У селі на краю Херсонщини фельдшер став «зайвим»
Мешканці віддаленого села Рибальче «на краєчку» славнозвісної Кінбурнської коси ризикують залишитися без медичної допомоги у кроковій доступності. На 968 чоловік тут зараз є фельдшерсько-акушерський пункт із медсестрою, техпрацівників та двома фельдшерами в штаті. Роботи вистачає всім, тож селяни сподівалися, що люди в білих халатах і надалі її справно виконуватимуть. Аж ні: один з фельдшерів зненацька отримав від служби первинної медико-санітарної допомоги Голопристанського району офіційне повідомлення: з 15 червня вас, шановний, звільняють за скороченням штатів. Тепер село, що входить до Чулаківської ОТГ, має обслуговувати один-єдиний фельдшер. Хоча насправді ще гірше: може не бути жодного!
— Той спеціаліст, котрий з червня залишається у штаті ФАПу, потерпає від тяжкої хвороби, і не здатен повноцінно працювати навіть за одного, не те що за двох фельдшерів. Є, звичайно, амбулаторія в Чулаківці – центрі нашої ОТГ. Але мешканці Рибальчого навіть не підписували договорів із тамтешніми лікарями: адже до Чулаківки їхати сорок кілометрів розбитою дорогою, а до Голої Пристані — на десять кілометрів менше. Та й чому взагалі хворі повинні долати таку відстань замість того, аби отримати кваліфіковану допомогу у рідному селі? – обурено перепитує виконувач обов’язків старости Рибальчого Сергій Трофименко.
Показово, що у службі первинної медико-санітарної допомоги Голопристанщини про ситуацію у Рибальчому знають, селянам щиро співчувають, але…нічим зарадити не в змозі. Районні фахівці – такі самі заложники медичної реформи, як і мешканці населеного пункту біля адміністративного кордону Херсонської області.
— За нормативами Національної служби здоров’я України на 750 мешканців села може бути тільки один медичний працівник. Тому на утримання двох фельдшерів кошти нам просто не виділили. Ми ж не можемо віддати перевагу одній громаді за рахунок інших. Альтернатива така: раз на тиждень до Рибальчого приїжджатиме доктор, і буде вести там прийом, — пояснив головний лікар ПМСД Голопристанського району Євген Шатило. – Хоча лікарів у нас також замало: на 48 штатних посад всього 23 «живих» працівники, тобто менше половини від необхідного. А між тим, чисельність медичних працівників середньої ланки зараз «прив’язана» саме до кількості реально працюючих лікарів – нема їх, то нема тих же медсестер, наприклад.
Відтак, для Чулаківської ОТГ залишається один варіант: взяти фельдшера, що потрапив під скорочення, на утримання громади. І платити йому за працю саме з місцевої скарбнички. Та чи знайдуть Чулаківка та Рибальче спільну мову з цього приводу? А якщо знайдуть, то чи встигнуть оформити фельдшера на «стару нову» посаду до його остаточного звільнення з ФАПу? Питання, вочевидь, відкрите.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал