Європейські країни досі підтримують значні економічні зв’язки з Росією, яка продовжує агресію проти України, особливо в енергетичній галузі, пише NewDay. Про це повідомляє Foreign Policy.
За даними видання, хоча деякі країни ЄС, зокрема Німеччина, скоротили імпорт російських енергоносіїв на 94%, відмовившись, наприклад, від вугілля, загальний обсяг закупівель газу та нафти з Росії залишається значним. Угорщина, Словаччина, Франція, Австрія й Іспанія продовжують купувати російське паливо, що, за словами авторів статті, фактично фінансує військовий бюджет Кремля.
Згідно з матеріалом, у 2024 році ЄС імпортував рекордні 16,5 мільйона тонн скрапленого природного газу (СПГ) з Росії, перевищивши показники 2023 року. Основними імпортерами залишаються Франція, Іспанія, Нідерланди та Бельгія.
Санкції на російську нафту мають низку виключень. Зокрема, сира нафта досі постачається трубопроводами до Угорщини і Словаччини, а Бельгія, Австрія та Чехія купують її у менших обсягах. Крім того, нафтопродукти, отримані з російської сировини, надходять до Європи через треті країни, такі як Індія, Китай і Туреччина.
Щодо ядерного палива, то Росія зберігає домінуюче становище в Європі. Близько 20% необробленого урану, імпортованого в ЄС, походить із Росії, а ще 23% — з Казахстану, де російська корпорація «Росатом» має значну частку.
Враховуючи гуманітарну трагедію в Україні та геополітичні наслідки війни, Європа повинна прискорити формулювання чітких вказівок і більш ранніх термінів для поступового припинення імпорту всіх видів російських енергоносіїв. За протестами Словаччини стоять її солідні прибутки від «перепродажу і транзиту російського газу» через Україну — близько 1,5 мільярда доларів на рік. Інтереси Угорщини також грошові: «Газпром» продає Угорщині ще більше газу, щоб трейдери в Угорщині могли отримати прибуток від перепродажу третім країнам, а уряд збирає значну частину грошей у вигляді податків,
йдеться у статті.
Автори Foreign Policy наголошують, що небажання Європи повністю відмовитися від російського газу та нафти пов’язане не з браком альтернатив, а із фінансовими вигодами. Наприклад, Словаччина отримує близько 1,5 мільярда доларів на рік від транзиту й перепродажу російського газу, а Угорщина заробляє на вигідних умовах закупівлі у «Газпрому».
Нещодавно Україна вперше отримала скраплений природний газ зі США.