У Херсоні обговорили варіант нового поділу області на райони
Круглий стіл з обговорення пропозицій з удосконалення адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня Херсонської області відбувався за участі членів міжвідомчої робочої групи з питань адміністративно-територіального устрою, експертів, які розробляли пропозиції до нього, представників територіальних громад, Центру політико-правових реформ, депутатів різних рівнів, науковців, громадськості.
Учасники обговорили наявні варіанти, визначили оптимально прийнятну та обґрунтовану для області кількість районів і підготували пропозиції до закону про адмінтерустрій України, сподіваючись на те, що їхні думки та аргументи врахують і відкоригують цей документ. Експерти представили критерії, за якими пропонується створювати укрупнені райони, пояснили чому актуалізувалося питання необхідності удосконалення районного поділу областей та як це вплине на життя громад. Формування нового районного поділу області має максимально узгодити думки різних сторін, аби в подальшому уникнути негативного впливу на функціонування місцевого самоврядування, процес ефективності впровадження реформ та на долю самих територій і їх жителів. Відтак представники громад висловлюють одностайну думку стосовно того, що запланованих трьох районів у вкрай територіально розгалуженій області з низькою щільністю населення недостатньо. Це негативно позначиться на рівні доступності та якості послуг. Навіть відповідно до розроблених методик та формул це має бути щонайменше 4, а то й 5 районів, підкреслювали представники громад, голови ОТГ, сільських, міських, селищних та районних рад, керівники органів виконавчої влади. Нагадаємо, що в області заплановано створити Херсонський, Новокаховський та Генічеський райони. До цього переліку наполягають додати Бериславський та ще один у причорноморській зоні.
Йшлося і про регіональну специфіку функціонування госпітальних округів, прикордонний статус регіону, необхідність комплексного розвитку курортної зони, зміцнення економічного потенціалу та в зв’язку з цим про потребу вдумливого врахування всіх особливостей у процесі укрупнення районів. Як зазначалося, наразі вкрай незрозуміло та розмито окреслено майбутні функції виконавчої влади, долю районних рад, нові повноваження та фінансове підґрунтя їх виконання. Важливо при цьому уникнути дублювання функцій. Представники громад обурені безкінечними дискусіями навколо формату адмінтерреформи та відсутністю дієвих кроків на врахування інтересів місцевого самоврядування, непрозорістю процесів, пов’язаних з «проектуванням» реформи. Зрозуміло, що держава хоче прибрати проміжну ланку у вигляді районних органів влади, наблизити послуги до населення, але досі це відбувається доволі кволо. Значний прорив помітний хіба що на рівні об’єднаних територіальних громад.
65% території області вже покриті 34 ОТГ, зокрема, 2 міськими – Голопристанською та Новокаховською. 3 громади очікують на вибори. Держава не змінює курсу на децентралізацію, і більшість уже створених громад не можуть очікувати поки «дозріє» меншість, підкреслив перший заступник голови облдержадміністрації Дмитро Бутрій. Нарешті самі люди беруть ініціативу в свої руки та вимагають від своїх сільських голів приймати рішення на користь ініціатив громади щодо об’єднання, як це днями було з перекриванням траси в одному з районів області, зазначив він. Крім того, через чиїсь амбіції область залишається без чинного Перспективного плану формування територій громад області, а низка об’єднаних громад через це ризикують залишитися без державного фінансування інфраструктурного розвитку. Йдеться про гальмування реалізації проектів, на які в громадах чекали 30–40 років. Також була висловлена думка щодо необхідності збереження всіх уже створених ОТГ, оскільки 3–4 роки – надто малий термін, щоб робити категоричні висновки про їх спроможність чи неспроможність. Не всі вийшли на високі показники, але потрібно дати шанс опертися на ноги, подолати кадровий голод, отримати результати від запроваджених реформ.
Про те, як відбувається обговорення проекту адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня в сусідніх областях розповіла Маргарита Трипольська, голова правління ГО «Незалежний центр правових досліджень та ініціатив», регіональна консультантка з юридичних питань АМУ в Запорізькій області, регіональна координаторка проекту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного (повітового) поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України». З її слів, скрізь не погоджуються з формулою, що визначає саму кількість районів.
Під час обговорення зачепили проблеми розбалансованості райбюджетів у районах, максимально або повністю покритих ОТГ, говорили про брак коштів на утримання закладів, що фінансуються з цих бюджетів. Також йшлося про долю спільного майна громад, проблеми з його передачею та утриманням, а ще про законодавчі колізії та недосконалість правової бази для проведення якісної адмінтерреформи.
Розглядаючи предметно мапи госпітальних округів та меж укрупнених районів, учасники акцентували на білих плямах – 60% території області перебуває за межами територіальної доступності до адміністративного центру – тобто відстані між ними перевищують обумовлені максимум 60 км, підкреслила експерт, виконавчий директор Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська.
Свої думки на користь створення п’ятого району висловили голова Скадовської райради Олег Старенький. З його слів, в іншому випадку з поля зору випадає стратегічний розвиток причорноморських населених пунктів Скадовського, Голопристанського та Каланчацького районів. Він запропонував повернутися до обговорення доцільності утворення Причорноморського району. У цьому зв’язку варто було б зосередитися і на створенні ще одного госпітального округу через великі відстані та значне перенавантаження на медичну галузь упродовж 4 місяців курортного сезону. Адже за рахунок відпочивальників чисельність населення збільшується в кілька разів. Підтримав колегу і голова Голопристанської райради Віталій Соловйов. Аргументи все ті ж – досягнення доступності та дотримання стандартів якості послуг для населення.
Про те, що обговорення проекту відбувається з великим запізненням і що Мінрегіон своєчасно не поцікавився думкою громад стосовно запроваджених концепцій формування адмінтерустрою, зазначив голова Музиківської ОТГ Олександр Лейбзон. Він висловив категоричну незгоду з тим, що низька чисельність населення в деяких ОТГ (до 5000 осіб) є ознакою їх неспроможності. Адже його невелика об’єднана громада є однією із лідерів рейтингів спроможності не тільки на Херсонщині, має на своїй території крупні підприємства та працює над сприятливим інвестиційним кліматом, аби відкривалися нові, в тому числі переробні. А отже такі ОТГ мають право на існування. Своїми міркуваннями поділилися також голова Новорайської ОТГ Олександр Шокуров, голова Новотроїцької райдержадміністрації Наталія Солтановська та інші. Обговорювалися гострі логістичні проблеми, неврахування в проекті питань доступності, незадовільний стан дорожньо-транспортної інфраструктури, соціальні та безпекові аспекти прикордонного регіону.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал