Український уряд отримав рекомендації щодо суттєвого підвищення заробітної плати педагогічним працівникам із 2026 року. Відповідну пропозицію висунула Профспілка працівників освіти і науки України, наполягаючи на виконанні законодавчих гарантій, закріплених у статті 61 Закону «Про освіту» та статті 48 Конституції України. Про це пише NewDay з посиланням на Новини Live.
Що пропонують у профспілці
Профспілка вимагає врахувати відповідні пропозиції при підготовці Бюджетної декларації на 2026-2028 роки, яка стане основою для формування державного бюджету. Серед основних пропозицій:
• Встановлення окладу педагогічних працівників найнижчої кваліфікаційної категорії на рівні трьох мінімальних зарплат, із диференціацією в залежності від кваліфікації на щонайменше 10% вище.
• Оклади науково-педагогічних працівників пропонують підняти на 25%.
• Визначення мінімальної заробітної плати на рівні, що дозволяє забезпечити достатній життєвий рівень родини відповідно до статті 48 Конституції України.
За міжнародними оцінками, мінімальна зарплата має складати 50% середньої зарплати в економіці. Виходячи з прогнозованого рівня середньої зарплати у 2026 році (28,19 тис. грн), мінімальна заробітна плата мала б становити не менше 14 тис. грн.
З огляду на складну економічну ситуацію в країні та наслідки війни, профспілка пропонує компромісний варіант – встановити мінімальну зарплату для працездатних осіб у розмірі 11 607 грн з 1 січня 2026 року.
Також уряд закликають передбачити достатній рівень освітньої субвенції для місцевих бюджетів, що дозволить своєчасно та в повному обсязі виплачувати зарплати педагогам.
Доплати для вчителів у 2025 році
Уряд запровадив додаткову підтримку працівників освіти вже у 2025 році. Передбачено поетапне впровадження доплат до заробітної плати:
• З січня 2025 року всі педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти отримають додатково 1 000 грн до зарплати.
• З вересня 2025 року сума доплати збільшиться до 2 000 грн.
Доплати стосуватимуться не лише вчителів, а й шкільних психологів, керівників гуртків та вихователів груп подовженого дня.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, коли можуть зупинити пенсійні виплати та як їх поновити