Ціни на продукти в Україні: чому вони ростуть і коли можна очікувати стабілізацію?

Ціни на продукти продовжують зростати.

25 Листопада 2024
2 хв читання
74 переглядів

В Україні ціни на продукти харчування продовжують зростати, і аналітики намагаються передбачити, коли це здорожчання припиниться, пише NewDay з посиланням на Korrespondent. У жовтні 2024 року темпи зростання цін помітно прискорилися — якщо у вересні вони становили 1,5%, то в жовтні вже досягли 3,3%. Найбільше подорожчали яйця (+18,1%) та овочі (+18,2%).

Основні зміни в цінах на продукти в жовтні:

• Олія соняшникова: +3,3%

• Хліб: +1,6%

• Макарони: +1%

• М’ясо та м’ясопродукти: +0,7%

• Молоко: +3,3%

• Вершкове масло: +6,9%

• Сири: +2,9%

Продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 10,8% за рік. При цьому гуртові ціни на промислову продукцію зросли на 24,5% порівняно з жовтнем минулого року.

Основними факторами подорожчання є низька врожайність, погіршена якість овочів та фруктів, а також виснаження запасів з минулого року. Як зазначають аналітики Національного банку, інфляція на продовольчому ринку залишатиметься високою найближчим часом, і, ймовірно, ціни на м’ясо, молочні продукти та борошняні вироби продовжать зростати.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук зазначає:

“Через посуху ми не змогли забезпечити достатньо посадкового матеріалу для зберігання та реалізації, тому зменшення пропозиції і стабільний попит можуть призвести до подальшого зростання цін — до кінця року ціни можуть піднятися ще на 15% за умови стабільної ситуації з електропостачанням”.

Окрім цього, можливі нові труднощі через удари по енергетичній інфраструктурі, що змусить виробників використовувати дорогі генератори.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін вважає, що високий попит на продукти перед святами спричинить подорожчання деяких товарів, зокрема м’яса, копченостей, риби та яєць.

“Очікуємо, що ціни на яйця можуть зрости ще на 10% до свят. Мінімальна ціна на яйця в цей період може досягти 70 грн за десяток”, — зазначив Пендзін.

На плодоовочевому ринку ціни теж зростають, зокрема на тепличні огірки. Водночас “борщовий набір” стабілізувався, хоча морква знизилася в ціні порівняно з минулим роком, але все одно коштує в два з половиною рази більше, ніж рік тому.

Експерти прогнозують, що ситуація може почати покращуватися навесні 2025 року, коли з’явиться новий врожай. Це дозволить уповільнити зростання цін на сільськогосподарські продукти. Проте інфляція може залишитися високою до кінця 2025 року, хоча знизиться до 6%. Загалом, до 2026 року інфляція на продукти може впасти до 3%.

Однак деякі групи товарів, такі як овочі, м’ясо та яйця, можуть продовжити дорожчати навіть навесні через імпорт, подорожчання кормів та високу вартість енергоресурсів.

Дмитро Соломчук, член Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, зазначає, що “ціни на овочі, м’ясо, яйця та олію продовжуватимуть зростати не лише взимку, а й навесні, оскільки продукти не можна зберігати, а імпорт коштуватиме дорого через валютні коливання”.

Нагадуємо, раніше ми повідомляли, що уряд затвердив нові умови отримання допомоги в рамках програми “Зимова підтримка” для громадян.

Вийти з мобільної версії