Унікальні сиваські грязі на Херсонщині наразі нікому не потрібні
Лікувальними властивостями грязей Сиваша на косі біля села Ясна Поляна (Генічеська ОТГ) цікавилися ще у радянські часи. Тоді ленінградські геодезисти навіть санаторій у селі побудували, від якого зараз лише фундамент залишився. А от стіни лікувального корпусу (на знімку) ще цілі. Та чи надовго?
«Після пітерців сюди китайці з корейцями приїжджали, — розповідає місцевий староста Олег Кульчицький. — Брали грязі для досліджень, але про результати нам не сказали. Лише перекладач зізнався, що іноземці буди дуже вражені, адже такі лікувальні грязі є лише в двох місцях у світі — у Присивашші та Ізраїлі. Щось подібне, сказали, є ще під Одесою, але за кількістю корисних макро- і мікроелементів наші кращі. Причому в Ізраїлі такі грязі продають по 20—25 доларів за тюбик».
Поки ж на косі біля Ясної Поляни відпочивають жителі навколишніх сіл. За словами Олега Олександровича, влітку машин так багато, що вільного місця годі й шукати. А ще останніми роками через підвищення рівня солоності біля берега зникли комиші, тому пологе піщане дно, як на сусідньому Азовському морі, приваблює ще більше відпочиваючих. «Навіщо їхати на переповнену Арабатську Стрілку, якщо тепла солона водичка під рукою?» — говорить староста.
Щоправда, відпочивальники залишають сліди у вигляді сміття, але ось вже два роки його щовесни прибирають працівники Новоолексіївського водного господарства.
— А чи реально на цьому місці побудувати санаторій? — запитую старосту.
— Цілком. Ще легше облаштувати кемпінг. Один з місцевих фермерів вже пропонував нам це. Казав, навіть будиночки для відпочивальників на косі готовий побудувати. Лише ставив одну неприйнятну умову: в’їзд на косу буде платним, через шлагбаум. Причому мешканці Ясної Поляни і сусіднього Червоного теж мають платити. Люди сказали, що на таке не згодні.
Андрій БЕЙНИК.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал