У Херсоні затримані потрапили у пілотний проект
У Херсонському ізоляторі тимчасового тримання поліційний главк відпрацьовує ноу-хау, яке незабаром впровадять по всій Україні. Сьогодні в ІТТ журналістам представили систему «custody records», яка є новим словом у питанні захисту прав затриманих. Відтепер детальна інформація про кожну особу, яка потрапляє в ізолятор, заноситься до спеціальної бази, під’єднаної до сервера Нацполіції. Самих затриманих тепер не опитують, а беруть у них інтерв’ю. Для цього до штату ізолятора, підпорядкованого головному управлінню Нацполіції в області, набрали спеціально підготовлених інспекторів. Про нові норми зустрічі особи, затриманої за правопорушення, розповідає тендітна дівчина у формі, Анастасія Данильченко – поліцейська і є одним з тих самих інспекторів, в чиї обов’язки входить інтерв’ю.
-Інтерв’ю від початку до кінця знімається на камеру і складається з двох частин – основної та медичної. Особа має відповісти на запитання, де і за яких обставин була затримана, як це відбувалося, а також чи не постраждала вона під час затримання. Дуже детальні дані вносяться про стан здоров’я особи, чи має хронічні хвороби, чи приймає які ліки, а якщо є скарги на погане самопочуття, ми зобов’язані негайно викликати «швидку», – зазначила інспектор.
Система “custody records» складається з восьми блоків. У досьє заноситься максимальний обсяг із того, що відомо про затриманого. Від місця, де на його руках клацнули кайданки і часу затримання, до фактично кожного кроку, зробленого вже ізоляторі: куди виходив – чи на бесіду зі слідчим, чи на прогулянку, коли і як харчувався, чи приходили родичі, захисники і коли, чи отримував передачі і які. З останніми в ІТТ, як і раніше, все за затвердженим переліком, продукти, що в ньому не значаться, просто не приймають. Можуть затримані і листи читати, щоправда, винятково з дозволу слідчого. Під час оформлення до ІТТ тимчасово відбираються речі, заборонені для камери, приміром мобільний телефон і гроші. Таке добро запаковується й відправляється під ключ до спеціального сейфу.
Між іншим, як повідала інспектор, під час самого інтерв’ю затримані не рідко видають більше, ніж просять. Декого пробиває вилити душу, а хтось стурбовано випитує, як тут в ізоляторі, чи не б’ють?… Рукоприкладсто і т.д. не можливе – запевняють в ІТТ, бо за європейськими стандартами увесь ізолятор, від камер до слідчих кімнат, обладнано системою відеоспостереження. Цілобово картинка з приміщень виведена на монітори чергової частини ізолятора. Настільки прискіпливий контроль унеможливлює суїцидальні випадки, які інколи трапляються у подібних закладах.
«Сама система це сучасний підхід не тільки у захисті прав затриманої особи, а й у забезпеченні правоохоронної діяльності. Як відомо, є скарги на працівників поліції, іноді обгрунтовані, іноді ні, але правоохоронець, який не може довести, що не порушував прав людини, часто автоматично визнається винним. Дана ж система дозволяє підтвердити, що з затриманим відбувалося в будь-яку хвилину, від входу ізолятора до виходу, -розповів виконавчий директор Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.
Пілотний проект фінансують держава та міжнародні організації, у скільки саме він обійшовся, не повідомляється. Але як зазначили у Національній поліції України, Херсонський ІТТ потрапив у пілотний проект, бо за умовами для затриманих вважається найкращим в Україні. Днями сюди навіть закупили обладнання для вимірювання рівня освітлення, температури й вологості, всі ці показники мають відповідати стандартам у кожній камері…
Нагадаймо, ізолятор тимчасового тримання розташований по вул. Максима Залізняка в Херсоні. Ця будівля відома городянам як колишній медвитверезник, а пізніше тут базувався спецприймальник-розподільник для осіб, які скоїли правопорушення, здебільшого «клієнтами» закладу були бомжі.
В ізолятор тимчасового тримання потрапляють затримані, адмінарештовані, особи, взяті під варту, та засуджені. Термін перебування у закладі для кожної особи визначає суд. Приміром, у разі оголошення підозри це не більше 60 годин, запобіжного заходу чекають 72 години, а за «хуліганку» зараз дають від двох до чотирнадцяти діб.
Марина Савченко
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал