момент купувати «солярку» , який дуже рідко випадає саме на весняну посівну, — роздумує фермер з Горностаївського району Олег Барсук. – Та є й пересторога. Невідомо, зокрема, по якій ціні комерсанти готові платити за зерно в ході остаточного розрахунку. В тому, що його класність враховувати не будуть, а усе прийматимуть, як фуражне, можна не сумніватися – так чинить більшість закупівельників. Та скільки вони пропонуватимуть за фуражне , і чи не «викручуватимуть руки», диктуючи свої умови, невідомо. Адже своєї вигоди наші бізнесмени ніколи не оминають!
Аграрії Херсонщини добре пам’ятають, як минулого літа через гарний врожай озимих та різке зниження курсу долара, ті ж озимі йшли за безцінь – фактично на межі собівартості. Через це дрібні та середні сільгосптоваровиробники не змогли заробити на реалізації збіжжя так, як сподівалися, і нині відчувають дефіцит обігових коштів. Та нині може скластися цілком протилежна ситуація, не виключають експерти: на зерно триматиметься стабільно висока ціна, і його «з руками відриватимуть». Тож вони радять не кидатися за авансами, а дочекатися, коли зерно вже буде на токах. І тоді думати, почім його збувати, орієнтуючись на свіжі ринкові тенденції. Щоправда, не в усіх хліборобів є «заначка», яка саме тепер дозолить звести кінці з кінцями, і дочекатися вдалого моменту.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал