«Укрпошта» ігнорує інтереси передплатників
Слово редактора
Взятися за перо змусила надзвичайна ситуація, що склалася в області з доставкою передплаченої читачами газети «Новий день». Практично кожен робочий день у мене починається з телефонних розмов з нашими передплатниками, котрі скаржаться, що їм листоноші ще не принесли цього року газету. До того ж, телефонують люди не з одного якогось окремо взятого району, а з усіх усюд: Галина Андріївна Дементьєва — з с. Червоне Поділля Каховського району, Олександр Іванович Фішер — з с. Нова Кубань Великоолександрівського, Ганна Михайлівна Сенік — з с. Львове, а Олексій Сергійович Іванов — з с. Тягинка Бериславського району, Людмила Петрівна Слюсаренко — з Херсона, Анатолій Расулов — з с. Щасливе Олешківського району, Юлія Костянтинівна Житякова — з с. Дніпровське Білозерського. І список цей далеко не повний. Точніше буде сказати, що немає такого району, звідки б не надходили скарги наших передплатників.
Прикро, але факт: «Новий день» цього року не доставляється не лише індивідуальним передплатникам. Не секрет, що багато голів територіальних громад області передплатили газету для своїх структурних підрозділів: школам, бібліотекам, установам і підприємствам. Але вона не дійшла до своїх читачів. Про це редакції повідомили керівники Бехтерської, Зеленопідської, Григорівської та інших сільських рад. Не принесли «Новий день» і в ДГ «Асканійське» та ПСП «Дружба» Горностаївського (нині Каховського) району.
Не можна сказати, що працівники «Укрпошти» ігнорують інтереси передплатників «Нового дня» та інших газет лише цього року. Проблема ця далася взнаки зі стартом реформ у поштовій галузі, коли масово почалося скорочення листонош та закриття поштових відділень. Власне, керівництво «Укрпошти» створило такі умови для листонош, що вони самі почали звільнятися. Бо хто ж піде працювати на 0,2 чи 0,4 ставки — це ж мізерні гроші. Тому люди й не поспішали йти на вакантні посади.
Але остаточно, думається, перевірену надійну роботу мережі поштового зв’язку знищить впровадження пересувних поштових відділень. Як свідчить практика, працівники відділення на колесах не дотримуються графіку відвідування сіл: то запізняться, то поїдуть раніше. Тож людям дуже важко «ловити» таких, з дозволу сказати, горе-листонош. І результат цієї роботи не забарився: з’явилися села, і чималі, де люди не мають змоги ні передплатити періодичні видання, ні купити їх. Бо немає в кого. Автопересувку не вловили, а у стаціонарному поштовому відділенні (облупленому і напівосвітленому), що залишилося, ніщо не нагадує про його пряме призначення: немає газет, журналів, конвертів, марок. На полицях лише мило, пральний порошок, консервація, перець мелений тощо…
Приклад цьому — чимале село Догмарівка Генічеського району. «Раніше листи надходили, посилки, — розповідає працівниця тутешнього поштового відділення Людмила Недвига. — Більше 120 газет місцеві мешканці передплачували, уроздріб пресу продавали. А тепер жодної газети не купують і не передплачують… Двічі на тиждень працюю: у вівторок і суботу з 9.00 до 12.00. Прийшов чоловік грошовий переказ відправити, а пересувне відділення вже поїхало. Лежатимуть гроші до суботи. А їх же хтось чекає…».
Ось так і живемо. В обласній дирекції посилаються на вказівки з Києва, а в столиці про ці проблеми ніхто й слухати не хоче. Там, бачте, реформами зайняті. Тільки навіщо ті реформи, якщо від них лише гірше.
А ось іще приклад. «Раніше в село привозили газети у четвер, — розповідає жителька Балашового Іванівського району Наталія Миколаївна Ковба. — Наша листоноша, яка працювала на 0,25 ставки, завжди вчасно доставляла її людям. Тепер листоношу скоротили, а газету привозять по вівторках на машині три працівники. Перший номер я отримала 12 січня, а другий, мабуть, 19-го. Але ж газета виходить по середах. Тобто доставка буде аж через тиждень. Чи не можна змінити графік роботи пересувного відділення з вівторка на четвер?..».
Поки що у відповідь звучать лише обіцянки виправити ситуацію. А далі?.. Думається, без судових позовів тут не обійдеться. Адже пошта за доставку періодичної преси гроші взяла. Більше того, з цього року цей тариф навіть збільшили, але поки що змін не відчувається.
Анатолій ЖУПИНА,
головний редактор «Нового дня».
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал