Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель у своїх мемуарах «Свобода. Мемуари 1954−2021» розповіла про рішення, яке у 2008 році перешкодило швидкому вступу України та Грузії до НАТО. Вона пояснила, що цей крок був продиктований побоюваннями щодо військової відповіді з боку Росії й можливих ризиків для стабільності Альянсу, пише NewDay.
Серед ключових причин її позиції була присутність російського Чорноморського флоту в Криму, що робило Україну унікальним кандидатом для НАТО. Також на той час лише меншість українців підтримували членство в Альянсі, зазначила Меркель.
Щодо Грузії, ексканцлерка вказала на невирішені територіальні конфлікти в Південній Осетії та Абхазії. Вона вважала, що надання Плану дій щодо членства (ПДЧ) не захистило б ці країни від агресії Путіна.
Меркель наголосила, що було ілюзією припускати, що статус кандидата мав би стримуючий ефект, а Росія пасивно сприйняла б розвиток подій. У своїх мемуарах вона зазначила, що не бачила готовності країн-членів НАТО до військових дій у разі нападу на Україну чи Грузію, а також сумнівалася у підтримці подібного рішення німецьким Бундестагом.
Колишня канцлерка також згадала про компроміс, досягнутий на саміті — Україна і Грузія не отримали зобов’язань щодо ПДЧ, однак Альянс пообіцяв майбутнє членство. За словами Меркель, для Путіна це стало «оголошенням війни», адже він сприйняв цю обіцянку як пряму загрозу.
Я вважала ілюзією припускати, що статус кандидата на вступ захистив би Україну та Грузію від агресії Путіна, що цей статус мав би такий стримуючий ефект, що Путін пасивно сприйняв би розвиток подій. Чи можна було тоді уявити, що в надзвичайних ситуаціях країни-члени НАТО відповіли б військовою силою — матеріалами і військами — і втрутилися? Чи можна було б уявити, що як канцлер я попросила б німецький Бундестаг про такий мандат для нашого Бундесверу і отримала б підтримку більшості?
написала Меркель.
Мемуари Ангели Меркель, які охоплюють ключові моменти її політичної кар’єри, зокрема взаємодію з Росією та Україною, вийдуть друком 26 листопада в Німеччині. Газета Die Zeit напередодні презентації публікує уривки з книги.
Нагадаємо, що Європарламент погодив усіх кандидатів у Єврокомісію.