У Херсоні робили селфі з шедеврами
Щороку в середині січня музеї світу безкоштовно відчиняють двері для відвідувачів — Museum Selfie Day. Відзначати Міжнародний день музейного селфі флешмобом свого часу запропонував Європейський колектив музейних працівників CultureThemes. Вже шостий рік до нього долучається Херсонський художній музей ім. О. Шовкуненка.
Фото з картиною Айвазовського, і не в репродукції, а оригіналом? Не питання! Світлина на пейзажі, намальованому? Будь-ласка! І що, можна «фоткати» отак, просто «мобілкою»? А чом би й ні?! Будь-яка світлина – це спогад. Мистецтво ж створене для того, щоб його зберігали у пам’яті. Називаєте пароль, він дуже легкий («я люблю художній музей») і проходите у скарбницю шедеврів. Пропри те, що день робочий, у Херсонському художньому музеї О. Шовкуненка людно. Секрет у спокусливій пропозиції закладу: городян і гостей міста музей запросили на безкоштовну фотосесію. Museum Selfie Day підтримали здебільшого молодь та школярі. І це дуже тішить колектив закладу, який, власне й, існує заради розширення кругозору населення, зокрема, представників юного покоління.
Серед відвідувачів музею – учні Херсонської школи №30. Діти хваляться низкою свіжих світлин і говорять, що круті. Радіє й педагог.
«Сюди прийшли учні, які беруть участь у турнірі «Знавці Херсона». Знайомимося з біографіями відомих херсонців і людей, які залишили слід в історії міста. Цікавить нас життя і творчість Олександра Шовкуненка, ім’ям якого названо художній музей. Такі візити дуже корисні, — розповіла керівник краєзнавчого гуртка Херсонської спеціалізованої ЗОШ №30 Світлана Завада.
А показати художньому музею ім. О. Шовкуненка є що. Його колекція вважається однією з найкращих в Україні і налічує понад 11 тисяч експонатів! Приміром, з 1978 року, відколи існує музей, тут сформувалася дуже цікава постійна експозиція західно-європейського мистецтва. У ній зібрані роботи провідних майстрів середини XVII-XIX століття.
Найчастіше відвідувачі хочуть селфі на фоні великих пейзажних картин та поряд з портретами.
-У нашому музеї дуже велика колекція портретів – жіночі, чоловічі, парні, костюмовані. Проведу цікаву паралель, зараз, завдяки смартфону, можна зробити безліч портретів за годину, а от у XIX ст. було по-іншому. Тоді мали не більше двох портретів за все життя, і то дуже заможні. Адже замовити портрет у художника, особливо, відомого, було вкрай дорогим задоволенням, — розповіла науковий співробітник інформаційного відділу Херсонського художнього музею ім. О. Шовкуненка Альбіна Єрмакова.
Гордість Херсонського художнього музею – роботи видатного живописця другої половини XVIII Михайла Шибанова. Він спеціалізувався на портретах, а ще – іконопису. Шибанівські образи легко впізнати за особливим, неканонічним стилем. У музею збереглися його шедеври з першого іконостасу Катериненського собору, це майже увесь нижній ряд!
Наукова співробітниця зупиняється біля стійки зі скультурами. В сенсі – Врубель? Мало хто знає, але крім акварелей, олії та графіки знаменитий символіст захоплювався майолікою. У колекції музею ім. О. Шовкуненка є декілька скульптур Михайла Врубеля на тему казкових героїв.
-Це образи з опер Римського-Корсакова – «Снігурка» і «Садко». Дружина художника, Надія Забіла-Врубель, була відомою оперною співачкою. Сам Врубель створював декорації і костюми для вистав, де вона грала. Незабаром казкові образи з опер митець втілив у скульптурі, — розповідає Альбіна Єрмакова.
Кожного, хто побував у музеї ім. О. Шовкуненка, та хоча б поряд із ним, не могла не вразити його надзвичайно красива будівля. Це колишня міська Дума.
Будівлю з вежею створено в 1906 році, за проектом архітектора Адольфа Мінкуса. Архітектура поєднала модерн та еклектику. Будівля ратуші виходила на головну площу міста. Тож не дивно, що сфотографуватися прагнуть не лише в середині музей, а й біля нього. До речі, флешмоб у день музейного селфі був ще й змаганням.
За умовами акції учасники викладають знімки у соцмережах, під певними тегами. Автори десяти світлин, які наберуть найбільше лайків, отримають приз – безкоштовну екскурсію до Херсонського художнього музею ім. О. Шовкуненка.
Марина САВЧЕНКО
Фото автора та музею ім. О. Шовкуненка
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал