У Херсоні відзначили 100 років прикордонної служби
Державній прикордонній службі України виповнилося 100 років. Відзначали ювілей і херсонські вартові рубежів. Урочистості відбулися у Гімназичному сквері, біля пам’ятника прикордонникам всіх поколінь. Історія служби сягає корінням у далекий 1918-й. 30 квітня було створено Окремий корпус прикордонної охорони Української Народної Республіки, так з’явилися перші синьо-жовті стовпи кордонів. Сама УНР проіснувала недовго, але заклала підвалини української незалежності. Пройде багато років, але Україна назавжди отримає і суверенітет, і кордони. У березні 2014-го у Державної прикордонної служби України з’являться нові завдання. Анексія Криму… Треба боронити адмінмежу з окупованим півостровом. Сьогодні важко уявити, що було б, якби тоді, на блокпостах з бетонних плит і мішків із піском, поспіхом виставлених патріотами, не стали прикордонники. Це пізніше там будуть обладнані КПВВ, а в перші місяці після відомих подій стояти вартовим рубежів доводилося, не маючи жодного укриття. Між інших, серед прикордонників виявилося чимало колишніх військових, котрі, не змігши зрадити присязі, виїхали з окупованого Криму на Херсонщину.
Азово-Чорноморському управлінню ДПСУ вже понад чотири роки. За цей час відомство поповнилося новою технікою, держава усвідомлює, наскільки стратегічні завдання у прикордонної служби, і особливо на Херсонщині, відтак фінансує відомство на достатньому рівні. Перед будівлею управління — виставка техніки та оснащення, які є на службі у прикордонників.
Перехожі цікавляться приладом, який тримає у руках один зі співробітників: що це за сіра коробочка?
Вібродетектор. Прилад кріпиться на будь-яку автівку і реагує на рухи в середині транспортного засобу.
— Вібродетектор вже через 5 секунд сигналізує, що певний автомобіль варто обшукати. Приміром, якщо приховано, а значить, нелегально, перевозять людей у фургоні, прилад не обманеш. Використання вібродетектора заощаджує час як прикордонників, так і водіїв, котрі перетинають адмінмежу. Якщо прилад не реагує, транспорт рушає далі, без огляду, — розповідає інспектор оглядової служби Віталій Конрад.
Результати роботи прикордонників важко не помітити. Останнім часом на адмінмежі з окупованим Кримом досить часто затримують осіб, причетних до анексії півострова або ж антиукраїнської діяльності у Криму. Приміром, недавно під час в’їзду на материкову частину України були затримані двоє співробітників ФСБ Росії. Згодом їх обміняли на наших прикордонників, які перебували у полоні РФ.
Із професійним святом, ювілеєм служби, прикордонників вітали перші особи області та міста. Кращі співробітники відомства отримали грамоти, подяки, медалі, а дехто — і нові погони.
Серед нагороджених — Василь Тресницький, прикордонником він служить вже 14 років.
— Які відчуття і чи змінилося вони останніми роками? Ну патріотизм як був, так і залишився, адже виконуємо наказ з охорони державного кордону, — по-військовому лаконічно відповів начальник відділення територіального загону «Залізний Порт» Херсонського прикордонного загону Василь Тресницький.
До професійного свята прикордонників у сквері вивісили дитячі малюнки, які перемогли у творчому конкурсі. Такими вартових кордонів бачать херсонські школярі.
А ще у свій день прикордонники розгорнули польову кухню, всіх бажаючих пригощали солдатською кашею.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал