«Велике око» великого міста
Асоціація міст України організувала для журналістів регіональних засобів масової інформації відвідання незвичного інноваційного об’єкта міста Києва – Центру обробки даних.
– Відкритий у рамках проекту «Безпечне місто», він розмістився на базі комунального підприємства «Інформатика», – повідомив під час екскурсії його керівник Микола Пихтін. – Саме до нас стікається інформація з усіх ресурсів, датчиків, систем та інших аналітичних комплексів, які побудовані в рамках міських програм і завдань.
Міське відеоспостереження – лише одна з таких систем, що налічує понад 7000 камер, встановлених у різних районах столиці. Застосована техніка має широкі функціональні можливості: розпізнає людські обличчя і номерні знаки автомобілів; аналізує дорожній рух і фіксує швидкість.
— Фактично, ми присутні сьогодні в усьому місті, — підкреслює Микола Пихтін. — Спільно з Національною поліцією розроблено та погоджено перелік локацій. Є можливості цілодобово вести запис облич усіх осіб у полі зору камери. Техніку встановлено у місцях концентрації людей та навчальних закладах. Система в автоматичному режимі сигналізує про скупчення людей більше п’яти чи десяти осіб. Можемо знайти людей за віком, статтю, кольором одягу. До речі, камери мають 36-кратне збільшення — це більш ніж достатньо для оперативної роботи. На відстані півтора кілометра деталізація досить висока.
У моніторинговому залі Центру обробки даних журналістам показали, як працює система відеоспостереження, до якої сьогодні підключено більше 250 користувачів. Серед них — представники всіх силових структур, МНС, комунальні служби, мер Києва Володимир Кличко та інші. На численних моніторах в онлайн-режимі можна спостерігати, на якій швидкості рухається будь-який автомобіль у будь-якій точці міста! Дані з камер передаються на сервер, де зберігаються протягом 30 днів.
— Система визначає пікове навантаження транспорту на тих чи інших магістралях міста. Це дозволяє оперативно реагувати на «пробки», регулювати транспортні потоки за допомогою світлофорів, — додає керівник Центру. – Навіть уночі визначаємо тип транспортного засобу, його колір і швидкість пересування. Чутливість матриць в системі дуже висока, номер машини можемо визначити в абсолютній темряві, причому на швидкості руху 120 км на годину. Зараз тестуємо окремий модуль — фотоспалах у нічний час, що дозволить бачити обличчя водія до найдрібніших деталей.
Організація ефективного відеоспостереження — це тільки частина роботи Центру обробки даних. ІТ-спеціалісти розробили і впровадили автоматичну систему пропуску до шкіл і дитячих садків. На батьківські гаджети приходять повідомлення про те, чи дійшло їхнє чадо до школи, а ввечері – коли саме воно вийшло звідти. Така мережа спостереження дозволяє фіксувати і конфліктні випадки.
А ще під контроль відеокамер взято всі пам’ятки архітектури міста. Їх у Києві дуже багато, і випадки вандалізму непоодинокі. Навколо пам’ятників встановлені камери, які фіксують будь-який рух всередині цього охоронного периметру й миттєво повідомляють управління Національної поліції.
— Наші спеціалісти приділяють багато уваги транспорту, адже щоранку близько мільйона автомобілів в’їжджають в місто і виїжджають, — розповідає Микола Пихтін. — Зараз намагаємося об’єднати дані відеокамер з інформацією від усіх мобільних операторів, які надають нам міграцію номерів. Об’єднавши все це, побудуємо оптимальну транспортну модель, тому що наше завдання — не просто отримувати інформацію, а управляти процесами в автоматичному режимі.
Подібні системи відеоспостереження працюють сьогодні в багатьох містах світу.
— Найкраще це організовано у великих містах Китаю та Сінгапурі. Багато якісних рішень в Ізраїлі. Шикарне покриття в Лондоні, де немає жодного незакритого метра системи спостереження! Але ми скористалися досвідом іспанської Барселони, запозичивши звідти класну практику відеоаналітіки. Із задоволенням готові поділитися вже власним досвідом з обласними центрами України, у багатьох з них також встановлюються відеокамери, які дозволять контролювати порядок і спокій місцевих мешканців, — упевнений керівник київського Центру обробки даних.
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал