Томатна криза на Херсонщині
Всупереч очікуванням домогосподарок, навіть у сезон дозрівання овочів не падають ціни на знамениті херсонські томати. Їх роздрібна ціна як трималася з початку літа на рівні 35-45 гривень, так і тримається. Причому турецький червонобокий імпорт нерідко якісніший та дешевший, ніж його вітчизняний «співбрат»! Те саме відбувається і з польовим помідором, відомим під народною назвою «сливка» — їх також менше вродило, ніж зазвичай, і продають їх дорожче.
— Торік оптова закупівельна ціна польових помідорів не перевищувала п’ять гривень за кілограм, а під кінець сезону узагалі падала до 3,5 гривень. Цього ж року сезон стартував з ціни у сім-вісім гривень за кілограм, і такої сировини обмаль – її посилено шукати доводиться, — нарікає директор переробного підприємства (воно консервовані томати за допомогою трейдерів навіть у далеке зарубіжжя експортує) у селі Станіслав Білозерського району Херсонщини Анатолій Пак. – Цьогоріч плануємо переробити триста-чотириста тонн помідорів, але невідомо, чи вистачить «сливок» на такий план.
На додачу, томати нинішньої осені вродили переважно не дуже якісні – фахівці кажуть, овочу фітофтороз дошкуляє. Та й тривала посуха дається взнаки. Через неї навіть за умови вирощування на поливі «сливки» і за розмірами менші, і не такі соковиті.
До негативних факторів можна зарахувати й тенденцію до зменшення площ під помідори на Херсонщині – занадто витратна й трудомістка технологія їх вирощування. Порівняно з минулим роком, вони скоротилися на три відсотки — до 12,2 тисячі гектарів (дані Департаменту розвитку сільського господарства і зрошення Херсонської облдержадміністрації). Але це «взагалі». Якщо ж брати сільгосппідприємства окремо, то саме їхні томатні плантації поменшали на цілих 13 відсотків. А саме вони найчастіше й вирощують «сливки».
Підсумок виходить такий: торік на Херсонщині зібрали 641,7 тисяч тонн помідорів, за середньої врожайності 502,5 центнерів з гектару. Нинішнього ж року внаслідок зменшення посівних площ мали вийти на 630 тисяч тонн. Однак через несприятливі погодні умови та хвороби недобір складе не згадані вище 11 тисяч тонн, а значно більше. Відтак, вступає в дію елементарний закон ринку: якщо товару пропонують менше, то й ціна на нього встановиться вища. От і виходить, що вітчизняні томати вдалися дорожчими за імпортні банани. Та купувати їх все одно доведеться: з бананів аджики не накрутити, й борщу не зварити. Чи все ж зважимося експериментувати з кулінарними рецептами, й зварганимо бананову аджику?
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал