Ваш адвокат ч.5
Бабусі 89 років, вона живе сама, не підводиться з ліжка. Ходимо до неї двічі на день, допомагаємо. Їй нараховують субсидію на вугілля, воду та світло, однак останнім вона практично не користується. Минув рік, і по субсидії на світло у неї не використано 800 гривень. Чи можна перевести ці гроші на інший вид субсидії, наприклад, вугілля або скраплений газ?
Любов ШАХОВА.
смт. Велика Лепетиха.
— Субсидії — це різниця між повною вартістю комунальних послуг i обсягом визначеного для домогосподарства платежу в межах соціальних норм. Норми визначено на кожен вид комунальних послуг.
Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати свою належну частку витрат на оплату цих послуг. Якщо вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни платять її фактичну вартість. Якщо громадяни використали послуг на суми, менші від норми, тобто зекономили послуги, вони на наступний розрахунковий період (місяць) платитимуть за ці послуги менше, з урахуванням зазначених вище переплат. Але перерахування зекономлених сум з одного на інший вид субсидії діючим законодавством не передбачено.
Вирішити цю проблему допоможе монетизація субсидій, яку розробляє уряд. Минулого року були проведені перші виплати за зекономлені субсидії. Однак під програму монетизації потрапили лише домогосподарства з індивідуальним опаленням, які за минулу зиму використовували менше норми на 100 куб. м газу або на 150 кіловат (якщо опалювали будинок за допомогою електрики). Це був пілотний проект на шляху до повної монетизації субсидій. В уряді зазначають, що нинішнього року монетизація субсидій триватиме, тільки трохи за зміненим механізмом, який з’явиться незабаром.
Діти виїхали до інших міст, про мене згадують лише на свята. Між тим, усі вони прописані у мене. Чи можуть мені нарахувати житлову субсидію за таких умов? Адже тарифи постійно зростають, а пенсії ледве вистачає на їжу.
Ольга ДІДЕНКО.
смт. Чаплинка.
— Перш за все, зазначимо, що безповоротна допомога уряду на оплату житлово-комунальних послуг оформлюється на фактичних, а не на всіх зареєстрованих мешканців. При оформленні субсидії мешканець квартири чи будинку у декларації про доходи у розділі «склад сім’ї» повинен вказати родичів, які зареєстровані, але не живуть з одержувачем субсидії. Обов’язково потрібно написати «зареєстровані, але не проживають». Разом із декларацією необхідно подати заяву з проханням розглянути на комісії питання про нарахування субсидій на фактичну кількість людей, які мешкають у квартирі, а також надати документ, що підтверджує факт непроживання відповідної особи за цією адресою (довідка з місця роботи в іншому місці, довідка про навчання в іншому місці, про перебування на лікуванні тощо). На підставі цієї заяви управління соціального захисту скеровує у помешкання заявника державного соціального інспектора, який перевіряє факт непроживання відповідної особи чи осіб і складає акт.
Далі в органі соціального захисту готують подання на комісію, яка приймає рішення призначити субсидію не на трьох, а, скажімо, на одну особу. Рішення комісії є обов’язковим до виконання тими житлово-комунальними підприємствами, що надають послуги. Тобто послуги нараховуються не на трьох прописаних, а на одного мешканця. І доходи для обрахунку субсидії також беруться з одного замість трьох членів родини.
Останнім часом Національний банк України вкотре підвищив облікову ставку. На що впливає ця ставка, і чи дозволить її підвищення вповільнити зростання цін?
Тамара КОСТЕНКО.
смт. Велика Олександрівка.
— Підвищення облікової ставки має призвести до зростання процентних ставок по депозитах. Це зробить депозити більш привабливими: населення отримає стимул покласти більше коштів на депозит і менше витрачати на поточні потреби.
А отже, попит на товари і послуги повинен зменшити темп. Таке вповільнення стримуватиме зростання споживчих цін. Окрім того, високі процентні ставки в економіці стимулюють приплив іноземного капіталу, що допоможе знизити девальвацію гривні, а отже, і темпи зростання цін на імпортні товари.
На інфляцію впливають кілька факторів. На багато з них НБУ не може впливати. Наприклад, на погодні умови і врожай сільськогосподарської продукції або на зростання світових цін на нафту, або на необхідність підняти тарифи на житлово-комунальні послуги. Однак впливаючи на споживчий попит через свою процентну ставку, Нацбанк може частково компенсувати негативний вплив цих факторів на інфляцію.
У лютому мені виповнилося 60 років, страховий стаж складає 16 років 2 місяці. Чи маю право на отримання пенсії або допомоги? Куди необхідно звернутися?
Валентина СКРИПАЛЬ.
м. Херсон.
У період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року непрацюючим особам, котрі досягли пенсійного віку, але не набули необхідного страхового стажу (25—27 років), за умови наявності у них не менше 15 років страхового стажу, призначатиметься тимчасова державна соціальна допомога як особам, котрі досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату.
Тимчасова допомога призначатиметься органами соціального захисту населення на підставі довідки про наявний страховий стаж, виданої органами Пенсійного фонду України, і виплачуватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення особами віку, з якого вони набувають права на призначення пенсії.
Важливо: тимчасову допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, призначатимуть з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.
Чи зараховується до трудового стажу період догляду за особою похилого віку? Якщо так, то за яких умов?
Олександр МАРЧЕНКО.
м. Берислав.
— Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, відповідно до цього закону, підлягають, зокрема, один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, котрі здійснюють догляд за інвалідом I групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.
Отримую пенсію по втраті годувальника та продовжую навчатися за денною формою навчання. Чому припинено виплату пенсії з грудня 2017 року?
Світлана СПІЖЕНКО.
м. Херсон.
— Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям пенсії призначаються незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема, діти померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії (пункт 2 статті 38 Закону). У листопаді 2017 року Вам виповнилося 23 роки, тому з 1 грудня 2017 року виплату пенсії припинено.
Я — підприємець, днями став пенсіонером: виповнилося 60 років. Скажіть, будь ласка, чи буду тепер сплачувати єдиний соціальний внесок за себе?
Олексій ШЕЛЕСТЕНКО.
м. Олешки.
— Підприємець, який набув статусу пенсіонера за віком, звільняється від сплати за себе ЄСВ із наступного місяця після набуття такого статусу.
Чи може інвалід ІІ групи після виходу на пенсію продовжувати працювати, чи повинен звільнитися?
Андрій ЗАГОРОДНЮК.
м. Каховка.
— Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя роботою, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Вихід на пенсію є поважною причиною для звільнення за власним бажанням у разі набуття працівником права на такий вид пенсійного забезпечення, як пенсія за вислугу років, оскільки однією з обов’язкових умов призначення такого виду пенсійного забезпечення є полишення працівником роботи (посади, професії, сфери діяльності), які дають право на цей вид пенсійного забезпечення.
У разі набуття працівником права на інші види пенсійного забезпечення (за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника) працівник з виходом на пенсію може продовжувати працювати на цій роботі, а може й звільнитися.
Таким чином, якщо працюючий пенсіонер по інвалідності з досягненням пенсійного віку переоформлює пенсію по інвалідності на пенсію за віком та має бажання продовжувати працювати, керівництво не вправі вимагати від такого працівника звільнення.
Чула інформацію про те, що особам, котрим виповнилося 65 років та які мають стаж роботи 30 років, з 1 січня 2018 року мають нараховувати пенсію у розмірі 40% від мінімальної заробітної плати. Мій стаж роботи 34 роки, отримую пенсію 1805 гривень. Чи маю право на отримання зазначених коштів?
Марія КОНОНЕНКО.
смт. Верхній Рогачик.
— Так, з 1 січня 2018 року для осіб, котрі досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40% мінімальної заробітної плати (3723,00 х 40% = 1489,20 грн.), визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність, визначеного законом.
Отже, розмір пенсії перераховується за наведених вище обставин, якщо основний розмір пенсії, обчислений з урахуванням страхового стажу і заробітку, не перевищує 1489,20 гривні. Оскільки Ваш основний розмір пенсії вищий за вказану величину, пенсія перерахунку не підлягає.
Отримую пенсію за Законом України «Про державну службу». Після набрання чинності Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2148 зверталася в органи Пенсійного фонду щодо доцільності переведення на пенсію за загальними нормами. Перевірили, недоцільно. Чи можу я надати для перерахунку іншу довідку про заробітну плату?
Наталія ПЕТРОВА.
м. Херсон.
— Законом України «Про державну службу», що набрав чинності з 1 травня 2016 року, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
Відповідно до пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особам, пенсії яким призначені відповідно до Закону «Про державну службу», розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу (осучаснення пенсій, підвищення прожиткового мінімуму), розрахований за нормами цього закону, буде більший, здійснюється автоматично, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим законом, за матеріалами пенсійних справ.
У випадку надання іншої довідки про заробітну плату (за 60 місяців до 1 липня 2000 року) розмір пенсійної виплати може бути переглянутий на доцільність переведення згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Працівник отримав інвалідність ІІ групи. Чи може роботодавець звільнити його з роботи?
Людмила ЛЕУШ.
смт. Нижні Сірогози.
— Факт встановлення інвалідності не може бути підставою для звільнення працівника за пунктом 2 статті 40 КЗпП України, оскільки звільнення працівників з мотивів інвалідності заборонене законом. Водночас допускається звільнення інваліда у випадках, коли за висновком МСЕК стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків або продовження трудової діяльності може призвести до погіршення здоров’я інваліда.
Вирішення питання про умови подальшої роботи інваліда або про його звільнення залежить від висновків МСЕК про характер та умови праці інваліда, які зазначаються на зворотному боці довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності.
Після отримання висновку МСЕК про умови і характер праці працівника, якому встановлено інвалідність, роботодавець повинен визначити можливість створення для нього належних умов праці. Якщо існує можливість створення умов праці, рекомендованих МСЕК, роботодавець повинен їх забезпечити.
Звільнення працівника за пунктом 2 статті 40 КЗпП України можливе лише у разі неможливості переведення його на іншу роботу або створення умов праці відповідно до висновку МСЕК.
У нас є кадастровий номер ділянки, а у сусідів немає. Ніяких межових знаків між ділянками не встановлено. Чи можемо відновити межі згідно з нашим кадастровим номером? Яка процедура, і чи потрібна на це згода сусідів?
Тетяна БЕЗРОДНА.
смт. Іванівка.
— Відновлення меж земельної ділянки — це право кожного власника чи землекористувача. Для цього потрібно замовити в будь-якій землевпорядній організації технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відповідно до статті 55 Закону України «Про землеустрій», в ситуації, що розглядається, дозвіл на розробку технічної документації отримувати не потрібно.
Під час виконання землевпорядних робіт будуть встановлені межові знаки та оформлений акт їх приймання-передачі на зберігання власнику ділянки.
Згода сусідів на розробку технічної документації також не потрібна. Але самі межі з ними погоджувати доведеться. Зокрема, форма акта прийомки-передачі межових знаків на зберігання та їх закріплення межовими знаками передбачає його підписання сусідніми власниками чи землекористувачами.
Сторінку підготував Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал