У Херсоні протестували моряки
Україна морська держава, але сама галузь по вуха застрягла в корупції. Хвиля протестів моряків прокотилася сьогодні країною. Мітингували в Ізмаїлі, Очакові, Маріуполі. В Одесі працівники морської галузі перекривали трасу на Київ. Акція протесту відбулася і в Херсоні – місті моряків. Мітингували біля будівлі Херсонської облдежадміністрації. За словами учасників акції – під стіни «білого будинку» вони прийшли просити підтримки в обласної влади, аби керівництво Херсонщини донесло до Президента, Кабміну та Верховної Ради, що морська галузь потребує дієвих змін.
Обурює мітингувальників те, що в моряків відібрали право самостійного складання іспитів. Без хабарів вже не можливо отримати сертифікат, робочий диплом, паспорт моряка, словом жоден документ, необхідний для того, щоб піти у рейс. В Україні створено так званий «клуб» із 10 навчальних тренажерних центрів, в яких підняли ціни на сертифікати в рази. Нині документи оформлюються тільки через агентів, тобто, посередників, які і збирають хабарі з моряків. Кожен з них бере за свої послуги до 20-ти відсотків від суми, яку сплачує моряк, за рахунок цього такса постійно зростає.
-Я старпом, цьогоріч міняв документи, і в конверті, на автовокзалі, передавав посереднику 5 тисяч доларів. Стільки зараз коштує пакет документів для моряків, який раніше коштував півтори тисячі доларів. Нас позбавили можливості чесно здавати екзамени. Ми не можемо просто прийти і своїми знаннями здати це. Все зроблено так, що ти платиш хабар. Також ми виступаємо проти того, щоб використовували посередників, так званих агентів. Створено електронний кабінет моряка під егідою боротьби з корупцією, але ми не можемо користуватися ним самостійно, заповнювати документи, записуватися на екзамени, все мають робити агенти, на яку ми оформлюємо нотаріальну довіреність і вони розпоряджаються нашими документами. Вимагаємо – прибрати міністра інфраструктури України Владислава Криклія, знизити тарифи і дати можливість морякам чесно здавати екзамени, — розповідає судноводій Олександр.
Олександр Балуєв прийшов на акцію протесту з 2-місячною донькою. Говорить – моряки такі ж люди, як всі, і їм теж треба годувати сім’ї. Чоловік ходить у море вже 15 років. Зізнається, побори в галузі були завжди, але не в таких масштабах, як зараз.
-Раніше все було набагато простіше: моряк приїжджав і отримував документи і це була адекватна сума. Зараз ми платимо в декілька організацій одночасно. Суми зросли у 8-10 разів, це тисячі доларів. Молодому фахівцю, щоб отримати документи, потрібно викласти 3-4 тисячі доларів. По суті держава не дала морякам нічого. Не давала освіту, ми платили за неї, а ви ж знаєте, скільки це коштує. Флоту немає. То за що ми маємо плати державі?, -говорить Олександр Балуєв.
За словами учасників акції протесту, система державних іспитів для моряків наразі носить надуманий характер. Мовляв, за міжнародною конвенцією про підготовку та дипломування моряків і несення вахти (ПДНВ), яку підписала Україна, кваліфікація моряка й без того підтверджується, його легальним робочим стажем. Те, що відбувається зараз, вони називають суцільною корупцією.
-Ці гроші йдуть у кишені, всіх тих, хто керує цією схемою. Державний іспит, ціна 950 доларів кожен, не зважаючи, є знання чи немає. Якщо капітан працює 20 років, звісно, в нього є знання. Про який екзамен мова? Він сам так може пояснити й навчити, — розповідає третій механік В’ячеслав Пориваєв.
Протестувальники озвучили вимоги, вони однакові у моряків по всій Україні. Це відставка міністра інфраструктури України Владислава Криклія та в.о. голови Держслужби морського та річкового транспорту України Андрія Глазкова. Міністерство інфраструктури України має прийняти
наказ про спрощення системи дипломування моряків, проект якого зареєстровано 2 листопада 2020р. Крім того, моряки вимагають аби Верховна Рада розглянула проект Закону №3944, яким передбачено зміни до ст.51 Кодексу торговельного мореплавства України, а саме скасування іспитів для повторного підтвердження дійсності дипломів моряків зі схваленим стажем. Даний законопроект був зареєстрований ще 29 липня 2020 року, але комітет ВРУ з питань транспорту та інфраструктури відмовляється його розглядати.
З Херсонської ОДА до протестувальників, як і очікувалося, ніхто не вийшов. На дзвінки журналістів там відповіли, що питання не в компетенції обласної влади. Мітингувальники ж перемістилися до майданчика біля Херсонської міськради. Її представники прийняли звернення від моряків, яке обіцяють передати міському голові. В акції взяли участь більше сотні працівників морської галузі.
Марина САВЧЕНКО
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал