У Херсоні шукають ідеї для меморіалу загиблим захисникам
Дискусії на тему, яким має бути місце вшанування полеглих за Незалежність, в обласному центрі точаться давно. Зрозуміло, що Херсону потрібен гідний меморіал, який би відображав дух боротьби, привертав увагу своєю монументальністю і водночас до нього б лежала душа родичів загиблих. Саме з метою пошуків ідей комунікаційний майданчик надала Херсонська облдержадміністрація. Днями тут відбулося громадське обговорення наболілого питання.
Зустріч відбувалася в умовах карантину, відтак, її вирішили провести не у великій залі, а там, де зазвичай проходять наради. Дискусія зібрала за одним столом людей абсолютно різних професій: чиновників, архітекторів, художників, представників громадських організацій.
— Шановна громадо Херсонщини, чому ми сьогодні зібралися? Щоб обговорити, що має бути на Алеї Героїв Незалежності і що на площі Свободи. Спочатку маємо наміри впорядкувати або реконструювати місце пам’яті на Перекопській, а потім вже займатися центральною площею. Питання так стоїть, — зазначив перший заступник голови ОДА Дмитро Бутрій.
Дві локації, які назвав посадовець, є тимчасовим рішенням у питанні вшанування загиблих героїв. Водночас до їх перенесення чи трансформації слід підходити вкрай обережно. Портрети полеглих захисників на постаменті скинутого на площі Свободи Леніна з’явилися в дуже нелегкі для України і Херсонщини часи. В період, коли зазнавалися найбільші втрати на сході, світлини приносили сюди волонтери. Згоду на це давали члени родин загиблих. Прибрати зараз фото з площі означало б зачепити душу тих, хто втратив на війні найрідніших. Тому перше, про що йдеться на зустрічі, поки в місті не з’явиться гідний меморіал захисникам Незалежності, портрети мають залишатися на центральній площі.
— Просто це питання порушується вже протягом 5—6 років і під таким соусом, що не потрібна тут нам скорбота, а потрібні фонтанчики і якісь розваги. Але в нас дійсно війна, вже сьомий рік. Ми прикордонна область, завтра, не дай Бог, забудемо про війну, вона нагадає нам тут. Прибирати світлини просто так взагалі не можна. Це позиція, — зазначила громадська активістка Рима Бараненко.
Саме на площі Свободи відбувалися події новітньої історії України. Тут у 2013 році херсонські патріоти зібралися на Євромайдан. Тут проходили мирні протести, які подекуди переростали в сутички з сепаратистами. Були дні, коли народне віче на площі збирало й тисячу людей. З цього ж місця волонтери проводжали на фронт захисників. Тут же зустрічали тих, хто вижив після Іловайського котла, а інколи й проводжали в останню путь загиблих. Відтак, меморіал має розташовуватися саме на площі Свободи — вважає частина учасників громадського обговорення.
— Дивіться, події 2014 року, які зберегли Херсонщину і Україну, зокрема, були не на Перекопській, а на площі Свободи. Тому, з моєї точки зору, про перенесення пам’ятника воїнам, які загинули в російсько-українській війні, не може бути й мови. Всі промови, що не потрібно перетворювати місто в кладовище, ідеологи нехай залишать російській пропаганді. Безумовно, це місце треба зробити більш монументальним, яке відповідає вимогам часу і значущості подій, що відбулися, — говорить Олег Зайченко, родич загиблого бійця батальйону «Херсон» Влада Ковальова.
Утім, думки розділилися. Багато хто вважає, що монументальне рішення щодо вшанування загиблих все ж необхідно втілювати на вул. Перекопській. Там розташована Алея Героїв Незалежної України. Її впорядкували у 2018 році за місцем розташування колишньої дошки пошани. На стіні, оздобленій гербом України та іншими кованими елементами, розмістили портрети загиблих учасників АТО. Тут відбувається більшість міських та обласних патріотичних заходів, молебні, покладання квітів і т. д. Але ж не секрет, що сама локація не дуже зручна в тому вигляді, який вона має зараз. Просто тимчасовий вихід із ситуації і не більше того.
— Позиція міськради у тому, щоб там зробити великий меморіал, щоб ми там могли вшановувати і квіти не клалися на землю. Я бачу, як поряд діти на велосипедах катаються. Вони з повагою там фотографуються і знають імена наших героїв. Моя думка, цю алею треба зробити солідною, — розповів депутат міської ради, військовий капелан Андрій Калита.
Щось солідне, монументальне створити там можна, щоправда, знадобиться розширення земельної ділянки вглиб парку. Це питання якраз і має вирішити міська рада. Але який вигляд може мати модернізоване місце пам’яті на вул. Перекопській? Архітектор Олександр Степаненко вважає, що слід повернутися до проекту, який виграв конкурс декілька років тому. Це фігура козака, яка додавалася до комплексного рішення меморіалу. Але, судячи з усього, глобальних метаморфоз на Перекопській проект не передбачав.
— Нічого зносити не треба. Ця стіна (дошка пошани) ще може добре слугувати нам. Тільки її оздобити і т. д. Не розумію, яка може йти мова про реконструкцію. Є перше місце в конкурсі, його посів проект скульптора, є ці ескізи. Все це було дуже солідно, але потребувалися далі обговорення. Так воно на цьому й заглохло. Я, наприклад, як голова журі більше нічого про це не знаю… Щодо площі Свободи, вона занадто мала, щоб робити якісь монументи. Ми на правлінні спілки архітекторів області обговорювали це. І, в принципі, всі погодилися з цим, — говорить Олександр Степаненко.
До речі, сам конкурс провели з численними порушеннями, передусім не запитавши думки у громадськості.
— Наголошую, оскільки не обговорювався цей конкурс громадськістю, то марно витрачені гроші були і, звичайно, ми отримали негативну реакцію. Наполягаємо на звіті керівництва області про виконання цього розпорядження. Чому допущені були такі грубі порушення в проведенні конкурсу, і яким чином посадовці, котрі відповідали за даний проект, понесуть відповідальність? — говорить член громадської ради при ОДА Ірина Кузьменко.
Родичі загиблих висловили своє рішуче «проти» у питанні повернення до старого проекту. Їм хочеться креативу, душевності і, безумовно, професійного втілення ідеї, а не чогось наспіх переробленого з радянщини.
«Від совдепії треба відходити. Ви мене вибачте, але ота стіна, яка стоїть, вона була дошкою пошани, це не комплекс. І сім’ям загиблих не подобається та ваша скульптура, розумієте? Цей проект повинен враховувати нашу думку, бо нам це болить, і ми перші туди йдемо. Душа батьків і дітей загиблих має лягти до цього монументу, — розповіла вдова загиблого Дар’я Мазур.
Що ж до площі Свободи — тут має бути монумент державності, а не банальні фонтани з лавками. Так вважає Олександр Сторчеус, батько загиблого комбата батальйону «Херсон» Руслана Сторчеуса: «І навіть якщо там, на Перекопській, буде монумент, не в світлинах, а в граніті, де будуть зазначені всі імена, дійсно монумент, до якого можна підходити, який привертає увагу, то на площі Свободи повинен бути монумент державності, а не просто фонтан, а щось символічне».
Обговорення тривало понад годину. До єдиної думки, яким же має бути місце вшанування захисників, учасники дискусії поки що не дійшли. Разом з тим, всі погоджуються, що необхідно створити робочу групу з числа фахівців та громадськості. Оголосити конкурс ідей, які збиратиме дана комісія. Переможе найкращий проект. Сформувати робочу групу влада обіцяє вже наступного тижня. Крім того, вже створюється сторінка в Фейсбуці, на якій теж збиратимуться думки громадськості щодо того, яким має бути меморіал загиблим. Про джерела його фінансування поки не йдеться. Це питання вирішуватиметься вже після отримання проекту.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал