Виноградівська громада Херсонщини: випробування на самостійність
Незважаючи на те, що великій сільській об’єднаній територіальній громаді, що в Олешківському районі, вже півтора року, про свої успіхи внаслідок настання ери децентралізації та отримання нового статусу тут не особливо люблять розповідати. І справа не лише в надмірній скромності в оцінці перших результатів та доволі вдалого старту реформ у селах, які об’єдналися. Здебільшого причина — в надто важкому спадку, що дістався, а відтак, і осягнути одночасно все, що доруйновувалося десятками останніх років, — справа дійсно не з простих, пояснює сільський голова Сергій Шматенко. Щоб розповісти, чим же живе сьогодні доволі велика понад 12-тисячна сільська громада, регіональне відділення Асоціації міст України запросило в прес-тур на тему: «Виноградівська сільська ОТГ: terra іncognita» журналістів Херсонщини в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні».
Замість «чарівної палички» працювати доведеться всім
Люди хочуть «полагодити» все і відразу, резюмує сільський голова, а це нереально, навіть отримавши ресурси. Психологія місцевих мешканців змінюється надто повільно. Господарями на своїй землі і в своїй господі, вочевидь, що готові стати не всі. Здебільшого очікують на те, що все має зробити хтось. Учора уповали на державу, обласну та районну гілки влади, а сьогодні, отримавши внаслідок децентралізації важелі управління та гроші, важко сказати, хто ж тепер має прийти і навести лад у селах. Погоджуються з сільським головою і старости. Одна справа критикувати, а інша — висувати ідеї, братися за ініціативи і спільно вперто рухатися вперед.
Перетягувати «ковдру» на центр не збираються
Попри складність перехідного періоду, побачене в селах та селищі й почуте від місцевих мешканців по-доброму вразило. Стільки оптимізму, ентузіазму та енергії в кожного на дорученій ділянці роботи. Хоч визначитися з пріоритетами, куди та кому в найпершу чергу виділити кошти, які дірки латати в першу чергу при такій їх кількості, справді важкувато. Тут намагаються комплексно розвивати всі населені пункти та сфери, адже кожен по-своєму особливий, як і накопичені проблеми. Єдина на Херсонщині ОТГ, створена згідно з найпершим затвердженим Перспективним планом формування територій громад області, об’єднала Виноградівську, Тарасівську сільські та Брилівську селищну ради. За кількістю населення остання навіть випереджає сам адмінцентр.
Брилівка оновлює інфраструктуру
Свого часу селище Брилівка будувалося як промислово-логістична база для будівників Північнокримського каналу з потужними підприємствами, багатоповерховими житломасивами та навіть залізничними станцією і вантажною дільницею. Тож зараз болісно дивитися на руїни колись великих будівельних підприємств, величезну занедбану промзону. Намагання знайти та утримати сьогодні інвестора, який би використав ці площі, дається непросто внаслідок блокування дільниці залізної дороги як нібито збиткової.
Попри, здавалося б, непробивну стіну перешкод для повноцінного розвитку, проблеми на старостинському окрузі намагаються вирішувати різноманітними шляхами. Там, де відновити напівзнищені будівлі нереально, запускають інвестора, який розчищує територію і ставить сонячні станції. Таким чином ОТГ має прибуток від оренди землі, а місцеві мешканці легальні робочі місця, розповідає Сергій Шматенко.
В. о. старости Інна Медведєва на запитання, а чи не перетягує адмінцентр увагу та фінанси на себе, заперечує, і запевняє, що навпаки. «Брилівка як селище не отримує інфраструктурної субвенції від держави, що несправедливо, тому ОТГ мусить залучати значні кошти на те, щоб підняти велику, донедавна занедбану через безгрошів’я інфраструктуру», –— визнає в. о.старости, демонструючи численні об’єкти, які перебувають у стадії ремонту, в тому числі будинок культури зі спортивним комплексом. Приводом для гордості є й місцевий сучасний дошкільний заклад. Окрему величезну дяку громада висловлює і активній молоді, громадській організації на чолі з Євгеном Гладким, яка завдяки реалізованим мікрогрантам залучила десятки і сотні тисяч гривень на важливі соціально значущі проекти. Об’єднавши навколо себе таких же активних та небайдужих, тут змогли згуртувати й націлити їх на реалізацію донедавна, здавалося б, непідйомних ініціатив. Звісно ж, постійну підтримку та співфінансування всім починанням гарантує сільський голова та депутатський корпус ОТГ.
