Там добре, де DOBRE. У Асканії-Новій з’явилася впорядкована ринкова площа
Минулої середи у селищі Асканія-Нова, знаменитому всесвітньо відомим біосферним заповідником «Асканія-Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна, сталася подія, на яку тамтешні мешканці чекали не один десяток років. Тут відбулося офіційне відкриття ринкової площі. За масштабами це не одеський Привоз і не столична Бесарабка, але за значенням для степової туристичної мекки об’єкт не менш важливий.
Асканійці вже й не вірили, що у їхньому селищі щезне колись ринкова «миргородська калюжа», іронічно описана великим Гоголем. Як який дощ чи сніг, то хоч свиней купай! Люди торсали владу, влада людям відповідала: «На калюжу коштів нема…». І ось — одержуйте омріяне, ба навіть вистраждане!
Коли постало питання, на які цілі направити кошти, зібравшись на сесії, мешканці селища вирішили — треба відновити ринок. Площу реконструювали за фінансової підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).
Проект облаштування ринку спрямований на стимулювання місцевого економічного розвитку громади та допоможе створити належні умови для торгівлі місцевих підприємців і фермерів. Відкриття ринкової площі перетворилося на свято. І хоч припікало по-літньому гаряче сонце, людей зібралося, мабуть, більше, ніж у ярмарковий день.
На знакову і пам’ятну подію прибули й почесні гості: Сюзан Фріц, директор місії USAID (ЮСЕЙД) Україна та Білорусь, Марат Кюрчевський, спеціаліст з управління проектами Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Роман Воронович, старший радник з питань комунікацій та зв’язків із громадськістю, Юлія Єсмуханова, заступник керівника програми DOBRE.
Голова Асканія-Нової об’єднаної громади Віталій Свінціцький коротко ознайомив Сюзан Фріц із тим, що відбулося у територіальній громаді Асканія-Нова у ході децентралізації і об’єднання, що вже вдалося зробити, що ще на черзі. Віталій Каземирович передовсім назвав кілька цифр, які свідчать, що територіальна «революція» затіяна недаремно.
— Коли я прийшов у Асканію-Нову, бюджет селищної ради складав 2 мільйони 400 тисяч гривень — зауважив він. Сьогодні — 36 мільйонів, із них 15 млн. — власних доходів (медична і освітня субвенції). Є гроші, є куди вкладати їх. І ми почали це робити. У складі об’єднаної територіальної громади разом із Асканією-Новою 7 населених пунктів. Після згуртування ми пішли в кожне село і почали вирішувати першочергові проблеми: ремонтували дороги, ФАПи, будинки культури, школи, встановлювали освітлення вулиць. Об’єкти соціальної сфери, які опалювалися природним газом, терміново почали переводити на альтернативні джерела опалення — пілети, вугілля, щепу, дрова. Так значно економніше.
Голова Асканія-Нової об’єднаної громади розповів про те, що держава на її розвиток виділила 3 млн. 900 гривень субвенції. Із них 900 тисяч пішло на оптимізацію водопостачання селища, а решту коштів громада вклала в комунальне підприємство — на придбання необхідної техніки.
— І коли ми купили подрібнювач і трактор, то почали переробляти гілки дерев, які раніше спалювали на сміттєзвалищі, на дешеве паливо, — продовжує голова Асканія-Нової об’єднаної громади Віталій Свінціцький. — Невідкладно почали займатися питаннями охорони здоров’я. Ми створили комунальний заклад первинної медицини. До грудня минулого року такий заклад знаходився у районному центрі. Зараз пішли далі і створюємо новий, уже некомерційний заклад медицини. Торік завдяки програмі DOBRE ми відкрили в Асканії-Новій затишний стадіон, зараз відкриваємо реконструйований ринок. Таких глобальних змін, як нині, в громаді довгий час не було. Завдяки децентралізації і програмі DOBRE все у нас буде добре!
— Із вашої розповіді у нас склалося враження, що в Асканії-Новій справді багато зроблено, — говорить Сюзан Фріц. — Скажіть, а як же ви визначаєте пріоритети розвитку місцевої громади?
— Їх визначають як самі депутати, так і виконком, служби, апарат управління. Зараз, наприклад, один зі стратегічних напрямів нашої діяльності — водопостачання. Деяким мережам уже від 40 до 100 років, і вони вже зношені. Тому відкладати з їх ремонтом не можна…
Коротка екскурсія селищем. Ось новенький затишний стадіон — не в кожному райцентрі такий побачиш. Об’єкт особливого піклування — заклад комунальної медицини. Головний лікар Галина Стопкевич не нарадується, показуючи відремонтовані кабінети, в одному з яких розмістилася бригада швидкої допомоги. Тепер людям не доведеться добиратися до лікарні аж у райцентр Чаплинку.
— Процес децентралізації у нас в дорозі, і ми зупинятися не будемо! — наголосив на урочистому відкритті ринкової площі Віталій Свінціцький. — Торік ми з вами відкривали стадіон, збудований власними силами. На сьогоднішнє свято до нас завітали почесні гості — представники програми DOBRE. Торік ми виграли проект, перші плоди якого бачимо на цьому майданчику — облаштування нашого ринку. Другий проект — водопостачання. Тому хочу привітати всіх зі спільною перемогою — програми DOBRE і нашої з вами!
— Мені дуже приємно, що сьогодні вдалося завітати до вашої громади, — сказала у своєму вітальному слові Сюзан Фріц. — Ця громада добре відома, мабуть, в усій Україні. І я про неї багато чула: про те, яка тут прекрасна атмосфера, чудові природні пам’ятки… Дуже приємно і те, що приводом до нашої зустрічі стало відкриття відремонтованого, модернізованого ринку. Ми бачимо цю тротуарну плитку, виготовлену і покладену за фінансової підтримки з боку нашої організації — USAID. Пан голова об’єднаної територіальної громади вже згадав про проект DOBRE, який уже півтора року співпрацює з вашою громадою. Ми, зокрема, підтримали розробку стратегічного плану розвитку місцевої громади. І це, власне, є «дорожньою картою» до забезпечення майбутнього добробуту Асканії-Нової та всіх її мешканців. І зараз, як було сказано, ми працюємо над ще одним планом — поліпшенням у сфері водопостачання.
— Одначе сьогодні привід інший — відкриття цього відремонтованого ринку та паркінгу, облаштованого дуже якісно, — зауважила директор місії USAID (ЮСЕЙД) Україна та Білорусь. — І можна сподіватися, що завдяки цьому на ринку буде більше покупців, а значить, і більше продавців, більше якісних товарів. Результатом цих перемін стане також створення нових робочих місць для мешканців селища. Користуючись нагодою, хочу привітати всіх, хто брав участь у реалізації цього проекту, хто взяв на себе провідну роль. Я стала свідком дуже високого рівня налаштованості на цю роботу, енергії, наснаги. Саме лідерські якості, які існують у цій громаді, та активна громадська позиція — все це є запорукою успіху. І, нарешті, я хочу подякувати нашим юним танцюристам, тому що знаю, як вони ретельно готувалися до цієї події, і це додає їй святковості, а всім нам — доброго настрою та наснаги.
Під дружні оплески і схвальні вигуки присутніх Сюзан Фріц та Віталій Свінціцький перерізали стрічку, а площу знову заполонили юні танцюристи селища — вихованці гурту «Альтаїр» під керівництвом Анни Ладирєвої.
У короткому інтерв’ю для «Нового дня» директор місії USAID (ЮСЕЙД) Україна та Білорусь Сюзан Фріц, зокрема, наголосила:
— Якщо представники інших територіальних громад побачать, як поліпшилася ситуація тут, у Асканії-Новій, то це спонукає їх до такої ж роботи. І це, власне, є одним із завдань нашої програми DOBRE, яка розшифровується, як «Децентралізація — шлях до кращих результатів та ефективності».
Без цього шляху, як свідчать новоасканійські метаморфози, подальший розвиток територіальних громад і надалі перебував би ще довго під великим знаком запитання.
Василь ПІДДУБНЯК.
Програма DOBRE.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал