За період з квітня по серпень 2024 року з українських вищих навчальних закладів було відраховано 23 448 студентів-чоловіків віком понад 30 років. Причинами відрахування стали академічна неуспішність, відсутність на заняттях або інші порушення, пише NewDay.
Про це повідомив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. Він пояснив, що більшість студентів було відраховано на основі результатів внутрішнього контролю якості освіти в університетах, тоді як понад 5 тисяч студентів були відраховані за підсумками перевірок, проведених Державною службою якості освіти. Заступник додав, що більшість відрахованих студентів використовували статус здобувача освіти для «уникнення інших обов’язків, зокрема, військової служби».
Мабуть, відрахування студентів не варто вважати позитивним явищем для системи. Але, з іншої сторони, це ознака вимогливості наших закладів вищої освіти. У кожного українця є право на здобуття вищої освіти за конкурсом. Україна сьогодні і в майбутньому потребуватиме високоосвічених громадян. Для цього система має бути ціннісною, очищеною від надужиття. Університет (в ідеалі) це середовище пошуку і передачі знань, здобуття навиків практичного їх застосування, і ще ціннісного осмислення ставлень щодо світу, в якому ми живемо. Саме це і є суттю компетентнісного підходу до вищої освіти. Якщо ми віримо саме в такий університет, ми не сміємо дозволити, щоб вища освіта використовувалася не за призначенням,
коментує Винницький.
Заступник міністра також повідомив, що за поданням ДСЯО було відкрито вісім кримінальних справ щодо посадових осіб вищих навчальних закладів. Міністерство освіти і науки також позбавило ліцензій низку університетів, зокрема тих, які масово зараховували студентів чоловічої статі з порушенням ліцензійних норм. За словами Михайла Винницького, «такі випадки є неприпустимими, і МОН не дозволить, щоб вища освіта використовувалась не за призначенням».
Нещодавно стало відомо, що в Україні продають пусті повістки з печатками для військовозобов’язаних.