Побували журналісти і в невеличкому селі Мирне, де повним ходом триває капітальний ремонт сільського клубу, вірніше, повернення з небуття занепалої його будівлі — від підлоги до даху, вікон та дверей.
Тарасівка: традиції підтримують дух і додають снаги
Офіційна частина заходу відбувалася в Тарасівці — центрі іншого старостинського округу Виноградівської ОТГ. Село вразило ошатністю та давніми традиціями, започаткованими керівником місцевого бюджетоутворюючого великого аграрного підприємства «Тарасівська іскра» Віктором Нагребецьким, який гостинно приймав медійників та влаштував екскурсію головними об’єктами, що є гордістю громади. Він зізнався, що до створення ОТГ був величезним скептиком реформи, якщо не сказати противником, через недосконалі «перебудови» та перекоси в сільському господарстві. Однак з початком реального відродження сіл зрозумів, що децентралізація таки зрушила села з мертвої точки і дала підстави повірити, що тільки спільними зусиллями можна їх відродити. Адже до цього господарство мусило самотужки допомагати всім вижити — від школи до дитячого садочка, сільської амбулаторії чи будинку культури. Нині ж у авангарді перетворень стала ОТГ, хоч аграрії і продовжують підставляти плече.
Такого поштовху підняти села навіть не сподівалися
Насичена програма прес-туру дозволила журналістам зазирнути у всі шпарини сільського життя в ОТГ. Подивитися не тільки на завершені об’єкти, а й на ті, що перебувають у процесі реконструкції. Ніхто не казав, що зі створенням громади манна посипалася з неба і хтось сторонній прийшов, аби вирішити проблеми з «бородою». Все дається неймовірно важкими зусиллями. «Але, попри труднощі й складнощі, якщо б хтось зараз запропонував повернутися назад, ніхто б з нас не погодився, — підкреслює Сергій Шматенко разом зі старостами. — Такого поштовху та шансу підняти села, дати людям надію, мабуть, ніколи не буде. Варто скористатися цим і виправдати людські сподівання. От якби ще й всі усвідомлювали, що неможливо за рік зрушити загрубілу глибу споконвічних сільських проблем. Навіть отримуючи державну фінансову підтримку, неможливо одночасно зарадити всім бідам та негараздам. Найважче навіть не сам перехідний процес перетворень здолати, а змінити людську психологію, мовляв, хтось щось повинен зробити за нас. На те нам і дали самоврядування, щоб самостійно все вирішувати без посередництва».
Багато зроблено в ОТГ з огляду на те, що в статусі і з відповідним бюджетом тут повноцінно почали господарювати лише з початку нинішнього року, однак від того ще грандіознішими є плани на майбутнє, які плекає Виноградівська ОТГ. І знову сподівається на прибутки від аграрної сфери, виграні проекти ДФРР, подальшу активність ГО. Уже зараз тут зміцнюють комунальні підприємства, закуповують техніку за рахунок інфраструктурної субвенції, готуються до термомодернізації школи в Брилівці, очікують на спорудження нової амбулаторії в рамках проекту «Сільська медицина» на виділеній земельній ділянці у Тарасівці, — розповідає перший заступник сільського голови Андрій Бідашку.
Всі послуги залишаються доступними в громаді, нікуди перекладними їздити не треба, запевняє в. о. старости сіл Клини, Тарасівка, Рідне, Привітне Катерина Федоришина. Учасники прес-туру залишилися у захваті від сільської громади, яка до цього вважала, що живе, як усі, і що особливими успіхами хвалитися ще зарано. А, як з’ясувалося, саме час і вже є чим…
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал