У Преображенці, на Херсонщині, збирають підписи за визнання села зоною екологічного лиха
Село Преображенка Каланчацького району розташоване всього за три кілометри від заводу «Титан». Відтак, хімічну атаку, яка сталася 23 серпня, його мешканці відчули першими. У населеному пункті техніка і паркани спочатку вкрилися липким зеленуватим нальотом, а потім поіржавіли. Те, на чому випав кислотний осад, виглядає так, наче пролежало десятки років у землі… Окрема розмова про фрукти та овочі. Все, що на момент викидів залишалося на городах і в садах, доводиться викидати.
— Виноград нікуди не годиться, ані їсти, ані на вино. Починаєш його мити, з’являються маслянисті плями. І ми, і сусіди все викидаємо, — розповідає мешканець Преображенки Анатолій Савостін.
У дворі пенсіонера — паркан із металопрофілю, який враз став рудим. Причому поіржавіла огорожа хвилями — і не з вулиці, а з боку «Титана», звідти дув вітер. У центрі села журналістів зустрічає жінка з іржавим велосипедом, у коричневих цятках — навіть руль, із неіржавіючої сталі…
Такі історії в Преображенці ладні розповісти у кожному дворі. «Титанова» атака завдала збитків, про непоправні втрати у здоров’ї селяни й говорити бояться: якщо воно метал роз’їдає, то що ж там у людському організмі відбувається?… Сьогодні у Преображенці збирають підписи. Підготували лист на Президента України. Селяни воліють, щоб у ситуацію втрутився особисто Гарант Конституції. Вимоги до Президента — офіційно визнати територію Преображенки зоною екологічного лиха та виплатити мешканцям компенсації за забруднене повітря та заподіяну шкоду, облаштувати в селі лабораторію для постійного моніторингу рівня забруднення повітря, створити систему аварійного оповіщення з метою цивільного захисту населення. Лише за півтори години у селі зібрали 130 підписів, всього у Преображенці тисяча мешканців.
Тим часом «Титан» припинив свою роботу, принаймні, візуально видно — на заводі не димить жодна труба. Люди це відчули на собі — дихати стало легше. Але, як гикнуться серпневі викиди, ніхто не знає. Між іншим, вчора о 5-й ранку мобільна лабораторія, яка стояла КПВВ «Каланчак», зафіксувала перевищення сірководню у повітрі, а це похідна від кислотних сполук. За словами прикордонників, котрі чергували на пункті пропуску, саме в цей час у них дерло у горлі. Тож проблема нікуди не поділася.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал