В першому кварталі в Україні зафіксували 62 порушення свободи слова
Дев’ять із них пов’язані з карантином.
Фізична агресія, стеження та недопуск журналістів до засідань органів місцевого самоврядування. Загалом 62 подібних порушень зафіксував протягом першого кварталу Інститут масової інформації.
Найбільшу кількість порушень свободи слова за цей період стосувались перешкоджання законній журналістській діяльності – 31, юридичного тиску – 9. Мали місце 6 випадків побиття, 5 погроз та 2 випадки непрямого тиску (стеження за журналістами), 1 випадок пошкодження майна співробітників медіа.
Експерти ІМІ звертають увагу на тенденцію закритості та вибірковості щодо журналістів з боку Офісу Президента і органів влади. Під час карантину почастішали випадки недопущення їх на заходи місцевої влади.
Зокрема, Новокаховська міськрада приховала від журналістів, куди витрачатиме гроші, прикриваючись карантином: з голосу проголосували за проведення сесій у закритому режимі й попросили всіх журналістів та присутніх залишити залу засідань. Каховська міськрада заборонила відвідувати свою адмінбудівлю журналістам, крім журналістів газет «Каховские новости» та «Каховська зоря».
Також журналістів не пустили на сесію Любимівської селищної ради Каховського району 20 березня, посилаючись на усне розпорядження голови ОТГ нікого не пускати в будівлю на час карантину. Схожий випадок мав місце й у Кривому Розі.
Юрист ІМІ Алі Сафаров вбачає в цих випадках перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Водночас він зауважує, що обмеження фізичної присутності є одним з карантинних заходів, передбачених законом, проте застосування і впровадження таких заходів мають відбуватися за визначеною законом процедурою, а не свавільно за усними розпорядженнями керівників місцевих органів.
«Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Впровадження карантину врегульовано законодавством України, і органи влади не мають перевищувати передбачені цими нормами повноваження», – зазначив Алі Сафаров.
Нагадаємо, що 30 березня Верховна Рада Україна ухвалила зміни до законодавства, за якими віднині органи державної влади і місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити безперешкодне пересування журналістів по всій території України, в тому числі під час оголошення надзвичайної ситуації, пов’язаної з поширенням коронавірусу.
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал