Суперсучасний тренувальний центр для копів з’явився на Херсонщині
Тир, де добряче віддає сирістю, старі навушники для стрільби, які пам’ятають кілька поколінь міліціонерів, товстий зошит із законспектованим на слух… Все це давно в минулому. Тепер правоохоронці свою майстерність відточують у найсучасніших тренувальних умовах. Головному управлінню Нацполіції в Херсонській області є що показати на цей кшталт. Щойно тут презентували новий тренінговий центр для особового складу. Зізнаюся, побачене ламає всі стереотипи про службову підготовку поліцейських.
Ще вісім місяців тому тут був старий підвал Дніпровського відділу поліції Херсона, в якому зберігався всілякий непотріб. І якби комусь із ветеранів міліційної служби сказали, що тут буде суперсучасна база для підтоговки кадрів, він би точно попросив не морочити голову дурницями, бо ж підвал, він є підвал… Але нереальне стає реальним, якщо цього дуже захотіти. Запрошуючи журналістів до новенького тренінгового центру, очільник поліції Херсонщини Олександр Прокудін не приховує – збулася мрія, і не лише особисто його, кожен правоохоронець прагне відточувати свою майстерність у гідних умовах, як-от у європейських колег.
Наразі в Україні діє 22 тренінгових центри для поліцейських. Той, що днями запрацював у Херсоні, за рівнем можливостей увійшов п’ятірку кращих. По-перше, розташований він на досить великій площі – майже 600 квадратних метрів. По-друге, в одному місці зосереджені навчальні локації практично за всіма напрямками діяльності поліції. Варто зазначити, за наказом МВС кожен поліцейський має проходити навчання не рідше одного разу за два роки. Хоча на практиці атестовані співробітники тренуються частіше.
-Працівник поліції має постійно навчатися і підвищувати свій професіоналізм. Адже служба ставить перед нами високі вимоги і в різноманітних ситуаціях від нашої підготовки залежить не тільки життя і здоров’я поліцейського, а й пересічних громадян. Ми змогли втілити у життя свої плани й побудували цей навчально-спортивний комплекс. Також хочу подякувати іноземним партнерам за вагоме оснащення нашого центру,- розповів начальник ГУНП в Херсонській області Олександр Прокудін.
Тренувальна база від слова «супер» коштувала понад 2 мільйони гривень. Будівельні роботи профінансувала Нацполіція. А от оснащення, яке мало де є в Україні, надала Консультативна місія Євросоюзу. Особливо вражають манекени для надання першої медичної допомоги. Всередині одного з таких вмонтовано комп’ютерну програму і під час заняття на планшети учасників тренінгу виводиться інформація з повним аналізом їхніх дій. Це геть не порівнюється з тим, як рятувати людину поліцейських навчали раніше. Бо завше як робити серцево-легеневу реанімацію показували один на одному, а це ризик травмування. Перша ж медична допомога – це навики, якими правоохоронець зобов’язаний володіти досконало, того вимагає закон про поліцію. Застосування можливе в умовах ДТП, на місці злочину, куди ще не доїхала «швидка» і т.д.
-Ми співпрацюємо з Червоним Хрестом, раніше його фахівців запрошували до себе проводити тренінги. Зараз же проводимо тренінги на своїх манекенах, бо скажу, що оснащення тепер у нас не гірше,- розповів начальник тренінгового центру ГУНП в Херсонській області Віктор Степаненко.
Поряд із заняттями з надання першої медичної допомоги можуть відбуватися тренування із самозахисту: зала оснащена матами, дорогими боксерськими грушами і т.д.
Важливий напрямок тренувань поліцейського – вогнева підготовка. Їй у п’ятиденному навчальному курсі відведено три дні.
Тренувальна база, розташована в будівлі на вул. Залаегерсег, оснащена найкращим тактичним спорядженням. Шоломи, окуляри, навушники, бодікамери і т.д. – на перший погляд, здається, що все це позичили в кіношних суперменів. Але ж ні, це екіпірування, в якому реально тренуються поліцейські.
Зброя у центрі страйкбольна, яка повторює ту, що на озброєнні в МВС. Фахівці пояснюють, що для навчання з розбирання і збирання пістолета вона підходить ідеально. До слова, поліцейським зараз таки легше, ніж було міліціонерам, бо нормативи з вогневої підготовки дещо послабили, час на розбирання зброї подовжився. Що ж до, власне, стрільби по мішеням з реального ПМ або АКМ – це в поліційному навчальному курсі залишається. Такі тренування відбуваються на полігоні ГУНП в 15 хвилинах їзди від Херсона. Між іншим, його вважають кращим в Україні.
Далі нас ведуть на четвертий поверх. Свого часу тут розташовувалося управління Нацполіції в АРК та м. Севаспотополі, яке переїхало до іншої будівлі. Вільне приміщення віддали тренінговому центру. Тут розташувалися спальні кімнати для слухачів, які на навчання прибули з віддалених районів. Одночасно в центрі можуть жити 20 людей. Його ж загальна пропускна спроможність – 120 слухачів за тиждень і близько 1000 за рік. Тренінговий центр обслуговують 17 атестованих співробітників та 4 працюють за вільним наймом. Двоє інструкторів центру є кандидатами юридичних наук. 90% занять навчального курсу поліцейського носять практичний характер.
У тренінговому центрі є дві інтерактивні кімнаті, особливо незамінні для навчання копів. Одна з них імітує локацію для допиту підозрюваних та свідків, які є в ізоляторах тимчасового тримання. І річ навіть не в тому, що меблі, як і в справжньому ІТТ, з метою безпеки людей, які там знаходяться, надійно прикріплені до підлоги.
Фішка інтерактивної кімнати в її під’єднанні до навчальної аудиторії — модульної апаратної. Завдяки відеокамері з 200-кратним зумом та чутливим мікрофоном все, що там відбувається, на великому моніторі бачить ціла група слухачів. Потім дії дізнавача і людини, яку допитують, аналізуються.
Таким чином, група віддалено бере участь в інших тренінгах, які відбуваються в центрі. Це передова європейська концепція коучинг-навчання. Слухачі в одній аудиторії можуть розглядати одночасно 5 ситуацій. Обладнання центру дозволяє виводити картинку та звук на всі навчальні аудиторії центру. Склад групи змішаний, це співробітники різних служб та територіальних підрозділів ГУНП.
-Набагато краще, ніж було раніше. Все, що тут викладають – вогнева, тактична, фізична підготовка – допомагає вдосконалити навики. Це дуже знадобиться роботі. Я обслуговую близько 6,5 тис. населення в Генічеську. Місцевість курортна і людей збільшується вдвічі влітку, — розповів дільничний офіцер поліції Генічеського ВП Микола Комзюк, за плечима якого вже 24 роки служби в органах внутрішніх справ.
А от оперуповноважений Дмитро Білик у поліції тільки півроку. Для нього знання, отримані в центрі, взагалі незамінні:
«В університеті закладають теоретичну основу. А тут вже все це відшліфовують і готують нас до реалій життя, як діяти безпосередньо в тій чи іншій ситуації», — говорить молодий офіцер.
У другій інтерактивній кімнаті копів навчають тактиці поведінки під час виїзду на сімейні сварки. Домашнє насильство розділяють на економічне, психологічне та фізичне. Часто кривдником виявляється власник житла. Та, виявляється, одного знання теорії замало. Інколи ситуація потребує майстерності, відточеної до тонкощів.
-Батьки часто дивуються: я дитину навіть за руку не чіпав, де ж тут насильство? Доводиться пояснювати, що річ не тільки в фізичних діях. Якщо сварка відбувається в присутності неповнолітнього, це вже вважається домашнім насильством відносно дитини. Поліцейський має знати, що він не може роззуватися під час виїзду, адже має бути мобільним, невідомо як розгорнеться ситуація, — розповідає заступниця начальника тренінгового центру Катерина Рубан.
Зараз у тренінговому центрі займаються півсотні поліцейських. Це вдвічі менше від його можливостей, адже враховуються карантинні обмеження. Попереду в керівництва поліції Херсонщини та в інструкторів центру маса планів. Хочуть показати заняття іноземним партнерам — представникам Консультативної місії Євросоюзу. Серед намічених завдань і обладнання інтерактивного тиру. Словом, тут роблять все для якісної підготовки особового складу.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал