Терміни весняного призову змістилися на літо
Організація весняного призову громадян України на строкову військову службу в зв’язку з карантинними обмеженнями цьогоріч перемістилася на травень-липень. Призову підлягають громадяни, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та ті, котрі не досягли 27-річного віку. Основним завданням, як і раніше, є підтримання на належному рівні якісних характеристик призовників, які направляються для комплектування військ. У пріоритеті – вивчення їх особистісних якостей, зокрема, ділових, морально-психологічних, стану здоров’я, освітньої і спеціальної підготовки та сімейного стану, зазначив під час брифінгу начальник відділу комплектування та призову – заступник військового комісара Херсонського обласного військового комісаріату, підполковник Анатолій Корнієнко. Він запевнив, що як і в попередні призовні кампанії, військовослужбовці строкової служби до участі в ООС (АТО) не залучаються.
Призовні заходи наразі проводяться з урахуванням обмежень, введених в України у зв’язку з пандемією COVID-19, та суворим дотриманням карантинних заходів. По області вже виконано план призову на понад 70%. Передбачається призвати 700 осіб. Найкраще злагоджено організована кампанія в Каланчацькому, Бериславському та Білозерському районах. Є проблеми в Великоолександрівському, Великолепетиському та Верхньорогачицькому. На жаль, не зовсім усвідомлюють свою відповідальність за цю справу і в низці органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад, зокрема, Хрестівській та Асканія-Нова ОТГ, констатують у військових комісаріатах. У зв’язку з децентралізацією дедалі більше функцій передається на місця, пояснив заступник директора департаменту ХОДА – начальник управління оборонної роботи та організації пунктів управління Валерій Головко. Він запевнив, що сьогодні як побутові умови, так і харчування армійців організовано на належному рівні, здійснюється якісна військова підготовка в навчальних центрах. У військах немає дідівщини, тож турбуватися про долю своїх синів та чинити опір призову немає підстав.
Призовники, яким вручили повістку з військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження комісії, зобов’язані прибути на пункт в обумовлений термін. Навіть якщо повістка з певних причин не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитися до дільниці в десятиденний строк з дня початку призову, визначеного Указом Президента. Виважено слід ставитися до вимог діючого законодавства у цьому зв’язку особам, котрі змінили місце проживання, не мешкають за місцем реєстрації і не повідомили про це військкомат.
Відповідальними за своєчасне прибуття осіб призовного віку на призовні дільниці є також керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форм власності, до яких також планують посилити відповідність, як і до призовників, котрі ухиляються від виконання свого громадянського обов’язку, підкреслив помічник військового комісара з правової роботи, майор юстиції Костянтин Горішній. Виключенням можуть бути обумовлені законодавчо обставини непереборного характеру. За порушення правил військового обліку, неявку за викликом до військкомату без поважних причин, несвоєчасне подання обліковому органу відомостей про зміну місця проживання, навчання, освіти, місця роботи призовники притягуються до адміністративної та кримінальної відповідальності. Причому розмір штрафів від 5 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян нині переглядається в бік кардинального збільшення – в 10 разів. За ухиляння від служби передбачена кримінальна відповідальність. Неявка призовника без поважних причин у встановлені строки для відправки у військову частину карається обмеженням волі до 3 років (ст. 335 ККУ). Нині відкрито 6 таких кримінальних проваджень. З них 1 справу в Чаплинському районі передано до суду. Суттєвим впливовим обмеженням є й заборона виїзду за кордон особам, які підлягають призову.
Як зазначалося, медогляд призовників проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом і стоматологом, котрі визначають придатність до військової служби. Зі слів представників військового комісаріату, кількість тих, хто визнаний непридатним для несення служби за станом здоров’я та фізичного розвитку, є несуттєвою і фактично не впливає на виконання плану призову. Певні категорії громадян мають відстрочки, які враховуються комісіями. Зокрема, за сімейними обставинами – на чийому піклуванні перебувають непрацездатні батьки, неповнолітні брати та сестри, дитина до 3 років, 2 і більше дітей, вагітна дружина, а також за станом здоров’я, для здобуття освіти тощо.
Також йшлося про соціальне забезпечення призваних на строкову службу: грошове – щомісячне та одноразове, матеріальні допомоги, повне державне утримання, побутові умови, харчування та обмундирування, відпустки, зарахування часу служби до стажу роботи та збереження робочого місця та середнього заробітку за умови офіційного працевлаштування до призову. До речі, останнє гарантується та виплачується за рахунок держави, а не роботодавця, уточнили військові.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал